Kupujesz bagażnik na hak? Dowiedz się, jaki hak do bagażnika rowerowego wybrać

Samochód z bagażnikiem rowerowym na hak

Wybór odpowiedniego haka holowniczego ma duży wpływ na funkcjonalność zamontowanego do niego bagażnika rowerowego. Na co zwrócić uwagę przed jego zakupem? Przeczytajcie nasz nowy poradnik, w którym wyjaśniamy, jak wybrać odpowiedni hak do bagażnika rowerowego.

Jaki hak do bagażnika rowerowego? Najważniejsze zasady

Bagażniki na hak to coraz popularniejsze rozwiązanie. Umożliwiają łatwy i bezpieczny transport różnych rowerów. Dzięki temu, że platforma umieszczona jest na wysokości haka holowniczego, jazda z nimi jest dużo prostsza niż w przypadku modeli montowanych na dachu. Pozwalają też zredukować opór aerodynamiczny. To korzystnie wpływa na zużycie paliwa i jest ważne z punktu widzenia kierowców poszukujących oszczędności.

Do montażu bagażnika na rowery można użyć niemal każdego haka holowniczego dostępnego na rynku. By zamocować platformę rowerową, nie potrzebujemy żadnych specjalnych zaczepów. Właściwie wszystkie modele są też zgodne z ogólnie przyjętymi europejskimi standardami, co oznacza, że można montować je do zwykłych haków o średnicy 50 milimetrów. Nie każdy hak będzie jednak współpracował z bagażnikiem równie dobrze. By uniknąć problemów podczas podróży, uwagę warto zwrócić przede wszystkim na dwa parametry – nacisk pionowy oraz rodzaj kuli

Jaki hak do bagażnika rowerowego? Nacisk pionowy 

Jeśli zastanawiacie się, jaki hak holowniczy do bagażnika rowerowego będzie najlepszy, w pierwszej kolejności sprawdźcie dopuszczalny nacisk pionowy na kulę danego modelu. Ten parametr z oczywistych względów w przypadku platformy jest dużo ważniejszy niż uciąg. 

W przypadku większości haków holowniczych dostępnych obecnie na rynku (z dopuszczalnym naciskiem pionowym zakresie od 75 do 100 kg) możliwe jest przewożenie do czterech pojazdów Właściciele haków holowniczy z maksymalnym nacisk pionowym mniejszym niż 50 kg powinni zaś przyjąć, że bezpiecznie przewiozą dwa rowery. Ostateczna liczba rowerów przewożonych na danym haku jest jednak uzależniona od wagi bagażnika i samych jednośladów.

Jaki hak do bagażnika rowerowego? Wybieramy typ kuli

Jeśli chodzi o budowę i sposób mocowania kuli, wyróżniamy trzy rodzaje haków holowniczych. Są to:

  • hak z kulą przykręcaną. Demontaż kuli nie jest łatwy i wymaga użycia specjalnego klucza. W przypadku korozji, zapieczenia lub utrudnienia dostępu do śrub montażowych, zdjęcie kuli może być jeszcze trudniejsze;
  • hak z kulą wypinaną półautomatycznie. Jego atutem jest łatwość montażu i demontażu. Warto jednak pamiętać, że ze zdjęciem kuli nie będą też mieli problemów złodzieje; 
  • hak z kulą wypinaną z zamkiem na klucz. W tym przypadku kula jest zabezpieczona zamkiem na klucz, co utrudnia jej demontaż bez odpowiedniego narzędzia i powinno odstraszać złodziei, a jednocześnie pozwala uniknąć ewentualnych problemów ze zdjęciem.

Jak widać wybór haka kompatybilnego z bagażnikiem rowerowym nie będzie trudny. Wystarczy dowiedzieć się, jaki maksymalny nacisk pionowy oferuje dany model i w jaki sposób łączy się go z kulą. Dzięki temu wybierzecie hak, który zapewni bezpieczny transport jednośladów i ochroni je przed złodziejami.