Wycieczka w Bieszczady. Gdzie jechać, kiedy i co z sobą zabrać?

Wycieczka w Bieszczady

Bieszczady to region w południowo-wschodniej Polsce, lubiany prawdopodobnie przez wszystkich, a w szczególności – przez miłośników przyrody i spokoju. Te malownicze góry przyciągają licznych turystów swoim dzikim pięknem i zachwycającymi widokami. Z naszego artykułu dowiesz się, gdzie i kiedy jechać w Bieszczady oraz co z sobą zabrać, aby wyjazd był udany.

Gdzie jechać w Bieszczady?

Bieszczady są dość rozległe, dzięki czemu oferują różne trasy i atrakcje. Największą popularnością cieszą się:

  • Połonina Wetlińska – niektórzy uważają prowadzącą tam trasę za najpiękniejszą w całych Bieszczadach. Trudno się dziwić – szlak prowadzi przez rozległe łąki i jest niesłychanie widokowy;
  • Tarnica – najwyższy szczyt Bieszczadów należący do Korony Gór Polski. Wycieczka na Tarnicę nie stanowi dużego wyzwania, warto się tam wybrać!
  • Jezioro Solińskie – malownicze jezioro to doskonałe miejsce nie tylko na wodne przygody, ale też na odpoczynek po męczącej górskiej wycieczce;
  • Cisna – jednak z uroczych miejscowości położonych w Bieszczadach, będącą idealną bazą wypadową w góry. Znajdziesz tu też restauracje serwujące lokalne potrawy.

Kiedy jechać w Bieszczady?

Każda pora na wyjazd w Bieszczady jest odpowiednia. Ten region zachwyca przez cały rok, ale pamiętaj, że warunki w różnych porach roku mogą się znacząco różnić.

Wiosną przyroda budzi się do życia – nie inaczej jest w Bieszczadach. Późną wiosną możesz podziwiać kwitnące łąki i drzewa, niestety, pogoda w tym czasie bywa kapryśna. Może być jeszcze dość chłodno, a przy tym deszczowo i błotniście, zadbaj więc o odpowiednią odzież i obuwie – warto też wziąć coś na zmianę.

Lato, jak łatwo się domyślić, to pora, kiedy Bieszczady odwiedzane są najchętniej – trzeba więc liczyć się z tłumami na najbardziej popularnych szlakach. Pogoda jest wtedy przyjemna (choć trzeba być przygotowanym na ewentualne burze), trasy turystyczne i wszystkie atrakcje dostępne, a widoki – zachwycające. Dlatego lato to idealny czas wycieczki piesze, rowerowe, motocyklowe czy konne.

Jesień w Bieszczadach jest niezwykle malownicza – widoki wprost zapierają dech w piersiach. Pogoda zazwyczaj wciąż jest dość przyjemna, ale może być już chłodno, dlatego koniecznie zabierz ciepłe ubranie. Mimo to jesień to doskonały czas na wędrówki po górach – a także na fotografowanie piękna przyrody.

Zimowa aura nie każdemu odpowiada, ale jeśli jesteś miłośnikiem zimowych sportów lub spacerów w śniegu, śmiało wybierz się w Bieszczady. Znajdziesz tam świetne warunki na narty biegowe i skitury. Ponieważ szlaki w Bieszczadach są raczej łatwe, również zimowe wędrówki są zazwyczaj możliwe. Pamiętaj jednak o odpowiednim ubraniu i wyposażeniu. Musisz też przygotować się na to, że warunki atmosferyczne mogą być nieodpowiednie do realizacji twoich planów.

Co zabrać w Bieszczady?

Aby wyjazd w Bieszczady był udany, warto odpowiednio się przygotować – również pod kątem bagaży. Co spakować w Bieszczady? Jak w przypadku każdego wyjazdu, koniecznie zabierz z sobą dokumenty i leki. Pamiętaj też o odzieży dostosowanej do pory roku i planowanych aktywności – czymś lekkim, czymś ciepłym, czymś przeciwdeszczowym, nakryciu głowy i wygodnych butach.

Nie zapomnij też o sprzęcie turystycznym. W zależności od tego, jak planujesz spędzić czas, weź kijki trekkingowe, pojemny plecak, narty czy rower. Warto zabrać też z sobą bidon na wodę i / lub termon na gorącą herbatę bądź kawę. Jeśli jesteś miłośnikiem fotografii, nie zapomnij o aparacie!Jak to wszystko zapakować do auta? Możesz kupić lub wypożyczyć boks dachowy, który zwiększy pojemność bagażową twojego samochodu, a rower wygodnie przewieźć na bagażniku na hak.