Czy warto kupić box dachowy?

Czy warto kupić box dachowy - poradnik dla kupującego

Stoisz przed dylematem, czy warto kupić box dachowy? Ten rodzaj bagażnika samochodowego przyda się szczególnie w okresie letnich wyjazdów, ale nie tylko. Oto pięć argumentów przemawiających za jego kupnem i użytkowaniem przez okrągły rok. 

Szukasz sposobu na przewiezienie wakacyjnych bagaży i zastanawiasz się, czy box dachowy to dobry pomysł? Na to pytanie jest tylko jedna odpowiedź – z całą pewnością tak. Za kupnem boxu przemawia wiele argumentów, a on sam szybko stanie się nieodłącznym towarzyszem wszystkich twoich podróży, choć nieraz przyda się także na co dzień. Na potwierdzenie tych słów przygotowaliśmy listę pięciu powodów, dla których warto kupić box dachowy.

Podróżuj bezpiecznie

Przygotowując się do wakacyjnego wyjazdu, wielu osób na pytanie o to, czy warto kupić box dachowy, odpowiada przecząco. Wychodzą oni z założenia, że wszystkie bagaże zmieszczą się we wnętrzu auta. To duży błąd, bo nawet jeśli uda ci się upchnąć je we wszystkich wolnych przestrzeniach, w razie kolizji (a nawet gwałtownego hamowania), będą one stanowiły duże zagrożenie zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów. Przeniesienie ich do boxu dachowego nie tylko poprawi więc komfort podróży, ale też uczyni ją zdecydowanie bezpieczniejszą.

Zwiększ pakowność auta

Bagażniki w miejskich lub sportowych autach nie należą do najbardziej pakownych. O ile na co dzień mała pojemność i ładowność nie stanowi dużego problemu, to podczas pakowania przed wakacyjnym wyjazdem może być najważniejszym argumentem w rozważaniach, czy warto zainwestować w box dachowy. Dzięki takiemu akcesorium zwiększysz ładowność swojego auta nawet o kilkadziesiąt dodatkowych kilogramów. Przed kupnem warto sprawdzić maksymalne obciążenie dachu samochodu, który posiadamy i na tej podstawie zdecydować się na konkretny model.

Zadbaj o bagaże

Niektórzy mogą zadać pytanie o sensowność kupna boxu dachowego w obliczu dostępności dużo prostszych konstrukcyjnie, a więc często też lżejszych i tańszych koszy. Warto jednak pamiętać, że te drugie nie zapewniają właściwie żadnego zabezpieczenia przewożonym w nich bagażom. Boxy dachowe zaś chronią zawartość zarówno przed uszkodzeniami mechanicznymi, jak i opadami deszczu, wiatrem i innymi szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. Dobre boxy wyposażone są w wewnętrzny rygiel, będący skuteczną barierą dla złodzieja. Ponadto niektóre modele posiadają segregatory, minimalizujące ryzyko przemieszczania się ładunku w ich wnętrzu.

Nie trać czasu na szukanie

Wspomniane segregatory przydają się też na postojach, kiedy trzeba szybko znaleźć jakiś przedmiot. Przeszukiwanie toreb upchanych w tylnym bagażniku lub koszu dachowym na pewno nie jest najprzyjemniejszym i najmniej czasochłonnym zajęciem. Pakując się do boxu takich wątpliwych atrakcji łatwo uniknąć. Po otworzeniu klapy wystarczy tylko krótka chwila, by zlokalizować potrzebne w danej chwili rzeczy, a następnie odłożyć ją na miejsce, zachowując przy tym porządek.

Zadbaj o widoczność

Wadą zwykłych koszy dachowych jest też to, że po zapakowaniu do nich bagażu trudno zachować choć trochę aerodynamiczny kształt. To przekłada się na trudności z pokonywaniem oporów powietrza, a w konsekwencji – zwiększone zużycie paliwa. Kosze nie są zamkniętą i ograniczoną przestrzenią, dlatego może się zdarzyć, że spakowane do nich bagaże będą znacząco wystawać poza obrys pojazdu. Boxy dachowe – ich kształt i długość – zostały tak zaprojektowane, że nie przesłaniają kierowcy widoczności ani widoku na tylną szybę, a ponadto również nie blokują możliwości otwarcia i dostania się do tylnej klapy bagażnika.

Inne pytania o boxy dachowe

  1. Mam mało miejsca w garażu, gdzie mam przechowywać box, kiedy go nie potrzebuje?
  2. Czy mogę jeździć z boxem na dachu przez cały czas?
  3. O czym jeszcze warto pamiętać?
  4. Jak mam myć boxa?
  5. Jak mocuje się boxa na dachu?
  6. Czym się różnią box X i Y? Który mam wybrać?
  7. Szybki słownik pojęć