Gdzie na kajaki? Jeśli w tym sezonie chcielibyście wybrać się na szlak wodny, a nie macie na to konkretnego pomysłu, służymy pomocą!
Nie wiesz, gdzie na kajaki?
Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią – rozpoczęcie pełnoprawnego sezonu kajakowego. Chociaż spływy można organizować przez cały rok, to większość wodniaków wybiera terminy od wiosny do jesieni. Ten czas szczególnie polecany jest początkującym kajakarzom ze względu na niższy stan wód. Jeśli należycie do tej grupy, koniecznie zapoznajcie się z naszą listą 5 pomysłów na kajakowy wypad. Znajdziecie na niej regiony bogate w szlaki o łatwym i umiarkowanym stopniu trudności, ale oferujące naprawdę ciekawe przeżycia. Dowiedzcie się, gdzie na kajaki warto wybrać się w różnych częściach naszego kraju!
Gdzie na kajaki? Mazury
Mazury kojarzą nam się przede wszystkim z żeglarstwem, ale równie atrakcyjne okazują się dla kajakarzy. Sprzyja temu mnogość nie tylko jezior, ale też łączących je kanałów i, co najważniejsze, rzek. Te ostatnie często są nietknięte ludzką ręką i płyną przez piękne, dzikie tereny. Królową mazurskich rzek jest Krutynia. Płynąc nią, możecie zwiedzić Równinę Mazurską, Puszczę Piską oraz Krainę Wielkich Jezior Mazurskich. Niepowtarzalne wrażenia oferuje również płynąca przez Olsztyn Łyna oraz – znana z licznych zwałek – Dajna, na którą jednak warto wybrać się po zdobyciu doświadczenia na spokojniejszych ciekach.
Gdzie na kajaki? Bory Tucholskie
Na hasło „Bory Tucholskie” większość wodniaków ma tylko jedno skojarzenie – Brdę. Ta rzeka słusznie uchodzi za jedną z najpiękniejszych w Polsce, a spływ nią jest niepowtarzalną okazją do obserwowania dzikiej, pomorskiej przyrody. Początkującym kajakarzom polecamy odcinek od podtucholskiego uroczyska Piekiełko do Bydgoszczy. Poza tym warto spłynąć spokojnym, ale niezwykle malowniczym Wielkim Kanałem Brdy, poprowadzonym przez kilka akweduktów. Dobrym pomysłem może też być spływ Wdą kończącą swój bieg w Wiśle na wysokości Świecia.
Gdzie na kajaki? Wielkopolska
Wielkopolska jest bogata w rzeki o spokojnym biegu, płynące zarówno przez lasy, jak i rozległe łąki i pola. Należą do nich między innymi Warta, Wełna, Drawa, Gwda i Noteć. W tym regionie nie brakuje również szlaków poprowadzonych niedużymi strugami, które zapewniają warunki odpowiednie nawet dla rodzin z małymi dziećmi. To między innymi Głuszynka, Szlak Puszczy Zielonki czy Szlak Konwaliowy.
Gdzie na kajaki? Pomorze Zachodnie
Na północy Wielkopolska graniczy z Pomorzem Zachodnim. To region wciąż nie do końca odkryty, a pełen interesujących atrakcji i szlaków – również dla kajakarzy. Początkującym polecamy przede wszystkim wspomnianą już Gwdę, a także Dobrzycę, Piławę i Rurzycę. Spływy na Zachodnim Pomorzu to też okazja do zwiedzania obiektów wzniesionych ludzką ręką – sporo rzek biegnie w pobliżu zabytkowych budowli hydrotechnicznych lub umocnień z czasów II wojny światowej.
Gdzie na kajaki? Mazowsze
W bliskim lub nieco dalszym sąsiedztwie Warszawy znajdziecie sporo szlaków kajakowych. Wśród nich warto wymienić przede wszystkim Świder, Pilicę, Wkrę oraz Bzurę. Amatorzy spokojnych aktywności mogą też zwodować swój kajak np. na Jeziorku Kamionkowskim lub Kanale Żerańskim. Jak jednak dotrzeć ze sprzętem do stolicy? Najwygodniej własnym samochodem. Nawet jeśli nie posiadacie składanego lub dmuchanego modelu, bez problemu przewieziecie tradycyjny kajak na bagażniku dachowym.