Wybieramy bagażnik do przewozu wodnego sprzętu sportowego

Kajak i rowery zamocowane na bagażniku dachowym

W obecnej sytuacji zorganizowane wyjazdy nie są najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Podróże organizowane na własną rękę są dla nich dobrą alternatywą – tym bardziej, że mogą być równie ciekawe, co te z biurem podróży. Wachlarz możliwości jest naprawdę szeroki.

Szczególnie atrakcyjne są wyjazdy zorientowane na aktywny wypoczynek, bo pozwalają poznać dowolny region od zupełnie innej strony. Ich organizacja potrafi – zwłaszcza początkującym – sprawić pewne problemy. Te szczególnie często dotyczą przewiezienia sprzętu sportowego i mogą wynikać z jego dużych rozmiarów, wrażliwości na uszkodzenia oraz sporej wartości. W jego transporcie znacznie pomogą dedykowane bagażniki i inne akcesoria. Warto poznać je już teraz i kompleksowo przygotować się do letnich wyjazdów.

Bagażnik dachowy na kajak

Bez względu na to, jakiego rodzaju sprzęt sportowy chcemy transportować, w pierwszej kolejności powinniśmy wyposażyć się w bagażnik dachowy. Na nim zamontujemy uchwyty pozwalają na przewożenie różnych bagaży – w tym kajaka. Uchwyty zapewniają jednak „tylko” stabilne i niezawodne zamocowanie. Nie chronią zaś delikatnego materiału przed uszkodzeniami mechanicznymi. Takie zabezpieczenie da owinięcie kajaka grubą gąbką. Inne możliwe rozwiązanie to zakup specjalnego, dmuchanego bagażnika.

Bagażnik dachowy na deskę surfingową

Na dachu samochodu możemy też przewieźć deskę surfingową, windsurfingową lub SUP. Do ich transportu można użyć różnych bagażników. Może to być dedykowana konstrukcja ze specjalnym systemem mocowania lub wykorzystujących podobne rozwiązanie uchwyty instalowane na zwykłych belkach. Interesujący typ bagażnika dachowego na deskę windsurfingową to nakładki Surf Pads firmy Thule. Wytrzymała tkanina i wyściółka z wysokiej jakości pianki skutecznie chronią deskę przed wibracjami i zarysowaniami, a antypoślizgowa powierzchnia zapewnia stabilne mocowanie i zapobiega ześlizgnięciu się jej z dachu.

Bagażnik samochodowy na rowery

Jeśli bardziej niż sporty wodne interesuje nas poznanie danego regionu od strony lądu, nieodłącznym elementem wakacyjnych wypraw na pewno staną się rowery, a co się z tym wiąże – bagażniki na rowery. Te przewozić samochodem możemy co najmniej na trzy sposoby:

  • na bagażniku dachowym: umożliwiają to uchwyty mocowane na belkach. To rozwiązanie znacznie zwiększa wysokość auta i zmienia jego aerodynamikę. Warto o tym pamiętać i dostosować pod tym kątem styl jazdy;
  • na bagażniku mocowanym na tylnej klapie: dobre rozwiązanie dla właścicieli aut bez haka holowniczego, a chcących uniknąć mocowania jednośladów na dachu;
  • na bagażniku na hak holowniczy: najwygodniejsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie, tylko w niedużym stopniu zwiększające opory powietrza.

Boks dachowy dla aktywnych

Bardzo przydatnym elementem podróżnego wyposażenie okaże się też boks dachowy. Dzięki niemu bezpiecznie przewieziemy między innymi sprzęt biwakowy, akcesoria do golfa, piłki, pontony i kajaki pneumatyczne lub składane rowery. Może też być uzupełnieniem każdego z opisanych bagażników i uchwytów, pozwalającym na spakowanie pozostałych bagaży – na przykład ubrań.

Inne pytania o niezbędnik kierowcy

  1. Szybki słownik pojęć