Łańcuchy śniegowe – jakie wybrać do swojego samochodu?

Jakie łańcuchy śniegowe wybrać do swojego samochodu

Jeżeli zastanawiasz się, jakie łańcuchy śniegowe wybrać do swojego samochodu, to przeczytaj nasz poradnikowy tekst. Doradzimy, czym kierować się podczas zakupu oraz jakie są decydujące czynniki, które na pewno pomogą w wyborze idealnie dopasowanego modelu.

Jakie łańcuchy śniegowe wybrać do swojego samochodu?

Zacznijmy od tego, jakie rodzaje łańcuchów śniegowych są dostępne na rynku. Istnieje kilka podziałów – ze względu na rodzaj wyróżniamy 3 najpopularniejsze warianty: stalowe, tekstylne oraz wyposażone w adapter. Stalowe to najbardziej uniwersalna propozycja, tekstylne (nazywane również skarpetami śniegowymi) są łatwiejsze w montażu niż pierwszy rodzaj, ale nie zabezpieczają kół tak dobrze jak stalowe. Łańcuchy z adapterem na felgę to idealny produkt dla posiadaczy aut terenowych, dostawczych i ciężarowych.

Łańcuchy dzielą się również ze względu na dopasowanie do konkretnych modeli samochodów, mogą być to produkty do aut terenowych, osobowych, dostawczych lub ciężarowych. Ze względu na rodzaj montażu łańcuchy śniegowe można podzielić na takie z systemem mocująco-napinającym automatycznym lub manualnym.

Jakie łańcuchy śniegowe wybrać? Weź pod uwagę swój budżet, a także łatwość w montażu. Warto wybrać model z atestem, od wiodącego producenta, na przykład König. W Polsce przepisy nie regulują wymaganej jakości łańcuchów, ale w krajach, takich jak Szwajcaria czy Austria, dozwolone są wyłącznie produkty wysokiej jakości, co potwierdzają odpowiednie atesty.

Jakie i ile łańcuchów śniegowe wybrać, biorąc pod uwagę napęd na poszczególne osie i koła? W przypadku samochodów z napędem na cztery koła zalecane jest zamontowanie łańcuchów na obydwa koła osi napędowej, z napędem na dwa koła tylko na przód (napęd na przednie koła) lub tylko na tył (napęd na tylne koła).

Jak dobrać łańcuchy śniegowe?

Przede wszystkim kierując się modelem swojego samochodu. Na większość modeli można założyć łańcuchy, ale istnieją również takie, w których jest to niemożliwe. Przykłady takich samochodów to Alfa Romeo Giulietta, Audi A8 i Renault Megane RS III. Innym, ważnym parametrem jest rozmiar opon oraz prześwit między kołem a elementami zawieszenia.

Odpowiednio wybrane i zamontowane łańcuchy śniegowe od wiodącego producenta będą służyć przez wiele sezonów. Jak o nie dbać? Po każdej podróży łańcuchy zalecamy opłukać je wodą z piasku, soli i innych zabrudzeń, a elementy naciągu regularnie konserwować, przy pomocy przeznaczonych do nich specjalnych preparatów. Po sezonie zimowym łańcuchy należy przechowywać w suchym miejscu – najlepiej w opakowaniu, w którym zostały kupione.

Kto potrzebuje łańcuchów śniegowych?

Co prawda żadne przepisy nie nakładają na polskich kierowców obowiązku posiadania łańcuchów śniegowych, ale gdy zima znów zaskoczy, mogą być one niezbędne. Kto ich potrzebuje? Są to przede wszystkim osoby, które mieszkają poza miastem i nadmiar śniegu na drogach jest dla nich codziennością. Do grupy użytkowników należą również pasjonaci górskich wycieczek czy wypadów na narty lub snowboard. Dlaczego? Bo w niektóre rejony Polski (i nie tylko) zimą trudno dojechać bez łańcuchów. W górskich miasteczkach można napotkać znak drogowy C-18 (niebieskie tło, a na nim koło samochodowe z łańcuchem), który oznacza, że po tych terenach należy się poruszać samochodem z łańcuchami. Nieprzestrzeganie tego zalecenia grozi mandat w wysokości 200 zł i 1 punktem karnym.

Inne pytania o Łańcuchy śniegowe

  1. Wzmocnienia kruszące lód – chyba każdy łańcuch to robi?
  2. System szybkiego demontażu, o co chodzi?
  3. Systemy sztywnych łuków/wewnętrznych giętkich linek, o co chodzi?
  4. Napinanie ręczne / samonapinacz, o co chodzi?
  5. Montaż na postoju/z najazdem?
  6. Mam aluminiowe felgi, czy łańcuch ich nie uszkodzi?
  7. Co daje grubość ogniwa?
  8. ABS/ESP itp. Kontra łańcuch?
  9. Mam napęd na przód/tył/4×4, ile łańcuchów potrzebuje?
  10. Czy do każdego auta mogę założyć łańcuchy?
  11. Szybki słownik pojęć