Gdzie na weekend w Polsce? Piękne miejsca w Polsce

Jedno z ciekawych miejsc w Polsce - Bieszczady

Nie masz pomysłu, gdzie pojechać na weekend? Opisujemy piękne miejsca w Polsce, które naszym zdaniem są szczególnie warte odwiedzenia. Oczywiście to tylko kilka propozycji – ciekawych miejsc jest w naszym kraju bez liku!

Piękne miejsca w Polsce na weekend

W Polsce nie brakuje pięknych, ciekawych miejsc. Lista lokalizacji, gdzie warto pojechać na zwykły dwudniowy weekend mogłaby być bardzo długa – my prezentujemy kilka propozycji, stworzonych z myślą o osobach, które chcą spędzić weekend, odwiedzając nowe miejsca i podziwiając piękno naszego kraju. Zobacz nasze pomysły, wybierz ten, który ci najbardziej odpowiada, spakuj się (niezmiennie polecamy boksy dachowe, które znacząco zwiększają przestrzeń bagażową auta!) – i w drogę!

Gdzie na weekend w Wielkopolsce?

Wielkopolska to Szlak Piastowski i liczne obiekty powiązane z początkiem naszego państwa. Wiele z nich znajdziemy w Poznaniu i Gnieźnie, ale warto też pamiętać o mniejszych miejscowościach – w Ostrowie Lednickim znajdują się ruiny siedziby pierwszych polskich władców, a w Kruszwicy słynna Mysia Wieża położona nad malowniczym jeziorem Gopło oraz ruiny średniowiecznego kościoła. Pozostałości średniowiecznych świątyń są też w Inowrocławiu, Mogilnie i Strzelnie. Ponieważ dystansy między pomiędzy poszczególnymi miejscowościami są dość spore, jest to raczej pomysł na wycieczkę samochodową.

Województwo łódzkie – gdzie na weekend?

Zdecydowanie warto odwiedzić Ziemię Łowicką – nie tylko sam Łowicz, który jest urokliwym miastem, ale też park romantyczny w Arkadii, okoliczne pałace oraz przede wszystkim – Skansen Ziemi Łowickiej w Maurzycach. Skansen jest miejscem nie tylko interesującym, ale też malowniczym, a to za sprawą zgromadzonych w nim niebieskich chat. 

Gdzie pojechać na weekend? Lubuskie

Jeśli szukasz ciekawego miejsca na weekend w Lubuskiem, możesz odwiedzić wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO Park Mużakowski albo wybrać się na wycieczkę Lubuskim Szlakiem Wina i Miodu. Najlepiej zrobić to we wrześniu, kiedy odbywa się Święto Winobrania, ale w innym czasie również możliwe jest zwiedzanie winnic, degustacje i zakup lokalnych trunków. Jeśli jedziesz po sezonie, warto wcześniej skontaktować się z winiarzami i umówić na wizytę – w sezonie zazwyczaj nie ma takiej konieczności.

Gdzie jechać na weekend na Podkarpaciu?

Ogromną atrakcją Podkarpacia są oczywiście Bieszczady, gdzie warto nie tylko wybrać się na kilka spacerów po górach, ale też przejechać Bieszczadzką Kolejką Leśną.

W województwie podkarpackim znajduje się też wiele interesujących pałaców i zamków, a w Przemyślu niegdysiejsza jedna z największych twierdz Europy – Fort Twierdzy Przemyśl.

Gdzie na weekend? Małopolska

Wiesz, że w Małopolsce znajduje się jedyny obiekt na świecie, który działa już od średniowiecza? Tak, to kopalnia soli w Wieliczce, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO – niezwykle ciekawe miejsce, które trzeba odwiedzić przynajmniej raz w życiu.

Innym oczywistym – i niezwykle pięknym – miejscem do odwiedzenia w Małopolsce są Tatry, ale my polecamy Twojej uwadze Jurę Krakowsko-Częstochowską i Szlak Orlich Gniazd, gdzie znajdziesz atrakcje przyrodnicze – niesamowite skałki oraz jaskinie – ale też historyczne w postaci licznych zamków. To doskonałe miejsce zarówno na wycieczkę samochodową, jak i rowerową czy pieszą.

Gdzie na weekend? Dolny Śląsk

Na Dolnym Śląsku leży między innymi Kraina Wygasłych Wulkanów, czyli Park Krajobrazowy Chełmy, pełen ciekawych formacji skalnych czy malowniczych wąwozów. To doskonałe miejsce na pieszą wycieczkę, urozmaiconą przez możliwość podziwiania krajobrazu z licznych wież widokowych.Dolny Śląsk to również Góry Sowie, które są nie tylko doskonałym miejscem na trekking – znajduje się tam nigdy niezdobyta Twierdza Srebrna Góra oraz tajemniczy nazistowski kompleks Riese. Obie atrakcje są udostępnione do zwiedzania.