Samochodem do Grecji. O czym warto wiedzieć i jak się spakować?

Samochodem do Grecji

Jeśli do tej pory nie mieliście jeszcze okazji odwiedzić Grecji, najwyższy czas nadrobić zaległości. Spędzenie urlopu w tym kraju to świetny pomysł zarówno dla miłośników historii, jak i tych, którzy szukają ciepła lub dogodnych warunków do uprawiania sportów wodnych. Przy organizacji wyjazdu nie musicie korzystać z usług biura podróży. Z powodzeniem zaplanujecie go sami, a na miejsce dojedziecie samochodem – wystarczy tylko pamiętać o kilku wskazówkach. W nowym artykule wyjaśniamy, jak najwygodniej można dojechać na miejsce, jak się spakować na wakacje w Grecji i o jakich przepisach koniecznie powinniście pamiętać. 

Samochodem do Grecji. Jak dojechać? O czym pamiętać?

Grecja od lat stanowi jeden z najpopularniejszych celów urlopowych Polaków. Kraj jest położony na tyle blisko Polski, że można dostać się niego własnym samochodem. Przyjazny, ciepły klimat przekłada się na długi sezon turystyczny, rozbudowana infrastruktura pozwala znaleźć noclegi właściwie na każdą cieszą. Obrazu dopełnia bogactwo atrakcji, wśród których na pierwszy plan wysuwają się zabytki z czasów starożytnych.

Zanim zaczniemy zastanawiać się, co spakować na wakacje do Grecji, należy poświęcić nieco uwagi kwestii dojazdu do tego kraju. Dla polskich kierowców zdecydowanie najwygodniejszą i najszybszą opcją będzie trasa wiodąca przez Słowację, Węgry, Serbię i Macedonię. Droga prowadzi nas przez płatne odcinki dróg – należy więc pamiętać o wykupieniu winiet. Na Słowacji i Węgrzech możliwe są płatności online. W Serbii i Macedonii opłatę musimy zaś uiścić na bramce. 

Z jakimi kosztami wiąże się korzystanie z dróg w tych krajach? Planując budżet wyjazdu, należy przygotować się na następujące wydatki:

  • na Słowacji: 10 euro za 10 dni, 14 euro za 30 dni;
  • na Węgrzech: 80 złotych za 10 dni, 100 złotych za 30 dni;
  • w Serbii: 3,5-6 euro za 100 kilometrów;
  • w Macedonii: koszty różnią się w zależności od drogi i są naliczane za każde przejechane 100 kilometrów. 

W samej Grecji opłaty są naliczane również w zależności od długości przejechanej trasy. Wiele dróg w tym kraju wiedzie przez tunele lub mosty – te odcinki mogą wiązać z wyższymi opłatami. Należy też pamiętać o obowiązujących tu ograniczeniach prędkości (50 km/h w terenie zabudowanym i 90 km/h poza nim; na drogach ekspresowych można rozpędzić się do 110 km/h, zaś na autostradach – 130 km/h).

Co zabrać do Grecji? Kompletujemy listę bagaży

Organizując wakacje, powinniście zastanowić się, co spakować do Grecji. Pakując się na wyjazd, koniecznie powinniście pamiętać o:

  • okularach przeciwsłonecznych, odzieży z filtrem UV i kosmetykach – W Grecji silne nasłonecznienie utrzymuje się przez większą część roku;
  • odpowiednio dobranych ubraniach – wysokie temperatury sprawiają, że w Grecji niezbędne są przewiewne i lekkie ubrania. Jeśli panujecie zwiedzanie prawosławnych obiektów sakralnych, powinniście też pamiętać o stroju zgodnym z zasadami tego wyznania;
  • komfortowych butach – w greckim klimacie najlepszym wyborem będą sandały na grubej podeszwie.
  • butach do wody – greckie plaże bywają kamieniste, a w wodzie mogą czekać jeżowce. Odpowiednie buty (tzw. aquashoes) pozwolą bezpiecznie spacerować w morzu;
  • dobrym aparacie fotograficzny, który pozwoli wam uchwycić wszystkie piękne widoki;
  • sprzęcie plażowym (zabawki, dmuchane akcesoria do pływania, mata, parasol itp.).

Jak się spakować na wakacje do Grecji? Praktyczne porady

Ważne jest nie tylko to, co zabrać na wakacje do Grecji, ale też, w co się spakujecie. Ubrania, kosmetyki i sprzęt plażowy dla całej rodziny mogą nie zmieścić się w przestrzeni bagażowej auta. Warto więc wyposażyć się w boks montowany na dachu. Boxy dachowe dostępne są w różnych rozmiarach (największe pomieszczą ponad 600 litrów), więc bez problemu dobierzecie model dostosowany do swoich potrzeb.