Jak zapakować box dachowy? Wakacyjno-urlopowy poradnik

Poradnik urlopowicza - jak zapakować box dachowy?

Box dachowy to bardzo przydatny element wyposażenia samochodu – szczególnie podczas letnich wyjazdów. Jego zalety w pełni docenimy jedynie wtedy, gdy będzie prawidłowo zapakowany. Jak to zrobić? Jakie dodatkowe akcesoria ułatwią to zadanie? 

Bagaż, który kilkuosobowa rodzina zabiera w wakacyjną podróż, może być naprawdę spory – zwłaszcza, jeśli jest w nim sprzęt sportowy czy kempingowy. Nie można zatem wykluczyć, że nie zmieści się on w bagażniku auta i konieczne będzie znalezienie sposobu na przewiezienie ładunków poza samochodem. Pod tym względem bezkonkurencyjne okazują się boxy dachowe, które nie tylko dają dodatkową, sporą powierzchnię załadunkową, ale też chronią bagaże przed deszczem, wiatrem i uszkodzeniami mechanicznymi.

By jednak jazda z boxem dachowym była komfortowa i bezpieczna, konieczne jest jego umiejętne zapakowanie. Źle załadowany box może negatywnie wpłynąć na właściwości jezdne auta, a dostanie się do potrzebnych przedmiotów – zwłaszcza na krótkich postojach – będzie źródłem sporej frustracji. W skrajnych przypadkach konsekwencją błędów może być nawet mandat. Jak uniknąć takich problemów?

Jak zapakować box dachowy? Najważniejsze zasady

Pakując box dachowy, warto pamiętać o kilku najważniejszych zasadach:

  • nieprzekraczaniu DMC i maksymalnego nacisku na osie – jeśli którakolwiek z tych wartości zostanie przekroczona, podczas kontroli drogowej policja może ukarać nas mandatem;
  • nieprzeciążaniu boxu – każdy boks, podtrzymujące go relingi i dach auta mają określoną ładowność. W przypadku, gdy masa ładunku będzie większa, mogą one ulec uszkodzeniu;
  • umieszczaniu ważnych rzeczy na górze – przedmioty, z których korzystamy najczęściej – zwłaszcza podczas przerw w podróży – powinny być pakowane jako ostatnie. Dzięki temu szybko uzyskamy do nich dostęp bez konieczności przepakowania całej zawartości;
  • używaniu segregatorów i toreb – sięganie po dany element ekwipunku będzie też dużo łatwiejsze, jeśli posegregujemy je za pomocą np. zestawu toreb do boxu dachowego i przegródek. W ten sposób unikniemy też przemieszczania się ładunków podczas jazdy;
  • używaniu pokrowców kompresyjnych – śpiwory czy ubrania są wprawdzie stosunkowo lekkie, jednak zajmują sporo miejsca. Tego problemu unikniemy stosując pokrowce kompresyjne – do większości śpiworów są one dołączane fabrycznie, można je również dokupić w sklepach turystycznych.

Jak zapakować box dachowy? Poprawne zabezpieczenie bagaży

Przemieszczanie się bagaży wewnątrz boxu to spory problem. Nie tylko utrudnia zachowanie porządku, ale też źle wpływa na prowadzenie auta. Na szczęście skutecznych sposobów na uniknięcie tego problem jest co najmniej kilka. Pierwszy to wspomniane segregatory. Drugi to natomiast specjalne pasy. W boksie dachowym zwykle znajdują się one na wyposażeniu standardowym, jednak można je również stosunkowo tanio dokupić.

Box dachowy. Ile zmieści? Dostępne pojemności i ładowności

Boxy dachowe dostępne są w różnych wersjach, jeśli chodzi o pojemność i ładowność. Te wartości powinny być uzależnione nie tylko od naszych potrzeb, ale też rozmiaru auta (box nie może wystawać poza jego obręb bardziej, niż zezwalają na to przepisy), wytrzymałości dachu oraz dopuszczalnej masy całkowitej i nacisku na osie. Większość modeli ma od 300 do 530 litrów pojemności i do 75 kilogramów, choć zdarzają się również większe modele.

Inne pytania o boxy dachowe

  1. Mam mało miejsca w garażu, gdzie mam przechowywać box, kiedy go nie potrzebuje?
  2. Czy mogę jeździć z boxem na dachu przez cały czas?
  3. O czym jeszcze warto pamiętać?
  4. Jak mam myć boxa?
  5. Jak mocuje się boxa na dachu?
  6. Czym się różnią box X i Y? Który mam wybrać?
  7. Szybki słownik pojęć