Przedwakacyjny poradnik: jak dobrać box dachowy do samochodu?

Jak dobrać box dachowy do samochodu

Przed wakacjami z dojazdem własnym samochodem rozglądasz się za akcesoriami, które powiększą przestrzeń na bagaże w pojeździe? Dla osób takich jak ty przygotowaliśmy użyteczny poradnik. Poznaj listę 5 parametrów, o których należy pamiętać, zanim ostatecznie odpowiesz sobie na pytanie, jak perfekcyjnie dobrać box dachowy do samochodu.

Jak dobrać box dachowy do samochodu? 5 parametrów

Zbliża się sezon wakacyjnych wyjazdów. Dla osób, które właśnie zastanawiają się nad zakupem lub wypożyczeniem boxu dachowego, przygotowaliśmy praktyczny poradnik, który pomoże znaleźć odpowiedź na pytanie z tytułu, czyli jak dobrać box dachowy do samochodu.

Wysokość

Wysokości nie liczy się tylko według wymiarów boxu dachowego. Jak robić to prawidłowo? Pod uwagę należy wziąć cały zestaw: box dachowy, elementy mocujące oraz bagażnik bazowy. Warto również, po zsumowaniu, dodać do tej wartości wysokość samochodu. To niezwykle ważne, szczególnie dla osób, które mają niski garaż lub zostawiają swój pojazd na parkingu podziemnym. Jeśli chodzi o wysokość boxów dachowych, to w naszej ofercie znajdują się modele o zróżnicowanych wymiarach i wysokości od 30 cm do 46 cm. Pamiętać należy, że im wyższy box dachowy, tym większe opory powietrza w trakcie jazdy, a w konsekwencji większe zużycie paliwa.

Ładowność dachu

Szukając dla siebie idealnego boxu dachowego, koniecznie należy pamiętać o tym, by sprawdzić jaką ładowność ma dach posiadanego przez nas pojazdu. Zakładając, że wybieramy z naszej oferty box dachowy o największej pojemności – czyli 530 litrów – wcale nie oznacza, że dokładnie tyle bagaży można zapakować do boxu. U większości najpopularniejszych modeli osobowych pojazdów maksymalne obciążenie dachu wynosi około 50 kilogramów, w przypadku pojazdów terenowych jest to 75 kilogramów.

Przykład: box dachowy waży 18 kilogramów, bagażnik bazowy 4 kilogramy, na bagaż pozostaje więc 28 kilogramów (pojazd osobowy z obciążeniem 50 kg) lub 53 kilogramy (terenówka z dopuszczalnym obciążeniem 75 kilogramów).

Pojemność vs ładowność

Ten temat częściowo już został opisany w powyższym punkcie o ładowności dachu. Wybierając dla siebie box dachowy, nie można pomylić ze sobą dwóch parametrów: pojemności i ładowności. Według jednej z najprostszych definicji ze Słownika Języka Polskiego PWN pojemność to wielkość wnętrza jakiegoś naczynia, zbiornika itp. Z kolei ładowność – również podając za SJP PWN – jest maksymalnym ciężarem ładunku, jaki można jednorazowo załadować na urządzenie transportowe.

Przykładowo jeden z modeli z naszej oferty – Inter Pack Traxer 8.6 – posiada następujące dane techniczne: pojemność 530 litrów i ładowność 75 kilogramów. Jak widać są to zupełnie różne wartości liczbowe, w dodatku wyrażone w innych jednostkach (kilogram to jednostka masy, a litr to jednostka objętości).

Producent

W naszym asortymencie znajdują się modele od kilku wiodących producentów bagażników i boxów dachowych. Na liście propozycji znajdują się przede wszystkim modele Thule, ale również pochodzące od innych marek, takich jak Inter Pack, Packline czy Taurus. Polecamy w szczególności zapoznać się z ofertą marki Thule, której autoryzowanym partnerem w Krakowie jesteśmy.

Ilość sprzętu sportowego

W naszej ofercie znajduje się zróżnicowana oferta boxów dachowych. W zależności od wyboru konkretnego modelu, można wybierać pomiędzy boxami, które pomieszczą od 3 do nawet 8 par nart. Przy pomocy tego rodzaju bagażników można również przewozić deski snowboardowe – od 2 do 5 sztuk tego sprzętu sportowego. Boxy dachowe są również zróżnicowane pod kątem maksymalnej długości nart lub desek w nich przewożonych  – w naszej ofercie znajdują się propozycje, które pomieszczą sprzęt sportowy o długości od 155 do 220 centymetrów.

Inne pytania o boxy dachowe

  1. Mam mało miejsca w garażu, gdzie mam przechowywać box, kiedy go nie potrzebuje?
  2. Czy mogę jeździć z boxem na dachu przez cały czas?
  3. O czym jeszcze warto pamiętać?
  4. Jak mam myć boxa?
  5. Jak mocuje się boxa na dachu?
  6. Czym się różnią box X i Y? Który mam wybrać?
  7. Szybki słownik pojęć