Podlasie to kraina geograficzna, o której śmiało można powiedzieć – cudze chwalicie, swego nie znacie. Nazywana zielonymi płucami Polski, zachwycająca dziką przyrodą, licznymi zabytkami i skarbami lokalnego folkloru, często bywa niedoceniana i pomijana w podróżniczych planach. Pora to zmienić! Chcesz zwiedzić Podlasie samochodem? Sprawdź nasze praktyczne wskazówki – jak się spakować i co zobaczyć!
Atrakcje Podlasia – co warto zobaczyć?
Podlasie słynie ze wspaniałej przyrody, ale jest też pełne zabytków, które przypominają o wielowiekowej historii regionu. Obszar przyciąga również miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu – można więc śmiało powiedzieć, że nie brakuje tu atrakcji dla osób o różnych zainteresowaniach. Nie sposób wymienić wszystkich miejsc, które warto odwiedzić, postaramy się jednak przybliżyć kilka z nich.
Białowieski Park Narodowy
Białowieski Park Narodowy jest wyjątkowy pod wieloma względami. Słynie z żubrów, których żyje tu około tysiąca, ale turyści przyjeżdżają tu również oglądać inne gatunki dzikich zwierząt oraz rzadko spotykanych roślin. W Puszczy Białowieskiej znajduje się ostatni w Europie fragment lasu pierwotnego, czyli obszaru pozbawionego ingerencji człowieka. To atrakcja na skalę światową, chętnie odwiedzana nie tylko przez polskich turystów.
Białystok
Jeśli interesuje nas architektura i historia, powinniśmy odwiedzić Białystok, a tam między innymi Pałac Branickich, Muzeum Pamięci Sybiru czy Pałac Lubomirskich. Dzieci z pewnością ucieszą się z wizyty w ogrodzie zoologicznym, a miłośnicy muzyki – z koncertu w Operze i Filharmonii Podlaskiej.
Supraśl
Supraśl to miejscowość uzdrowiskowa położona ok. 15 km od Białegostoku, słynąca z bogatych złóż borowiny. Warto tu zobaczyć architektoniczne perełki – między innymi prawosławny monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy Maryi i św. Apostoła Jana Teologa, zabytkowy Pałac Buchholtzów czy drewniany Domek Ogrodnika.
Meczet w Kruszynianach
Kruszyniany to miejscowość znajdująca się na szlaku tatarskim, która pozwala przenieść się do zupełnie innego świata. Znajduje się tu Muzułmańska Gmina Wyznaniowa, a charakterystyczny zielony meczet to obowiązkowy punkt wszystkich wycieczek.
Kolorowe cerkwie
Jeśli wybieramy się na Podlasie samochodem, na swojej trasie powinniśmy uwzględnić unikatowe prawosławne świątynie. Do najpiękniejszych należą błękitna Cerkiew św. Dymitra w Sakach czy Cerkiew św. Proroka Eliasza w Podbielu. Na szlaku nie można przegapić również żółtej Cerkwi św. Apostoła Jana Teologa w Nowoberezowie.
Szlaki rowerowe, np. Podlaski Szlak Bociani (412 km)
Na Podlasiu ciągną się kilometry tras rowerowych, które wiodą przez malownicze miasteczka, wsie i parki narodowe.
Narwiański Park Narodowy
Miłośnicy aktywnego wypoczynku i mocnych wrażeń z pewnością skuszą się na spływ kajakowy, np. szlakiem Narwiańskiego Labiryntu. Uwaga – trasa może zająć nawet 2-3 dni, a koryto rzeki na wiele odnóg.
Podlasie samochodem – jak się spakować?
Zanim wyruszymy zwiedzać Podlasie, przygotujmy listę rzeczy, które ze sobą zabierzemy. Warto uwzględnić w niej niezbędne w każdej podróży elementy, takie jak:
- odzież dostosowaną do aktualnie panujących warunków atmosferycznych,
- kurtkę przeciwdeszczową i cieplejsze ubranie,
- telefon komórkowy, ładowarkę i powerbank,
- nawigację samochodową,
- podręczną apteczkę,
- dokumenty,
- kosmetyki.
Jeśli planujemy dłuższy pobyt na Podlasiu i chcemy zabrać ze sobą duży bagaż, zastanówmy się nad zwiększeniem przestrzeni załadunkowej samochodu. Nowoczesne boksy dachowe to nawet kilkaset litrów dodatkowego miejsca, a ich ogromnym atutem jest ochrona przechowywanych rzeczy przed uszkodzeniem lub kradzieżą.
Podlasie samochodem – co przywieźć z podróży?
Dodatkowa przestrzeń przyda się nie tylko na bagaże, ale również pamiątki, które będziemy chcieli przywieźć z Podlasia. Na co warto zwrócić szczególną uwagę?
- regionalne dania – charakterystyczne dla północno-wschodniej Polski kartacze (zwane również cepelinami) to prawdziwa kulinarna perełka, której spróbować musi każdy odwiedzający Podlasie. Warto wypróbować i zabrać do domu także inne dania, np. zaguby, babkę ziemniaczaną czy cynamonkę białowieską.
- lokalny miód – specjały pochodzące z podlaskich pasiek nie mają sobie równych, podobnie jak miód pitny powstający w ekologicznych gospodarstwach.
- rękodzieło – wyroby lokalnych artystów, np. z drewna,
- naturalne nalewki – np. owocowe, miodowe, korzenne, oparte na recepturach przekazywanych z pokolenia na pokolenie.
To nie tylko wspaniałe pamiątki, które będą przypominać o odwiedzonych miejscach i zachęcać do wspomnień, ale również znakomite prezenty dla najbliższych.