Trasy biegowe narciarskie w Polsce. Gdzie wybrać się na biegówki w naszym kraju?

Trasa biegowa narciarska

O ile narty zjazdowe to, z nielicznymi wyjątkami, domena południowej części kraju, to ciekawe trasy narciarskie biegowe znajdziecie we wszystkich częściach Polski. Kaszuby, okolice Ostródy, Bieszczady, Beskid Śląski i Dolny Śląsk… To tylko niektóre z regionów Polski, w których można jeździć na biegówkach. Przygotowaliśmy dla was listę kilku pomysłów na wyjazd z nartami biegowymi.

Trasy biegowe narciarskie w Polsce: Beskid Śląski (Przełęcz Kubalonka) 

Położona niedaleko Wisły Przełęcz Kubalonka mieści jedno z najnowocześniejszych centrów narciarstwa biegowego w naszym kraju. Znajdziecie tu 18 wyremontowanych, świetnie utrzymanych tras o dużym zróżnicowaniu, ze sporą liczbą zjazdów i podjazdów. Dodatkowa atrakcja to możliwość spotkania polskich gwiazd sportów zimowych – Kubalonką opiekuje się Centralny Ośrodek Sportu w Szczyrku.

Gdzie na biegówki na północy Polski? Kaszuby (Kartuzy) 

Z Beskidu Śląskiego przenosimy się aż na Kaszuby – a konkretnie do położonych zaledwie 40 kilometrów od brzegu Bałtyku Kartuz. Ośrodek Cartusia SkiArena Nordic, którego trasy świetnie wykorzystują nadmorskie moreny, to dobra propozycja dla mieszkańców północnej części Polski, zastanawiających się, gdzie na biegówki na szybki wypad. W Kartuzach czekają na was cztery trasy o różnym poziomie trudności i całkiem strome podjazdy i zjazdy (najciekawszy pod tym względem odcinek ma przewyższenie 40 metrów na niespełna 1,5-kilometrowym odcinku).

Trasy narciarskie biegowe w Polsce: Bieszczady (Wetlina)

Znów wędrujemy na drugi koniec Polski – tym razem w Bieszczady. Słynna Wetlina zimą to prawdziwy raj dla narciarzy biegowych. Wytyczono tu ponad 20 kilometrów tras zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych. Największą popularnością cieszy się trasa zielona – nie tylko ze względu na najniższy poziom trudności. Turystów przyciągają też walory krajobrazowe, bo szlak wiedzie śladem dawnej kolei wąskotorowej.

Gdzie na biegówki? Dla początkujących: okolice Ostródy (Wzgórza Dylewskie) 

Kolejna propozycja z północy kraju to Wzgórza Dylewskie. To niewielkie wzniesienia położone na południe od Ostródy, a na północ od Brodnicy i Nowego Miasta Lubawskiego. Brak tu stromych podjazdów i zjazdów, ale dzięki temu wytyczone tu trasy (liczące od 4 do 10 kilometrów) są idealne dla początkujących. Małe pofałdowanie terenu z rekompensują jednak niezwykłe widoki tutejszych zamarzniętych jezior zlokalizowanych w malowniczych nieckach.

Gdzie na biegówki? Dolny Śląsk: Szklarska Poręba (Jakuszyce)

Jeśli zastanawiacie się, gdzie na biegówki w Polsce pojechać, koniecznie zwróćcie uwagę także na Dolny Śląsk. W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć jednej z najbardziej rozpoznawalnych destynacji w kraju – Jukuszyc. Ta najwyżej położona część Szklarskiej Poręby oferuje ponad 100 kilometrów tras dla wszystkich: od najbardziej początkujących po wyczynowych sportowców. Dodatkowy atut to specyficzny klimat. Jakuszyce nazywane są „polską Alaską”, a dobre warunki do jazdy na biegówkach mogą tu panować nawet w kwietniu. Jak widać, nawet jeśli macie tylko jeden wolny dzień, to niezależnie od tego, gdzie mieszkacie, możecie zapakować swoje biegówki do uchwytów na bagażnik dachowy i szybko dotrzeć autem na miejsce.