Urlop z psem. O czym pamiętać i co zabrać na wyjazd z psem?

Wyjazd z psem

Pies i wakacje. To może być zarówno idealne połączenie, jak i spory stres. Tego drugiego możecie jednak uniknąć, starannie planując cały wyjazd. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Urlop z psem? Czemu nie!

Dobry urlop to dla was ten spędzony w gronie najbliższych? Poza całą rodziną na wakacje musicie więc zabrać również psa. Jego obecność w podróży może wprawdzie wiązać się z pewnymi problemami, ale przy odpowiednim planowaniu na pewno uda wam się ich uniknąć. Organizacja wyjazdu w towarzystwie czworonoga wymaga wzięcia pod uwagę różnych kwestii, także tych, które – szczególnie jeśli nie macie w tym temacie doświadczenia – mogą wydać się zupełnie nieistotne.

Nieco bardziej skomplikowanym przedsięwzięciem są zagraniczne wakacje z psem. Nie oznacza to jednak, że wyjazd w kraju nie będzie źródłem komplikacji. Bez względu na to, którą z tych opcji wybierzecie oraz tego, czy wyjeżdżacie na weekend, czy też na dłuższy urlop, warto poznać najważniejsze zasady udanej podróży. Oto one.

Co zabrać na wyjazd z psem? Niezbędne elementy „psiego ekwipunku”

Organizację wakacji w towarzystwie czworonoga warto zacząć od zastanowienia się, co zabrać na wyjazd z psem. By podróż była dla niego komfortowa, w rodzinnym bagażu koniecznie powinniście znaleźć miejsce dla:

  • misek wraz z zapasem karmy;
  • zestawu spacerowego: obroży wraz z adresówką (koniecznie podajcie na niej numer telefonu), smyczy, kagańca oraz woreczków na odchody;
  • „psiej kosmetyczki”: ręczników papierowych, ew. specjalnych chusteczek dla zwierząt oraz szamponu;
  • legowiska: najlepiej w wersji turystycznej, przypominającej nieco śpiwór.

Osobna kwestia to dokumenty niezbędne podczas podróży. Jadąc na urlop w kraju, koniecznie zabierzcie ze sobą książeczkę szczepień swojego pupila i upewnijcie się, że przyjął on wszystkie obowiązkowe dawki. O ile wcześniej tego nie zrobiliście, dobrym pomysłem będzie też zaczipowanie psa – ułatwi to jego znalezienie w sytuacji, gdy ten ucieknie.

Pamiętajcie, że wybierając się w podróż do innego państwa, musicie zabrać z sobą paszport zwierzęcia (jego wyrobienie to jedna wizyta u weterynarza). Przed wyjazdem koniecznie sprawdźcie też, jakie szczepienia są obowiązkowe w danym kraju.

Urlop z psem. Jak zorganizować przestrzeń bagażową?

Duży (choć oczywiście nie tylko) pies często podróżuje w bagażniku. Zajmuje tym samym miejsce, które w dłuższej trasie jest niezbędne do pomieszczenia turystycznego ekwipunku i ubrań na zmianę. Psi bagaż to zresztą kolejnych kilkanaście litrów. Dlatego wybierając się na urlop z psem samochodem, warto zainwestować w boks dachowy. Dzięki niemu przestrzeń bagażową auta można powiększyć nawet o 600 litrów, zapewniając sobie tym samym komfort podczas całego wyjazdu.

Z psem na urlop. Czy czworonóg może wejść we wszystkie miejsca?

Wyjeżdżając razem z psem na urlop, jeszcze w domu upewnijcie się, że będzie on mógł wejść z wami wszędzie, gdzie zamierzacie spędzać czas. Na utrudnienia powinniście przygotować się przede wszystkim:

  • na plażach – chociaż nie istnieje odgórny zakaz wstępu z czworonogami, samorządy w całej Europie mogą uchwalać różne przepisy;
  • w restauracjach i barach – coraz więcej tego typu miejsc akcentuje to, że psy są w nich mile widziane, ale nadal w niektórych punktach gastronomicznych obowiązują zakazy;
  • w miejscach noclegowych – zarówno w hotelach i hostelach, jak i kempingach i polach namiotowych możecie spotkać się z zakazami dla zwierząt (lub dla niektórych zwierząt, np. dużych psów), dlatego na wszelki wypadek przed rezerwacją noclegu upewnijcie się, że możecie tam przyjechać ze swoim towarzyszem (oraz ile wynoszą ewentualne dopłaty za zwierzę);
  • rezerwaty przyrody, szlaki turystyczne oraz parki narodowe i krajobrazowe – nawet jeśli pupil będzie mógł legalnie wam towarzyszyć, pamiętajcie, że praktycznie wszędzie macie obowiązek trzymać go na smyczy i nie pozwalać zbaczać ze ścieżki.