Trasy rowerowe w okolicach Krakowa

Bagażnik rowerowy na dachu samochodu

Pandemia wymusza na nas zmianę sposobu podróżowania. Zagraniczne wyjazdy odkładamy na bliżej nieokreśloną przyszłość i wybieramy alternatywne formy spędzania wolnego czasu. Jednym z nich są wyprawy rowerowe. Jakie trasy rowerowe w okolicach Krakowa warto eksplorować? Przedstawiamy kilka pomysłów!

Ojcowski Park Narodowy – trasy rowerowe

Turyści spragnieni weekendowych wojaży mogą wybierać wiele miejsc, w których cała rodzina aktywnie spędzi wolny czas. Małopolska oferuje trasy rowerowe dostosowane do potrzeb i umiejętności różnych grup – zarówno osób bardzo aktywnych fizycznie, jak i rodziców z dziećmi.

Mieszkańcy Krakowa mogą skierować jednoślady np. w stronę Ojcowskiego Parku Narodowego. Monumentalne formy skalne, takie jak słynna Maczuga Herkulesa czy Brama Krakowska, pół tysiąca jaskiń, bogactwo fauny i flory – to tylko kilka elementów, którymi przyciąga Ojców. Trasy rowerowe wiodą nas przez malownicze zakątki i gwarantują niesamowite przeżycia.

Jedną z najbardziej popularnych tras jest Niebieski Szlak Rowerowy Okrężny „Pieskowa Skała” o długości ok. 22,2 km, który zaczyna się przy schronisku w Woli Kalinowskiej, a następnie prowadzi nas między innymi przez Grodzisko, wieś Wielmoża, zamek w Pieskowej Skale oraz kościół w Sułoszowej. Wracamy do punktu startowego w Woli Kalinowskiej. To trasa umiarkowanie trudna.

Jeśli chcesz zwiedzić Ojcowski Park Narodowy rowerem, ale masz ochotę na dłuższą wycieczkę, możesz wybrać szlak prowadzący przez Dolinę Będkowską, Kobylańską i Prądnika. Jego długość to ok. 60 km.

Puszcza Niepołomicka rowerem

Puszcza Niepołomicka to kompleks leśny położony około 20 km od Krakowa, teren polowań dawnych władców Polski, m.in. Kazimierza Wielkiego czy Jana III Sobieskiego. Obecnie znajduje się tu 6 rezerwatów przyrody, a miłośników jednośladów przyciągają atrakcyjne trasy rowerowe dostosowane do potrzeb rodzin z dziećmi – znajdziemy tu równe drogi asfaltowe o dobrej nawierzchni.

Przez kompleks przebiega między innymi Rowerowy Pierścień Solny „Salina Cracoviensis”, który obejmuje ponad 140 km szlaków i wiedzie przez malownicze zakątki Puszczy, a także dalej, prowadząc do Niepołomic, Wieliczki, Bochni oraz innych zabytkowych miejscowości. Trasa pozwala zwiedzać najciekawsze atrakcje dawnych Żup Krakowskich.

Puszcza Dulowska – trasy rowerowe

Oddalona o około 40 km od Krakowa Puszcza Dulowska to kompleks leśny o powierzchni ok. 2600 ha. Lasy będące częścią Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego stanowią naturalną ostoję wielu gatunków dzikich zwierząt, np. łosi, bobrów czy jeleni europejskich. Turyści chcący przemierzać Puszczę Dulowską na rowerach, mają do wyboru wiele tras, z których większość jest łatwa i dostosowana do rodzin z dziećmi.

Niebieski szlak Zalew Chechło-Rudno ma długość ok. 14 km, a do najciekawszych miejsc na trasie należy m.in. zespół pałacowo-parkowy w Młoszowej, Dwór Zieleniewskich w Trzebini czy Rezerwat Ostra Góra.

Dolinki Krakowskie rowerem

Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie to obszar o powierzchni ponad 20 ha. Turyści mogą eksplorować między innymi Dolinę Kobylańską, Będkowską czy Bolechowicką. Ich wspólnym mianownikiem są ciekawe formy skalne – idealne do uprawiania wspinaczki.

W Dolinie Będkowskiej znajdziemy między innymi 25-kilometrowy czerwony szlak rowerowy. Z kolei przez Dolinę Kobylańską przebiega wymagająca, ale bardzo malownicza trasa, którą najlepiej pokonać na rowerze górskim.

Jak dotrzeć na miejsce, z którego rozpocznie się nasza wycieczka rowerowa? Kraków jest jednak nieco oddalony od najpopularniejszych i najbardziej malowniczych tras, dlatego na miejsce najlepiej dojechać samochodem. W takiej sytuacji jednoślady możemy bezpiecznie przewieźć dzięki specjalnym uchwytom rowerowym – montowanym na dachu pojazdu lub w formie specjalnych platform instalowanych na haku holowniczym.