Nieprzekraczanie dopuszczalnej ładowności bagażnika samochodowego jest ważne przynajmniej z kilku względów. Pierwszy i najważniejszy to oczywiście bezpieczeństwo. Na tym jednak argumenty się nie kończą. Kierowcy, którzy przeładują swoje auto muszą ponadto liczyć się z mandatem, a nawet innymi konsekwencjami natury prawnej. Warto więc dowiedzieć się, ile kg można załadować do bagażnika, by bezpiecznie i sprawnie dotrzeć do celu. Najważniejsze związane z tym zagadnienia oraz sposoby na zwiększenie ładowności auta omawiamy w nowym artykule.
Czym grozi przeładowanie bagażnika w samochodzie?
To, ile kg do bagażnika zmieści się w danym modelu jest ważne przede wszystkim z punktu widzenia bezpieczeństwa. Nawet w niewielkim stopniu przeładowany samochód traci sterowność, a droga hamowania znacząco się wydłuża. Przekroczenie limitu ładowności bagażnika może więc mieć poważne konsekwencje, w skrajnych przypadkach stanowiąc bezpośrednie zagrożenie dla kierowcy, pasażerów i innych użytkowników drogi.
Nie sposób zapomnieć także o tym, że przeładowany samochód zużywa znacznie więcej paliwa, a nadmiar kilogramów w bagażniku może wpłynąć na obniżenie mocy silnika. Zabierając zbyt dużo bagaży, musimy zatem pogodzić się z tym, że do celu dotrzemy wolniej, a cała podróż będzie wiązała się z wyższymi wydatkami.
Przy przeładowaniu bagażnika nietrudno też o nierównomierne obciążenie osi. Jeśli nacisk na osie będzie rozkładał się niesymetrycznie, może dojść do utraty przyczepności, a auto łatwiej będzie wpadało w poślizgi. Takie ryzyko szczególnie duże okazuje się przy wchodzeniu w zakręty oraz gwałtownym hamowaniu. Co ważne, nie redukuje go nawet utrzymanie bezpiecznej prędkości.
Poza obniżeniem bezpieczeństwa i komfortu jazdy, przeładowany samochód naraża nas również na konsekwencje natury prawnej. Jeśli służby stwierdzą przekroczenie DMC pojazdu, na kierowcę zostanie nałożony mandat. W naszym kraju przeładowanie samochodu do 10 proc. jego DMC grozi mandatem w wysokości 500 złotych, powyżej 10 proc. – 2000 złotych, a powyżej 20% nawet 15 tys. złotych.
Jak obliczyć, ile można załadować do bagażnika w aucie?
To, ile kg można załadować do bagażnika, najłatwiej jest obliczyć na podstawie DMC danego modelu. Wartość tę znajdziemy m.in. w dowodzie rejestracyjnym samochodu. Od niej wystarczy odjąć masę własną samochodu oraz łączną masę wszystkich pasażerów i ewentualnie stałego wyposażenia. Wynik tego działania to łączna waga bagaży, które możemy zabrać ze sobą w podróż.
Oprócz tego ważne jest także równomierne rozłożenie poszczególnych bagaży. Jeśli ciężar będzie koncentrował się tylko na tylnej części auta lub nie będzie możliwe rozmieszczenie ich po prawej i lewej stronie, pojazd może nie reagować odpowiednio i tym samym uniemożliwi bezpieczną jazdę.
- BOX THULE FORCE XT ALPINE 6355B2 828,00 zł
- BOX THULE MOTION XT L 6297B3 170,00 zł
- BOX THULE MOTION XT ALPINE 6295B4 168,00 zł
Większa ładowność bagażnika w samochodzie – jak to zrobić?
O ile przekroczenie DMC powinno bezwzględnie skłonić nas do rezygnacji z przewiezienia niektórych bagaży, to nierównomiernemu obciążeniu samochodu można skutecznie zapobiec. Najlepszym sposobem jest bagażnik dachowy. W zależności od tego, jakie bagaże zamierzamy przewieźć, możemy skorzystać z dedykowanych bagażników (np. rowerowych czy kajakowych) lub uniwersalnej konstrukcji z zamontowanym boksem dachowym. Możecie przewieźć w nim właściwie dowolne bagaże, poszerzając przestrzeń ładunkową auta nawet o kilkaset litrów.
Nie przekraczając dopuszczalnej ładowności bagażnika w samochodzie, możecie zadbać nie tylko o bezpieczeństwo, ale też zredukować koszty podróży i uniknąć dotkliwych kar finansowych. Komfort jazdy zwiększycie zaś dzięki bagażnikowi dachowemu, który pozwoli równomiernie obciążyć osie. Jego montaż to gwarancja spokojnej i przyjemnej podróży – nawet z wieloma bagażami.