Prędkość jazdy z bagażnikiem dachowym lub boxem – ograniczenia producentów i przepisy w różnych krajach

samochód z boxem dachowym

Bagażniki dachowe oraz boxy to praktyczny i wygodny sposób na przewiezienie bagaży, sprzętu narciarskiego, desek snowboardowych oraz innych przedmiotów, które nie zmieszczą się w samochodzie. Zainwestowałeś w box dachowy? Jaka prędkość maksymalna jest zalecana przez producentów?

Bagażnik dachowy w istotny sposób zwiększa przestrzeń ładunkową pojazdu i sprawia, że możemy bez problemu przetransportować nawet wielkogabarytowe przedmioty. Decydując się na zakup bagażnika lub boxa należy jednak pamiętać o przestrzeganiu przepisów związanych z maksymalną prędkością pojazdu. Jak regulują to producenci bagażników oraz ustawodawcy w poszczególnych krajach?

Bezpieczna podróż z boxem dachowym

Wybierasz się w podróż i chcesz zainwestować w bagażnik dachowy? Jaka prędkość jest bezpieczna według producentów tego typu akcesoriów? Większość firm zajmujących się konstruowaniem i sprzedażą boxów zaleca poruszanie się autem z prędkością do 130 km/h.

Warto dostosować sposób jazdy do nowych warunków, pamiętając o tym, że załadowany pakunkami bagażnik samochodowy przenosi środek ciężkości auta, co jest szczególnie ważne np. przy wchodzeniu w ostre zakręty. Box zamontowany na dachu może też spowodować, że auto będzie zachowywało się inaczej przy hamowaniu – należy o tym pamiętać. Niebezpieczne mogą być również podmuchy bocznego wiatru, dlatego przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych warto zwolnić.

Osoby lubiące szybką jazdę może przekonać argument ekonomiczny – poruszanie się z dużą prędkością autem z boxem dachowym zdecydowanie zwiększa spalanie. Przy średniej prędkości rzędu 50-60 km/h dodatkowy wzrost spalania silnika jest niemal niezauważalny. Opory powietrza rosną wykładniczo wraz z kwadratem prędkości: przy dwukrotnym wzroście prędkości np. z 60km/h do 120km/h opór powietrza wzrasta aż czterokrotnie. To skutkuje diametralnym zwiększeniem spalania.

Box dachowy – jaka prędkość jest dopuszczalna w krajach UE?

W Polsce nie ma konkretnych przepisów mówiących o dopuszczalnej prędkości aut z zamontowanymi bagażnikami lub boxami dachowymi. Jeśli nie jesteś pewny, jaka jest dopuszczalna prędkość auta z zamontowanym bagażnikiem, sprawdź adnotacje zamieszczone w instrukcji producenta. Warto również pamiętać o zachowaniu ostrożności i zdrowego rozsądku, szczególnie przy hamowaniu, ruszaniu oraz zakrętach. Według ekspertów to właśnie wtedy występują największe przeciążenia, które mogą doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji.

Z kolei Niemcy są krajem o najmniej restrykcyjnych przepisach odnośnie do dopuszczalnej prędkości samochodów z umieszczonym bagażnikiem dachowym – auta nie powinny jeździć szybciej niż 130 km/h.

A może wybierasz się na ferie do Austrii i zamierzasz przewieźć narty wykorzystując do tego celu bagażnik dachowy? Jaka prędkość jest dopuszczalna poza terenem zabudowanym? Według lokalnych przepisów osoby przewożące sprzęt narciarski nie mogą przekraczać 100 km/h.

Z kolei we Francji maksymalna prędkość na autostradach jest uzależniona od pogody – w deszczowe dni nie można przekraczać 100 km/h, a we mgle ograniczającej widoczność do 50 metrów należy poruszać się z maksymalną prędkością do 50 km/h.

Inne pytania o bagażniki bazowe

 1. Mam mało miejsca w garażu, gdzie mam przechowywać box, kiedy go nie potrzebuje?
 2. Czy mogę jeździć z boxem na dachu przez cały czas?
 3. O czym jeszcze warto pamiętać?
 4. Jak mam myć boxa?
 5. Jak mocuje się boxa na dachu?
 6. Czym się różnią box X i Y? Który mam wybrać?
 7. Czy bagażnik bazowy zwiększa spalanie/generuje hałas podczas jazdy?
 8. Jaka jest różnica pomiędzy belkami stalowymi i aluminiowymi?
 9. Jaki udźwig ma bagażnik bazowy?
 10. Mam już bagażnik firmy Thule, ale zmieniłem samochód – czy muszę kupić kolejny bagażnik?
 11. W jaki sposób bagażnik montowany jest do dachu?
 12. Czy dokupię u Państwa relingi dachowe?
 13. Czym różni się reling zintegrowany od niezintegrowanego?
 14. Czy muszę mieć relingi dachowe, żeby zamontować bagażnik bazowy?
 15. Czy do każdego samochodu mogę zamontować bagażnik dachowy?
 16. Czym się kierować przy zakupie?
 17. Z czego składa się standardowy bagażnik bazowy?
 18. Szybki słownik pojęć