Łańcuchy na koła znacząco poprawiają bezpieczeństwo jazdy w trudnych, zimowych warunkach. O czym jednak należy pamiętać, decydując się na ich założenie? Jak kierować pojazdem, gdy na oponach umocowane są łańcuchy?
Gołoledź, śnieg i błoto pośniegowe, deszcz, piasek sypany przez służby drogowe i szybko zapadający zmrok – to tylko niektóre z czynników utrudniających jazdę w sezonie jesienno-zimowym. Dlatego tak ważne jest to, by odpowiednio wcześnie zmienić opony na zimowe. W niektórych sytuacjach (zwłaszcza podczas jazdy na górskich drogach lub w czasie bardzo intensywnych opadów śniegu) te mogą jednak okazać się niewystarczające.
W takich przypadkach należy sięgnąć po łańcuchy śniegowe, które jeszcze bardziej zwiększą przyczepność na oblodzonej lub zaśnieżonej drodze. Na niektórych odcinkach ich użycie podyktowane jest nie tylko zdrowym rozsądkiem, ale też przepisami (znak C-18). Co jednak warto wiedzieć o jeździe wyposażonym w nie autem? Jak wybrać odpowiednie łańcuchy na koła?
Łańcuchy na koła – jak wybrać odpowiednie?
Nieprawidłowo dobrane łańcuchy na koła nie tylko nie spełniają swojej funkcji, ale też znacząco utrudniają prowadzenie auta. W skrajnych przypadkach jazda z niedopasowanymi łańcuchami może nawet skutkować wgnieceniem felgi. Warto więc przyłożyć się do ich wyboru, a szczególną uwagę zwrócić na:
- rozmiar: musi on być dopasowany rozmiaru kół – za duże mogą się po prostu się zsuwać. W sklepach dostępne są też samonapinające łańcuchy na koła, których rozmiar można w pewnym zakresie regulować,
- wzór siatki: wyróżniamy dwa typy układów: drabinkowy i diamentowy. Pierwszy dedykowany jest przede wszystkim jeździe w kopnym śniegu. Z kolei drugi umożliwi jazdę w poprzek stoku, minimalizując ryzyko ześlizgiwania się auta,
- kształt ogniw: jeśli zależy ci na najwyższej przyczepności, wybierz łańcuch z ogniw płaskich, które lepiej niż okrągłe wrzynają się w nawierzchnię,
- wielkość oczek: im większe są oczka, tym gorszy komfort prowadzenia pojazdu i auto podskakuje na oczkach. Im mniejsze i bardziej płaskie są oczka, tym wygodniej jechać samochodem. Istotne, że w trudnych warunkach lepiej sięgnąć łańcuchy o grubych oczkach, bo dzięki nim opony mają zwiększoną powierzchnię kontaktu z nawierzchnią, w tym również z błotem lub śniegiem.
Jak jeździć z łańcuchami na kołach? Kluczowe zasady
Przed ich pierwszym użyciem, warto dowiedzieć się, jak jeździć z łańcuchami na kołach. Wymaga to wypracowania odpowiedniej techniki, której najważniejszym aspektem jest prędkość. Nie powinna ona przekroczyć 50 kilometrów na godzinę. Ważne jest jej stałe kontrolowanie i niedopuszczenie do nagłego zatrzymywania się i przyspieszania.
Warto też pamiętać, że łańcuchy mogą być używane tylko na oblodzonej lub ośnieżonej nawierzchni. Kontakt z asfaltem, betonem lub brukiem – w najlepszym wypadku – może skończyć się uszkodzeniem łańcuchów, w gorszym wymiany wymagać będą również opony. Nie zapominaj również, że łańcuchy powinny być założone tylko na kołach osi napędowej. Na założenie ich na wszystkie powinieneś zdecydować się tylko, jeśli poruszasz się autem z napędem 4×4 lub na tylną oś.
Jak dbać o łańcuchy śnieżne na koła?
By dobrze pełniły swoją funkcję, łańcuchy śnieżne wymagają odpowiedniego traktowania. Tu kluczowe okazują się regularne przeglądy, które z powodzeniem możesz wykonać samodzielnie, po prostu kontrolując ich stan. Podczas użytkowania warto też często sprawdzać ich napięcie, co nie tylko korzystnie wpłynie na ich kondycję, ale też zwiększy bezpieczeństwo jazdy.