Sprytne pakowanie. Poradnik, jak pakować się szybko i efektywnie

Samochód z boksem dachowym na drodze w górach

Co zrobić, żeby pakowanie na wyjazd samochodem było łatwe i bezproblemowe? Jak pakować się szybko i efektywnie? Jeśli planujesz wyjazd na urlop i chcesz dowiedzieć się, na czym polega sprytne pakowanie, odpowiedzi znajdziesz w naszym mini-poradniku. 

Sprytne pakowanie – najważniejsze zasady

Spakowanie wszystkich ubrań i sprzętów niezbędnych podczas wyjazdu bywa niekiedy trudne, ale ogromna część problemów związanych z pakowaniem na urlop to wynik często popełnianych błędów. By ich uniknąć, warto poznać najważniejsze sposoby na sprytne pakowanie:

  • zrobienie listy potrzebnych rzeczy: dzięki niej podczas pakowania unikniecie problemów z wybraniem przedmiotów, które zabierzecie ze sobą w podróż; jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości co do tego, czy danej rzeczy będziecie używać podczas wyjazdu, najlepiej zrobicie, rezygnując z jej zabrania. Wyjątek stanowią przedmioty, od których może zależeć wasze bezpieczeństwo, takie jak apteczka;
  • zabieranie zestawów: dotyczy to zwłaszcza ubrań – to pozwala uniknąć zabrania odzieży, która nie będzie do niczego pasowała, przez co nie będzie użyta;
  • zabieranie sprawdzonych rzeczy: nierozchodzone buty, nieprzymierzone nigdy ubrania, sprzęt, którego nie mieliście okazji przetestować – to wszystko może okazać się tylko zbędnym balastem;
  • używanie uniwersalnych kosmetyków: np. żelu pod prysznic, którym można też umyć włosy;
  • zagospodarowanie całej przestrzeni: wykorzystując wszystkie schowki, kosmetyczki, segregatory i torebki, nie wozicie powietrza i ułatwiacie sobie pomieszczenie wszystkich zabieranych przedmiotów.

Jak spakować ubrania, żeby zajmowały mniej miejsca?

Wiele elementów urlopowego bagażu zajmuje dużo miejsca przy stosunkowo niedużej wadze. Chodzi tu przede wszystkim o odzież, ręczniki lub, jeśli zamierzacie nocować na kempingach, śpiwory. Jak więc spakować ubrania, żeby zajmowały mniej miejsca? By osiągnąć ten cel, można wykorzystać kilka sposobów.

Pierwszym jest użycie worków kompresyjnych, które dzięki ściąganym paskom pozwalają zmniejszyć objętość ich zawartości nawet o połowę. Kolejna opcja to specjalne segregatory, które nie tylko sprawią, że ubrania będą zajmować mniej miejsca, ale też ułatwią znalezienie poszczególnych rzeczy w walizce. Sporo przestrzeni możecie zaoszczędzić też bez żadnych dodatkowych akcesoriów – wystarczy, że zamiast składać, zwiniecie ubrania (możecie robić to po kilka sztuk).

Pakowanie samochodu na urlop – pomoże boks dachowy

Jeśli wybieracie się w dużym gronie lub zabieracie ze sobą sporo sprzętu, nawet najsprawniejsze pakowanie samochodu na urlop może nie zagwarantować wam, że zdołacie pomieścić cały bagaż. Jeśli bagażnik waszego auta okaże się zbyt mały, warto sięgnąć po boks dachowy. Największe modele zwiększą przestrzeń bagażową pojazdu nawet o 500 litrów. W środku bez trudu pomieścicie również spore przedmioty – np. narty.