Łańcuchy śniegowe – gdzie są obowiązkowe? Lista europejskich krajów

Łańcuchy śniegowe - gdzie są obowiązkowe?

W Polsce nie ma obowiązku używania łańcuchów śniegowych, a ich założenie to kwestia rozwagi samego kierowcy. Przepisy dotyczące ich stosowania nie wszędzie są jednak takie same. Przed wyjazdem na narty do innych europejskich krajów warto dowiedzieć się, gdzie są one obowiązkowe lub zalecane w związku z panującymi na drogach warunkami.

Łańcuchy śniegowe w Czechach

Wyjeżdżając do Czech, musisz wyposażyć się w łańcuchy śniegowe. Ich stosowanie przez okrągły rok nie jest jednak obowiązkowe. Należy założyć je jedynie na wybranych odcinkach dróg wiodących przez tereny górskie. O takiej konieczności – połączonej z obowiązkiem jazdy na oponach zimowych – informują odpowiednie znaki.

Czy na Słowacji łańcuchy śniegowe są obowiązkowe?

Nasi południowi sąsiedzi wprowadzili nakaz jazdy na oponach zimowych w okresie od 15 listopada do 15 marca. Jeśli chodzi zaś o łańcuchy, kierowcy mogą stosować je tylko w określonych sytuacjach – to znaczy kiedy warstwa śniegu jest na tyle gruba, że zabezpieczy nawierzchnię przed ewentualnymi uszkodzeniami.

Łańcuchy śniegowe – czy są obowiązkowe w Niemczech?

Za Odrą nakaz stosowania opon zimowych obowiązuje od października do Wielkanocy. Co do łańcuchów śniegowych, przepisy dopuszczają ich użycie jedynie w uzasadnionych przypadkach, przy czym nakładają na zakładających je kierowców ograniczenie prędkości do 50 kilometrów na godzinę.

Przepisy o łańcuchach śniegowych w Szwajcarii

Szwajcarskie prawo drogowe w kwestii łańcuchów nie jest jednoznaczne. Z jednej strony nie istnieje żaden przepis nakładający na kierowców obowiązek ich stosowania, a z drugiej policja ma prawo ukarać mandatem tych użytkowników dróg, którzy poprzez niedostosowanie się do warunków utrudniają ruch. Często uzasadnieniem stróżów prawa jest właśnie brak łańcuchów na kołach.

Łańcuchy śniegowe we Francji

We Francji kierowcy muszą stosować opony zimowe wyłącznie na oznaczonych znakami odcinkach dróg. Na tych fragmentach dozwolone jest zakładanie łańcuchów – o ile kierowca nie przekracza prędkości 50 kilometrów na godzinę. Na francuskich drogach można też używać opon z kolcami, jednak należy odpowiednio oznakować samochód.

Czy w Austrii łańcuchy śniegowe są obowiązkowe?

Austria na użytkowników swoich dróg nakłada obowiązek stosowania opon zimowych na przynajmniej jednej osi napędowej od 1 listopada do 15 kwietnia. Warto o tym pamiętać, bo mandat może wynieść nawet do 5 tysięcy euro. Nie ma natomiast obowiązku korzystania z łańcuchów, jednak biorąc pod uwagę fakt, że na wielu odcinkach ich założenie jest wymagane, przed wyjazdem do tego alpejskiego kraju kierowcy koniecznie powinni się w nie wyposażyć.

Przepisy o łańcuchach śniegowych we Włoszech

Jeden włoski region – Val d’Aoste – wymusza na kierowcach używanie opon zimowych lub łańcuchów śniegowych od 15 października do 15 kwietnia. W pozostałych częściach kraju taki nakaz obowiązuje od 1 listopada, jednak wyłącznie na oznaczonych fragmentach dróg. Zakładając łańcuchy śniegowe na opony, należy pamiętać o ograniczeniu prędkości do 50 kilometrów na godzinę.

Inne pytania o Łańcuchy śniegowe

 1. Wzmocnienia kruszące lód – chyba każdy łańcuch to robi?
 2. System szybkiego demontażu, o co chodzi?
 3. Systemy sztywnych łuków/wewnętrznych giętkich linek, o co chodzi?
 4. Napinanie ręczne / samonapinacz, o co chodzi?
 5. Montaż na postoju/z najazdem?
 6. Mam aluminiowe felgi, czy łańcuch ich nie uszkodzi?
 7. Co daje grubość ogniwa?
 8. ABS/ESP itp. Kontra łańcuch?
 9. Mam napęd na przód/tył/4×4, ile łańcuchów potrzebuje?
 10. Czy do każdego auta mogę założyć łańcuchy?
 11. Szybki słownik pojęć