Gdzie na wakacje z psem? 7 pomysłów

Wyjazd na wakacje z psem

Wakacje z psem cieszą się coraz większą popularnością, coraz więcej osób chętnie zabiera z sobą na urlop również swojego Burka, uznając go – słusznie – za członka rodziny. Jednak nie każda destynacja będzie dobrym pomysłem.  Gdzie jechać na wakacje z psem, aby urlop był udany zarówno dla nas, jak i dla naszego czworonożnego przyjaciela? Przedstawiamy kilka propozycji.

7 pomysłów na wakacje z psem

Jadąc na wakacje z psem bez przygotowania, można natknąć się na szlaki zamknięte dla czworonogów, zakazy wejścia na plażę i tym podobne mało sympatyczne niespodzianki. Poniżej przedstawiamy kilka przyjaznych psom lokalizacji, które doskonale sprawdzą się jako miejsce na wspólny urlop – zanim jednak do nich przejdziemy, przypominamy, że do urlopu z psem trzeba odpowiednio się przygotować, a ponieważ bagaż będzie większy niż zwykle, warto powiększyć przestrzeń bagażową swojego auta na przykład za pomocą boksu dachowego

Mazury

Gdzie więc można wybrać się na wakacje z psem? Polecamy Mazury! Spodobają się one zwłaszcza tym psiakom, które kochają wodę. Z oczywistych powodów psy nie mogą korzystać z niektórych „ludzkich” plaż, jednak na Mazurach jest taka mnogość jezior i rzek, że bez trudu znajdziemy miejsce, w którym nasz psiak wykąpie się, nikomu nie przeszkadzając. A jeśli nasz pies nie boi się wodnych aktywności, możemy zabrać go z sobą na spływ kajakowy lub rejs motorówką.

Kaszuby

Kaszuby, choć podobnie jak Mazury bogate w piękne jeziora, rzeki i lasy, cieszą się mniejszą popularnością wśród turystów, co za tym idzie, są doskonałym miejscem na wakacje z psem, który kocha wodę lub leśne ścieżki, ale nie przepada za hałasem czy tłumem ludzi.

Na Kaszubach możemy spędzić czas na kąpielach w jeziorze, spływach kajakowych, spacerach i wycieczkach rowerowych – jeśli nasz pies lubi takie aktywności, będzie zachwycony.

Jura Krakowsko-Częstochowska

Na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej polecamy przede wszystkim Ojcowski Park Narodowy – obecnie jedyny park narodowy w województwie małopolskim, do którego można wprowadzać psy, jedyny wymóg to trzymanie ich na smyczy. Ojcowski Park Narodowy jest malowniczy o każdej porze roku, stanowi więc doskonałe miejsce do spacerów, zarówno krótkich, jak i długich.

Na terenie Jury znajduje się też wiele zamków, które można zwiedzać z psami – najsłynniejszy z nich to zamek w Ogrodzieńcu, który zagrał w serialu Netfliksa ”Wiedźmin”.

Beskid Żywiecki

Jeśli twoja rodzina kocha góry, możecie wybrać się w Beskid Żywiecki, w którym nie brakuje wędrowców na czterech łapach. Ta część Beskidów oferuje piękne widoki i urozmaicone trasy – można tu zrobić zarówno kilkukilometrowy spacer, jak i kilkudziesięciokilometrową wędrówkę. Polecamy w szczególności trasy na Rysiankę i na Rycerzową.

Karkonosze

Karkonosze to teren, który słynie wśród psiarzy ze swojego przyjaznego nastawienia do Burków – bez trudu znajdziesz tutaj psiolubny nocleg lub restaurację,  Karkonoski Park Narodowy również jest dostępny dla psów, możecie wejść wspólnie nawet na najwyższy szczyt Karkonoszy i Sudetów, czyli Śnieżkę.

Śnieżka jest też najwyższym szczytem Czech – jeśli masz przy sobie psi paszport, możecie śmiało wpaść na chwilę do naszych południowych sąsiadów.

Słowackie Tatry

Tatry po polskiej stronie nie należą do miejsc przyjaznych psom, na szczęście sytuacja wygląda inaczej po drugiej stronie granicy – choć słowacki odpowiednik Tatrzańskiego Parku Narodowego, TANAP, co jakiś czas rozważa zamknięcie szlaków dla psów, to póki co nic takiego nie nastąpiło, dzięki czemu możecie ze swoim psem wędrować po przepięknych dolinach i zdobywać dwutysięczniki o zapierającymi dech w piersiach widokach. Pamiętaj jednak o tym, aby dostosować wycieczkę do możliwości swojego psa. 

Alpy Julijskie

Alpy Julijskie to propozycja na nieco dalszą wycieczkę – do Słowenii. Jeśli twój pies dobrze znosi jazdę samochodem, możecie właśnie tam wybrać się na wspólne wakacje – krajobrazy są przepiękne, a okolica bardzo przyjaźnie nastawiona do psów. Możecie wspólnie podziwiać piękno przyrody, zdobywać wysokie szczyty lub kontemplować je z dolin – jak wolicie. Pamiętaj jednak o tym, aby starannie dobierać trasy do możliwości swojego psa i swoich – nawet na szlakach prowadzących na niezbyt wysokie szczyty bywają via ferraty, których pokonanie z psem jest niemożliwe.

W Alpach Julijskich położone jest miasteczko Bled ze znanym, bardzo malowniczym jeziorem oraz słynna mamucia skocznia Velikanka (właściwie Letalnica) w Planicy, jedna z największych narciarskich skoczni na świecie.