Lubisz aktywnie spędzać wolny czas i nie wyobrażasz sobie urlopu bez dawki adrenaliny? Jeśli planujesz wyjazd w góry, koniecznie dowiedz się, jakie elementy powinny obowiązkowo znaleźć się w Twoim plecaku. Co spakować w góry, żeby być przygotowanym na każdą okoliczność – niezależnie od pory roku? Sprawdź nasz praktyczny poradnik!
Jak spakować plecak w góry?
Góry przyciągają wielu śmiałków żądnych przygód. Zimą na ośnieżonych stokach można szusować na nartach lub snowboardzie, a latem zdobywać kolejne szczyty. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z górskimi wojażami, przygotuj checklistę z najważniejszymi rzeczami, które warto mieć przy sobie. Jak spakować plecak w góry?
Zacznijmy od podstaw – żadna wycieczka nie może się obyć bez odpowiedniej odzieży i obuwia trekkingowego. Potrzebny jest również pojemny plecak z dużą ilością dodatkowych kieszonek na podręczne rzeczy. Zanim przejdziemy do szczegółowej listy z uwzględnieniem pór roku, sprawdźmy, co spakować do plecaka w góry niezależnie od pogody. Z pewnością przyda się:
- apteczka – a w niej leki przeciwbólowe, na gorączkę i biegunkę, plaster z opatrunkiem, środek do odkażania ran, bandaż,
- taśma izolacyjna,
- zapas przekąsek, np. czekolada, batoniki energetyczne,
- zapalniczka,
- telefon komórkowy z nawigacją i aplikacją Ratunek,
- pojemny powerbank,
- latarka czołowa lub zwykła,
- mapa,
- kompas,
- folia NCR (koc termiczny),
- nóż lub scyzoryk,
- gwizdek – pozwoli wezwać pomoc, kiedy ulegniemy wypadkowi i nie będziemy mieli siły krzyczeć.
Sprawdźmy zatem, jak spakować plecak w góry latem, wiosną, jesienią i zimą.
Co spakować w góry latem?
Latem możemy być narażeni na negatywne skutki długiego przebywania na słońcu, dlatego lista powinna uwzględniać elementy chroniące przed udarem cieplnym. Warto jednak zaznaczyć, że wieczory i noce nadal mogą być chłodne, a więc przyda się dodatkowa odzież. Co spakować na wyjazd w góry latem?
- krem z filtrem UV, np. SPF 50,
- okulary przeciwsłoneczne,
- zapas wody, napoje izotoniczne,
- nakrycie głowy, np. czapkę z daszkiem,
- ciepły dres,
- bieliznę termoaktywną.
Co spakować w góry jesienią i wiosną?
W okresie przejściowym, czyli wiosną i jesienią, warto zabrać ze sobą dodatkowe ciepłe rzeczy, które ochronią nas przed niską temperaturą. Jak spakować się w góry, kiedy warunki atmosferyczne nie sprzyjają komfortowemu trekkingowi, np. pada deszcz, wokół jest dużo błota, a gdzieniegdzie leży jeszcze śnieg? Do listy warto dopisać:
- wodoodporną saszetkę na dokumenty,
- bielizną termoaktywną,
- raczki turystyczne,
- kurtkę przeciwdeszczową.
Co spakować w góry zimą?
W górach temperatura zimą może spaść bardzo gwałtownie, a więc jeśli jesteśmy niedoświadczeni i nieodpowiednio przygotowani, możemy narazić się na hipotermię. Zimowa lista powinna zawierać przede wszystkim trzy warstwy ubrań, które ochronią nas przed wychłodzeniem organizmu. To oczywiście nie wszystko. Jak spakować plecak w góry zimą? Na pewno przydadzą się:
- raki na buty,
- ciepła odzież,
- bielizna termoaktywna,
- kilka par rękawiczek,
- kurtka puchowa,
- termos z gorącą kawą/herbatą,
- ogrzewacze chemiczne,
- płachta biwakowa,
- kije trekkingowe.
Jak się spakować na wyjazd w góry?
Wiemy już, co spakować na wyjazd w góry – jaka powinna być podstawa naszego plecaka. Pamiętajmy jednak, że lista jest orientacyjna i powinna być modyfikowana w zależności od tego, jaki rodzaj aktywności wybierzemy. Pomyślmy również o transporcie na miejsce. Jeśli wybieramy się w podróż własnym autem, uwzględnijmy na swojej liście praktyczny bagażnik dachowy lub pojemny box, które pozwolą bezpiecznie i wygodnie przewieźć bagaż oraz sprzęt sportowy, z którego będziemy korzystać na wyjeździe. Rower, narty lub snowboard zajmują dużo miejsca, warto zatem zainwestować w dodatkową przestrzeń bagażową.