Rowerem w góry – co musisz wiedzieć, zanim się wybierzesz?

Rowerzysta zdejmujący rower z dachu samochodu

Wyjeżdżasz w góry i chcesz eksplorować teren na jednośladzie? Wycieczki rowerowe są bardzo popularną formą spędzania wolnego czasu, trzeba jednak odpowiednio się do nich przygotować. Jakim rowerem warto wybrać się w góry? Co ze sobą zabrać, jakie akcesoria i narzędzia okażą się najbardziej przydatne?

Rowerem w góry – wybierz odpowiedni model

Zanim pójdziesz do sklepu, sprawdź, jaki rower najlepiej sprawdzi się na trasie. Rowery górskie, czyli MTB to popularny wybór. Mają one dość ciężką ramę i są dostosowane do różnych warunków – zarówno jazdy po mieście, jak i po trudniejszym terenie. Wyposażone w szerokie koła od 26 do nawet 29 cali, zapewniają dobrą amortyzację. Niestety mogą wymuszać pochyloną pozycję, dlatego przed zakupem należy dobrze się zastanowić.

A może wolisz wybrać się rowerem trekkingowym w góry? Tego typu modele wyposażono w węższe opony, dlatego dobrze sprawdzą się nie tylko na wymagającym terenie, ale także na równej drodze. Z reguły mają przedni amortyzator, a także szereg dodatkowych elementów – lampki, błotniki i bagażnik.

Zwolennicy ekstremalnej jazdy z pewnością docenią rowery typu downhill, które doskonale radzą sobie na stromych ścieżkach czy skalistych zboczach. Wyposażone w wytrzymałe ramy, np. wykonane z karbonu, niezawodne hamulce oraz dobrą amortyzację. Solidne koła 26-27,5 cala z szerokimi oponami zapewniają doskonałe osiągi na trasie.

Twój niezbędnik na wyprawę rowerem w góry

Osoby wybierające się rowerem w polskie góry, powinny także zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria, które pomogą rozwiązać każdy problem na trasie. Uszkodzona opona, problemy z łańcuchem, a także upadki i kontuzje – to wszystko może nas zaskoczyć, dlatego lepiej się przygotować. Na pewno przyda się zestaw naprawczy – zapasowa dętka, łatki, narzędzia do ściągania opony. Niezbędna będzie także pompka, ale warto zabrać ze sobą uniwersalne klucze, np. multitool. Nie zapomnijmy też o telefonie komórkowym oraz powerbanku. Sprawdzą się również tradycyjne mapy – nigdy nie wiemy, kiedy stracimy zasięg.

A co z odzieżą i akcesoriami? Obowiązkowym elementem będzie kask rowerowy, który ochroni głowę przed skutkami upadków. Jeśli wybieramy się rowerem w góry w czasie chłodniejszych miesięcy, warto założyć bieliznę termoaktywną, która skutecznie odprowadza pot. Z pewnością przyda się także odzież przeciwdeszczowa i kurtka typu softshell. W cieplejsze dni obowiązkowe będą wygodne spodenki do jazdy oraz sportowa koszulka. Nie zapominajmy o produktach medycznych na wszelki wypadek – plastrach, gazie, bandażu, maści na stłuczenia, kremie z filtrem oraz sprayu na komary.

Jak bezpiecznie przewieźć rower?

Planujesz jednodniową wycieczkę? Jednoślady możesz przewieźć autem. Warto zaopatrzyć się w specjalny bagażnik rowerowy, który pozwoli wygodnie przetransportować sprzęt na miejsce. Na rynku dostępne są modele montowane na dachu samochodu, ale można skorzystać również z bagażników mocowanych do haka holowniczego oraz tylnej klapy. W zależności od modelu możemy jednorazowo przewieźć nawet kilka jednośladów. Bagażniki dachowe pozwalają na swobodne parkowanie auta, z kolei platformy umieszczane na haku nie zwiększają oporów powietrza w czasie jazdy.