Czym się różnią box X i Y? Który mam wybrać?

Jest wiele parametrów, które należy brać pod uwagę przy wyborze boxa dachowego. Najważniejszy to – do czego chcemy używać boxa? W zależności, czy zależy nam na wygodnym przewozie nart, czy może bagażu(toreb itd.), powinniśmy zwrócić uwagę głównie na jego długość (w przypadku nart) oraz wysokość (dzięki niej zmieścimy do boxa nawet najbardziej wypchane torby). Oczywiście jego wymiary zewnętrzne wpływają na jego pojemność podawaną w litrach. Zazwyczaj producenci udostępniają informacje na temat max długości nart oraz ilości par, które zmieścimy w boxie.

Zwróć uwagę w jaki sposób otwiera się box – standardowo klapa otwiera się jednostronnie, od strony pasażera. Wiele box-ów otwiera się na dwie strony, dzięki czemu łatwiej dostać się do bagażu z obydwu stron samochodu. Niestandardowym rozwiązaniem jest system LiftOff firmy Packline – całość pokrywy unosi się wzdłuż boxa, w stronę maski samochodu – dzięki temu dostęp do bagażu mamy z aż 3 stron.

Zwykle do boxa dołączone są różnego rodzaju pasy czy taśmy do bezpiecznego zamocowania bagażu wewnątrz, niektórzy producenci udostępniają też różnego rodzaju akcesoria dodatkowe – dedykowane zestawy toreb, lampki, maty na spód, pokrowce, dodatkowe przegrody, siatki mocujące itp.
Pamiętaj, że dach Twojego samochodu ma ograniczoną nośność – bagażnik bazowy i box same w sobie stanowią spory ciężar – im lżejszy będzie zestaw, tym więcej kilogramów będzie mógł mieć Twój bagaż. W zależności od masy bagażu warto brać pod uwagę boxy, których spód został dodatkowo wzmocniony stalowymi płaskownikami – usztywniają one box i zwiększają jego wytrzymałość.

Oprócz aspektów estetycznych zwróć też uwagę na kształt pokrywy – podobnie, jak bagażnik bazowy, box stanowi ciało obce na bryle samochodu i zaburza przepływ powietrza wokół auta. Im bardziej aerodynamiczna sylwetka box’a (specjalne wytłoczenia, jego wysokość, ogólna bryła), tym mniejszy hałas generowany podczas jazdy oraz mniejszy wysiłek dla silnika samochodu, co oczywiście przekłada się na zużycie paliwa.
Oprócz limitowanych wersji, boxy zazwyczaj występują w 2 głównych kolorach: srebrnym i czarnym, w wersjach matowej i błyszczącej. O ile wersja matowa wybacza więcej (brud, otarcia itd. nie są tak widoczne), o tyle wersja błyszcząca prezentuje się o wiele lepiej – wybór należy do Ciebie.

Inne pytania o boxy dachowe

  1. Mam mało miejsca w garażu, gdzie mam przechowywać box, kiedy go nie potrzebuje?
  2. Czy mogę jeździć z boxem na dachu przez cały czas?
  3. O czym jeszcze warto pamiętać?
  4. Jak mam myć boxa?
  5. Jak mocuje się boxa na dachu?
  6. Czym się różnią box X i Y? Który mam wybrać?
  7. Szybki słownik pojęć

Wpisy z kategorii bagażniki bazowe