Albania samochodem. Jak zaplanować podróż?

Albania samochodem

Albania wyrasta na jeden z najpopularniejszych wakacyjnych celów podróży – w 2023 r. odwiedziło ją ok. 10 mln turystów, co daje trzecie miejsce w rankingu Google. Również Polacy pokochali ten kraj za jego przyjazny klimat, gościnność mieszkańców i atrakcyjne ceny. Albania samochodem? To bardzo dobry pomysł! Sprawdźmy, jak zaplanować taką podróż, co ze sobą zabrać i jak spędzić czas na miejscu!

Jak zaplanować trasę Polska – Albania samochodem?

Trasa z Polski do Albanii liczy ok. 2000 km (Warszawa-Tirana) i bez postojów może zająć co najmniej 20 godzin. Zanim wsiądziemy do auta, dobrze zaplanujmy podróż i wybierzmy najlepszą trasę. Jedna z najpopularniejszych wiedzie z Polski przez Czechy, Słowację, Węgry, Serbię i Macedonię Północną. Możemy też zdecydować się na alternatywną trasę – przez Czechy, Austrię, Słowenię, Chorwację i Czarnogórę.

Pamiętajmy, że do celu najszybciej dotrzemy, wybierając autostrady i drogi szybkiego ruchu. W naszym planie podróży uwzględnijmy nie tylko opłaty za paliwo, ale również koszty przejazdu autostradami. W przypadku Czech, Słowacji i Węgier konieczne jest wykupienie winiety dla samochodów osobowych – 10-dniowa e-winieta w Czechach kosztuje ok. 12 euro. Z kolei w Serbii i Macedonii również spotkamy się z opłatami – w zależności od długości trasy.

 Planując podróż do Albanii samochodem, pamiętajmy o przestrzeganiu przepisów. W samej Albanii za wykroczenia drogowe grozi nie tylko mandat, ale również utrata prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego. Warto zachować szczególną ostrożność, ponieważ stan dróg w kraju pozostawia wiele do życzenia.

Co warto zwiedzić w Albanii?

Albania zachwyca przyjaznym klimatem, wspaniałymi plażami oraz monumentalnymi zabytkami, które przypominają o historii tego regionu. Przedstawiamy kilka miejsc, które warto odwiedzić

Durres

Durres to jedno z najstarszych miast w Albanii, założone w 625 r. p.n.e. Położone nad Morzem Adriatyckim, chętnie odwiedzane przez turystów ze względu na szeroką, piaszczystą plażę, idealną dla rodzin z dziećmi. W samym mieście warto też zobaczyć rzymski amfiteatr z II wieku, Muzeum Archeologiczne i muzułmańskie świątynie.

Saranda

Popularna wśród turystów jest również Saranda – miasto położone nad Morzem Jońskim. Jej symbolem są piękne plaże, ale warto tu zobaczyć również ruiny żydowskiej synagogi oraz chrześcijańskiej bazyliki z IV w. p.n.e. Atrakcja turystyczną jest również zamek Lekursi zbudowany przez sułtana Sulejmana Wspaniałego w XVI w. Z Sarandy kursuje prom na grecką wyspę Korfu.

Gjirokastra

Gjirokastra to miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Tzw. miasto-muzeum, wyjątkowo malownicze ze względu na charakterystyczną architekturę – kamienne domy. Warto odwiedzić tu XII-wieczną starówkę, zajrzeć na Stary Bazar oraz do muzeum znajdującego się na zamku.

Góry Przeklęte (Północnoalbańskie)

Gratka dla miłośników trekkingu i aktywnych form wypoczynku. Góry Przeklęte (Północnoalbańskie) znajdują się na granicy Albanii, Kosowa i Czarnogóry. Najwyższy szczyt to Maja e Jezercës położony na wysokości 2694 m n.p.m.

Albania samochodem – co spakować?

Wybierając się do Albanii, nie zapominajmy o zabraniu ze sobą niezbędnych dokumentów oraz innych przydatnych rzeczy. Na liście trzeba uwzględnić:

  • dowód osobisty lub paszport – Albania nie znajduje się w Unii Europejskiej, jednak na mocy dwustronnej umowy obywatele Polski mogą wjeżdżać do kraju na podstawie ważnego dokumentu tożsamości – wystarczy paszport lub dowód osobisty. Dokumenty powinny być ważne co najmniej 3 miesiące od planowanej daty wyjazdu z Albanii. Nie jest wymagana wiza. Jeśli planujemy dłuższy wyjazd, pamiętajmy, że w Albanii możemy przebywać maksymalnie 90 dni w ciągu 180 dni, licząc od dnia pierwszego wjazdu;
  • prawo jazdy – Albania akceptuje polskie i międzynarodowe prawo jazdy;
  • ubezpieczenie OC – tzw. zielona karta wystawiona przez ubezpieczyciela;
  • pieniądze – warto mieć przy sobie gotówkę, bo nie wszędzie akceptowana jest płatność kartą. Walutą obowiązującą jest lek albański (ALL), który dzieli się na 100 qindarek, ale wiele punktów przyjmuje również euro. Warto zabrać też ze sobą wielowalutową kartę płatniczą;
  • odpowiednia odzież – w Albanii panuje śródziemnomorski klimat, dlatego na dzień przydadzą się wygodne i przewiewne ubrania. W nocy temperatury mogą spaść, warto więc zabrać też coś z długim rękawem;
  • kosmetyki – w celu ochrony skóry przed słońcem przyda się krem z filtrem, np. SPF 50. Warto też wziąć ze sobą balsam po opalaniu;
  • apteczka – w podróży przydadzą się środki przeciwbólowe i na biegunkę, probiotyki oraz leki przeciwalergiczne.

 Zwiedzanie Albanii samochodem pozwala przewieźć tyle bagaży, ile tylko zmieści się w aucie – to dobra opcja, jeśli myślimy o rodzinnych wakacjach. Przewiezienie łóżeczka turystycznego, sprzętu sportowego czy innych niezbędnych rzeczy z pewnością ułatwi bagażnik dachowy box, który nawet o kilkaset litrów może zwiększyć przestrzeń ładunkową auta.