Poradnik o bezpiecznej i komfortowej jeździe z boxem dachowy

Jazda z boxem dachowym - jak to robić, by było bezpiecznie i komfortowo?

Box dachowy pozwoli nam przewieźć wiele bagaży niezbędnych podczas wakacyjnych wyjazdów. By jednak dojechać do celu bezpiecznie i nie zgubić przewożonych przedmiotów, powinniśmy pamiętać o najważniejszych zasadach jazdy i pakowania.

Wszystko wskazuje na to, że tegoroczne wakacje spędzimy w kraju. Biorąc pod uwagę różnorodność poszczególnych regionów i naprawdę bogatą ofertę turystyczną, nie powinniśmy się jednak nudzić. Urlop spędzony bez wyjeżdżania za granicę ma też dodatkowe plusy. Wydamy na niego mniej, a na miejsce dotrzemy własnym samochodem – bez konieczności korzystania z usług linii lotniczych.

By jednak nasze auta pomieściły wszystkie niezbędne do wakacyjnego wypoczynku przedmioty, musimy je odpowiednio przygotować. Do przewożenia większości bagaży najlepiej sprawdzą się boxy dachowe. O ich zaletach pisaliśmy już wcześniej. W tym artykule skupimy się zaś technicznych aspektach połączenia samochodów z boxami dachowymi. Lekturę polecamy w szczególności tym, którzy w tym sezonie zamontują jeden z nich po raz pierwszy.

Zanim wyruszysz w swoją pierwszą podróż z boxem dachowym, warto poznać najważniejsze reguły jazdy:

 • nie przekraczaj maksymalnego obciążenia – przed pakowaniem sprawdź, jakie jest maksymalne obciążenie dachu auta. Od tej liczby odejmij masę samego boxu, a otrzymasz wagę ładunków, które będziesz przewozić w ten sposób,
 • poprawnie zamocuj box dachowy – w tym celu najlepiej jest po prostu zajrzeć do instrukcji użytkowania. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze sprzedawcą,
 • odpowiednio zapakuj bagaż – chcąc zachować odpowiedni środek ciężkości auta, najcięższe przedmioty powinno się umieścić w środkowej części boxu. Nie bez znaczenia jest też miejsce, w którym się pakujesz. By uniknąć nerwowych sytuacji i wynikających z tego błędów, najlepiej jest zrobić to na spokojnym parkingu lub własnym podwórku.

Maksymalna prędkość podczas jazdy z boxem dachowym

Bezpieczna jazda z boxem dachowym wymaga zmiany przyzwyczajeń na drodze. Najważniejsze okazuje się dostosowanie prędkości. Zgodnie z zaleceniami producentów boxów, jadąc z jednym z nich na dachu, nie powinno się przekraczać prędkości 130 kilometrów na godzinę.

W naszym kraju nie ma dotychczas przepisów, które regulowałyby tę kwestię. Nie oznacza to jednak, że takich zapisów brakuje w kodeksach innych krajów. Obowiązują one m.in. w:

 • Niemczech – tu ograniczenie wynosi 130 kilometrów na godzinę bez względu na warunki panujące na drodze,
 • Austrii – na drogach tego kraju kierowcy z boxem dachowym nie mogą poruszać się szybciej niż 100 kilometrów na godzinę,
 • Francji – w tym państwie sytuacja wygląda tak jak w Austrii, z tym że jeśli nad drogą unosi się mgła ograniczająca widoczność do 50 metrów, maksymalna prędkość zostaje zredukowana do 50 kilometrów na godzinę.

Pamiętaj o czystości boxu dachowego

Ostatnia kwestia to czystość boxu dachowego. Ma ona znaczenie nie tylko ze względów estetycznych. Brud zalegający w zamkach i innych mechanizmach może spowodować ich wadliwe działanie i zwiększyć ryzyko przypadkowego otwarcia się boxu podczas jazdy. Dlatego – zwłaszcza przy deszczowej pogodzie – zalecamy regularnie sprawdzać ich stan.

Inne pytania o boxy dachowe

 1. Mam mało miejsca w garażu, gdzie mam przechowywać box, kiedy go nie potrzebuje?
 2. Czy mogę jeździć z boxem na dachu przez cały czas?
 3. O czym jeszcze warto pamiętać?
 4. Jak mam myć boxa?
 5. Jak mocuje się boxa na dachu?
 6. Czym się różnią box X i Y? Który mam wybrać?
 7. Szybki słownik pojęć