Co zabrać w podróż samochodem?

Co zabrać w podróż samochodem - poradnik

Rozpoczyna się sezon letnich wyjazdów. Co zabrać w podróż samochodem? Dla osób, które przemieszczają się własnymi pojazdami, przygotowaliśmy poradnik. Podróż samochodem może być zarazem bezpieczna, precyzyjnie zaplanowana, ale również przyjemna i komfortowa. Podpowiadamy, jak połączyć wszystkie te elementy w jedną całość.

Zaplanuj podróż samochodem w 3 krokach

  1. Cel podróży. Cel to pierwszy punkt planowania podróży samochodem. W zależności od tego, jak bardzo odległy, a także jak wygląda wiodąca do niego trasa – czy jest bezpieczna, nawierzchnia bez uszkodzeń, niewielka liczba świateł i remontów – na podstawie tych wszystkich zmiennych najlepiej opracować trasę podróży. Przed wyruszeniem w drogę warto opracować nie tylko główną trasę (z aplikacją czy mapą), a także mieć plan B: alternatywne trasy, które przydać się mogą w sytuacji korków, wypadku lub niespodziewanego objazdu. Koszty podróży obniży omijanie płatnych odcinków autostrady.
  2. Liczba uczestników. Im więcej osób, tym cięższy jest pojazd oraz więcej bagaży do spakowania. Dla komfortu podróżujących do standardowego samochodu osobowego zaleca się ulokowanie na tylnych siedzeniach maksymalnie dwóch osób. Przy trzech, szczególnie na trasach liczących setki kilometrów, będzie bardzo ciasno, dodając do tego jeszcze bagaże każdej osoby samochód będzie załadowany aż po dach. Więcej bagaży będzie również w przypadku, gdy jednym z uczestników podróży jest niemowlę lub małe dziecko.
  3. Długość podróży i pobytu. Jeżeli odcinek jest bardzo długi, a tylko jedna osoba kieruje pojazdem, dla bezpieczeństwa i komfortu dobrze jest podzielić trasę na mniejsze odcinki i uwzględnić nocowanie. Przy dwóch czy trzech osobach z prawem jazdy można podzielić się kierowaniem co określony czas (np. co 5 godzin lub po każdych 200 przejechanych kilometrach). Jeśli chodzi o długość pobytu, to im jest dłuższy, tym więcej bagaży należy uwzględnić podczas planowania i pakowania pojazdu.

Zachęcamy również do lektury innych tekstów z naszego bloga, które ułatwią planowanie podróży samochodem: autem na wakacje, czyli jak przewieźć większe przedmioty oraz przedwakacyjny poradnik: jak dobrać box dachowy do samochodu?

Co zabrać w podróż samochodem?

Obowiązkowe, wymuszone przepisami drogowymi elementy, które powinny znaleźć się w każdym samochodzie osobowym, to czytelna, oświetlona tablica rejestracyjna, trójkąt do ustawiania na drodze i gaśnica. Jakie elementy mogą, ale nie muszą znaleźć się w pojeździe? Co ułatwi i uprzyjemni jazdę, szczególnie na dłuższych trasach? Przedstawiamy 5 propozycji.

Pełny bak

Szczególnie w sytuacji, gdy kierowcę czeka kilkanaście czy kilkadziesiąt godzin w podróży, pełny bak to absolutny niezbędnik. Na nieznanych i dotąd nieodwiedzanych obszarach, za granicą lub na terenach ze słabo rozwiniętą infrastrukturą, może się zdarzyć, że na wyjątkowo długim odcinku nie ma żadnej stacji benzynowej. Planując podróż, warto zwrócić uwagę na umiejscowienie stacji benzynowych i częstotliwość ich pojawiania się na trasie.

Nawigację w telefonie, GPS, papierową mapę

Nawet gdy kierowca ma perfekcyjnie opracowaną trasę podróży, zdarzają się niespodziewane sytuacje, na przykład wypadek drogowy, objazd czy remont. Wówczas trzeba na nowo opracować plan i znaleźć taką trasę, która nie doda wielu kilometrów kierowcy i podróżującym. Papierowa mapa to przeżytek? W sytuacji, gdy nie ma zasięgu w telefonie lub baterie GPS-u się wyczerpują, klasyczna mapa może uratować niejednego podróżnika. W razie braku internetu można skorzystać z map w trybie offline – przed podróżą warto pobrać mapy do wewnętrznej pamięci urządzenia lub na kartę SD.

Box dachowy

Na długiej trasie lub przy dużej liczbie uczestników podróży dodatkowa przestrzeń do załadunku bagaży to absolutny niezbędnik. Doskonałym rozwiązaniem będzie uniwersalny i pakowny box dachowy, którego ładowność to nawet do 75 kilogramów. Dodatkowo również bagażnik tego typu umożliwia przewóz sprzętu sportowego: nart lub desek snowboardowych.

Apteczkę

W Polsce apteczka nie jest obowiązkowym elementem, który musi znajdować się w każdym samochodzie osobowym, jedna warto mieć ją przy sobie. Przed dłuższą podróżą warto sprawdzić jej ważność, a przeterminowane leki czy środki opatrunkowe wyrzucić i w ich miejsce kupić nowe. Trwają prace i negocjacje nad zmianą przepisów, by apteczka – obok m.in. gaśnicy i trójkąta – również była konieczna, jednak na razie nie doszły one do skutku. Polska jest wyjątkiem na mapie Europy – w innych krajach do Unii Europejskiej, a także Norwegii i Islandii, apteczka jest obowiązkowym sprzętem w samochodzie.

Poza apteczką w samochodzie powinna się znajdować woda do picia, przy dużych upałach można również kupić elektrolity (w proszku lub tabletkach musujących) oraz antybakteryjny żel do rąk (np, w wygodnej formie spray’u), Warto również kupić chusteczki nawilżające, którymi można oczyścić ręce lub odświeżyć się w trakcie długiej podróży. Do apteczki warto spakować tabletki do uzdatniania wody – w razie braku zapasów można przy ich pomocy oczyścić wodę nieznanego pochodzenia.

Aplikacje pogodowe i warunków drogowych

Pogoda bywa zmienna, dlatego zarówno przed podróżą, jak i w trakcie, warto trzymać rękę na pulsie i monitorować jej stan. Aplikacji pogodowych na telefon jest cała masa, warto mieć więcej niż jedną, by porównywać wyniki. Poza temperaturą inne istotne aspekty to szansa na opady i ich intensywność, temperatura odczuwalna i wilgotność powietrza. Dzięki aplikacjom pogodowym można również zaplanować, jakie ubrania i buty wziąć ze sobą w podróż. Z kolei mapa warunków drogowych to kolejna, niezwykle pożyteczna aplikacja, w której znajdują się informacje o ewentualnych utrudnieniach na drogach i niebezpieczeństwach (związanych na przykład ze stanem nawierzchni lub innego rodzaju).

Inne pytania o boxy dachowe

  1. Mam mało miejsca w garażu, gdzie mam przechowywać box, kiedy go nie potrzebuje?
  2. Czy mogę jeździć z boxem na dachu przez cały czas?
  3. O czym jeszcze warto pamiętać?
  4. Jak mam myć boxa?
  5. Jak mocuje się boxa na dachu?
  6. Czym się różnią box X i Y? Który mam wybrać?
  7. Szybki słownik pojęć