Wycieczka rowerowa z dzieckiem – wszystko, o czym warto pamiętać

Wycieczka rowerowa z dzieckiem w przyczepce

Wycieczka rowerowa z dzieckiem może być niezapomnianą przygodą zarówno dla samego malucha, jak i dla rodziców. Oczywiście pod warunkiem, że odpowiednio ją zaplanujecie. Przyczepka rowerowa przyda się zarówno podczas dojazdów po mieście, jak i w czasie dłuższych, rodzinnych wypraw. Te drugie – zwłaszcza dla rodziców niedoświadczonych w rowerowych bojach – mogą okazać się sporym wyzwaniem. Chodzi nie tylko o kwestie kondycyjne, ale też logistyczne przygotowanie wycieczki. Większości problemów można jednak stosunkowo łatwo uniknąć. W jaki sposób? W nowym artykule wyjaśniamy, jak zorganizować wycieczkę rowerową z dzieckiem.

Wyprawa rowerowa z dzieckiem. Jak się przygotować?

Planując wyprawę rowerową z dzieckiem, powinniście zadbać o właściwe przygotowanie swojej formy, roweru oraz przyczepki. Ten pierwszy aspekt szczególnie ważny okazuje się w przypadku okazjonalnych rowerzystów. Jeżeli nie jeździcie regularnie, o wyprawie pomyślcie nawet kilka miesięcy wcześniej i do swojego planu dnia włączcie regularne treningi lub na przykład zacznijcie dojeżdżać do pracy na dwóch kołach. 

Jeśli chodzi o rower, warto zacząć od tego, że nie każdy jednoślad nadaje się do prowadzenia przyczepki na długich dystansach. Najlepiej sprawdzają się modele trekkingowe, gravelowe lub crossowe, które pozwalają na rozwinięcie stosunkowo dużych prędkości i radzą sobie w zróżnicowanym terenie. Unikajcie zaś rowerów miejskich – zwłaszcza tych z jednym lub trzema biegami – które nie zapewnią wam komfortu w trudniejszych warunkach leśnych ścieżek lub polnych szutrówek. 

Spore znaczenie ma też stan techniczny roweru oraz samej przyczepki. Przed wyruszeniem na wycieczkę upewnijcie się, że oponach jest wystarczająco dużo powietrza (niskie ciśnienie przełoży się na zwiększone opory toczenia i sprawi, że bardziej się zmęczycie). Kluczowa jest sprawność układu napędowego i hamulcowego. Zwłaszcza ten ostatni jest gwarantem waszego bezpieczeństwa – z przyczepką dystans potrzebny do zatrzymania roweru jest znacznie dłuższy. 

Jeśli nie zrobiliście tego wcześniej, zamontujcie też pełne błotniki z przynajmniej jednym, tylnym chlapaczem. Unikniecie w ten sposób zachlapania przyczepki zabrudzeniami podnoszonymi przez tylne koło.

Trasa rowerowa z dzieckiem. Jak wybrać najlepszy szlak?

Trasa rowerowa z dzieckiem powinna być dopasowana do waszych fizycznych możliwości oraz upodobań maluchów. Przyczepka rowerowa – szczególnie jeśli podróżuje nim dwójka dzieci – może nadwyrężyć siły nawet dość doświadczonego rowerzysty. Jeśli z przyczepką nie pokonaliście jeszcze dużej liczby kilometrów, na pierwsze wycieczki wybierajcie szlaki z możliwie małymi przewyższeniami. Zadbajcie też o to, by na trasie nie zabrakło postojów, podczas których dzieci będą mogły wyjść z przyczepki oraz ciekawych z ich punktu widzenia atrakcji.

Jedziemy z dzieckiem na rower. Co trzeba zabrać?

Na jednodniowy wypad z dzieckiem na rower nie musicie zabierać dużego bagażu. W zupełności wystarczy następujący zestaw:

  • przekąski (najlepiej w formie ułatwiającej jedzenie maluchom przypiętym w fotelikach);
  • napoje (jeśli podróżujecie jesienią lub zima – również ciepłe);
  • zapasowe ubrania;
  • drobne zabawki;
  • podstawowa apteczka (repelent, opatrunki, środki na biegunkę, krem do opalania, krem ochronny itp.). 

Jeśli zaplanowana trasa jest oddalona od waszego domu, na miejsce najlepiej dotrzeć samochodem. Rowery możecie przewieźć w bagażniku na hak. Przyczepka po złożeniu powinna zmieścić się w boksie dachowym lub bagażniku samochodu (szczególnie w autach z nadwoziem typu kombi, minivan lub SUV).