Co spakować na wyjazd? Poradnik

Bagaże na wyjazd w bagażniku dachowym

Przy pakowaniu na wyjazd nietrudno o błędy. Te możesz popełnić zarówno, jeśli wyjeżdżasz na kilka dni, jak i podczas przygotowań do długiej podróży. Zabierając za mało rzeczy, trzeba liczyć się z tym, że w drodze zabraknie niezbędnych sprzętów lub ubrań. Jeśli spakujesz ich za dużo – niepotrzebnie obciążysz samochód i utrudnisz sobie znalezienie potrzebnych w danej chwili przedmiotów. Jak znaleźć złoty środek i nie przesadzić w żadną stronę? Przeczytaj nasz poradnik.

Co spakować na wyjazd? Te drobiazgi musisz mieć zawsze przy sobie

Zacznijmy od rzeczy, które warto mieć przy sobie (np. w nerce lub podręcznej torbie), niezależnie od tego, jak długą podróż planujecie. Najbardziej przydatne drobiazgi to między innymi:

 • scyzoryk;
 • telefon komórkowy (wraz z choćby niewielkim powerbankiem);
 • żel antybakteryjny (nie tylko zdezynfekujesz nim ręce, ale też wyczyścisz plamy od np. smaru);
 • latarka (pozwoli zaoszczędzić baterię w telefonie);
 • kawałek szarej taśmy (tzw. duck tape), niezastąpionej przy prostych naprawach;
 • dokumenty (wyjeżdżając poza Strefę Schengen paszport trzeba mieć zawsze przy sobie);
 • długopis.

Celowo nie wspomnieliśmy o żadnych medykamentach. Założyliśmy, że zawsze masz w aucie kompleksowo wyposażoną apteczkę. 

Co wziąć na wyjazd i jak się spakować? Wyposaż się w boks dachowy

Zanim wyjaśnimy, co zabrać na tygodniowy wyjazd, poświęćmy trochę uwagi innej kwestii – temu, w co się spakować. Jest ona szczególnie istotna, jeśli w podróż wybierasz się w większym, rodzinnym gronie. W takim przypadku pojemność bagażnika samochodowego może okazać się zbyt mała. Polecamy więc boks dachowy. Największe modele dostępne w naszej ofercie mogą zwiększyć przestrzeń ładunkową nawet o 600 litrów.

Co zabrać na tygodniowy wyjazd? Minimalistyczne, wygodne pakowanie

Jeśli zastanawiasz się, co zabrać na wyjazd za granicę, bez względu na to, czy wybierasz się na tydzień, 2 tygodnie czy też kilka tygodni, dużą wagę przyłóż do minimalizmu. By nie zabierać ze sobą zbędnych przedmiotów, pamiętaj o kilku zasadach:

 • zastanów się, czy potrzebujesz danej rzeczy (np. ciepłe buty latem, kilka książek na krótki wyjazd itp.);
 • postaw na małe opakowania (dotyczy to zwłaszcza kosmetyków, które są łatwo dostępne w wersjach turystycznych lub można przelać je do mniejszych opakowań);
 • sięgnij po przedmioty wielofunkcyjne (np. chustokomin, który posłuży jako czapka lub szalik, a w ostateczności nawet jako maseczka na twarz);
 • nie przesadzaj z ubraniami (o ile bieliznę, skarpetki i t-shirty należy zmieniać codziennie, to rzeczy takie jak swetry, polary czy kurtki można zabrać po jednej sztuce).

Co zabrać na 2 tygodniowy wyjazd? Ważne jest to, gdzie jedziesz

Przy planowaniu, co zabrać na 2 tygodniowy wyjazd, koniecznie zastanów się też nad tym, jakie warunki panują zwykle u celu podróży. Dotyczy to zarówno pogody, jak i tego, co można kupić w sklepach. Dzięki temu łatwiej będzie skompletować garderobę na wyjazd, a także uniknąć zabierania niepotrzebnych przedmiotów. Jeśli np. wiesz, że w podróży nie będzie problemów z zakupem jedzenia, nie ma sensu pakować sporych ilości prowiantu. Podobnie ma się sprawa z kosmetykami.