Triathlon – jak zacząć? Poradnik dla początkujących

Triathlonista

Triathlon to sport wymagający wszechstronności, hartu ducha i żelaznej kondycji. Niezbędne jest też odpowiednie przygotowanie. Na ten temat piszemy kilka słów w nowym poradniku.

Dla kogo jest triathlon?

Odkryłeś w sobie pasję biegacza, ale lubisz też wsiąść na rower i pokonać duży dystans? Lato kojarzy ci się przede wszystkim z pływaniem? A co, gdyby tak połączyć te wszystkie upodobania i spróbować swoich sił w triathlonie? Ta dyscyplina z roku na rok zdobywa coraz więcej zwolenników. Trudno się temu dziwić, bo jak żadna inna pozwala na sprawdzenie, jak nasz organizm i psychika zachowują się poddane naprawdę ciężkiej próbie. Zanim jednak staniesz na starcie ćwiartki lub połówki Ironmana, czeka cię co najmniej kilka miesięcy solidnych treningów. Jak więc zacząć swoją przygodę z triathlonem?

Triathlon – jak zacząć? Wyznaczaj sobie realne cele

Doskonale rozumiemy, że już na początku swoich triathlonowych zmagań marzy się o pokonaniu naprawdę dużego dystansu – oczywiście najlepiej w zadowalającym czasie – ale warto nieco ostudzić swój zapał. Nawet jeśli żadna z aktywności z osobna nie jest ci obca, razem tworzą mieszankę zdolną powalić z nóg nawet najbardziej wprawionych w bojach biegaczy, kolarzy i pływaków.

Zamiast więc porywać się z motyką na słońce, zacznij od mniejszych wyzwań – ⅛ lub ¼ Ironmana. Nie zaniedbuj też treningów skupiających się na każdej dyscyplinie z osobna. Pokonuj zróżnicowane – zarówno jeśli chodzi o teren, jak i odległości – trasy rowerowe, dużo biegaj i pływaj. Nie ograniczaj się przy tym do basenów, bo większość imprez obejmuje pływanie w naturalnych jeziorach i rzekach.

Jak zacząć trenować triathlon? Przygotuj sprzęt

Obok odpowiedniego nastawienia i właściwego planu treningowego ważne jest też odpowiednie wyposażenie. Rower i wszystko, co z nim związane to osobny temat, którym zajmiemy się na końcu artykułu. Jeśli zaś chodzi o bieganie, tu absolutną podstawą są rzecz jasna buty. Jako że trasy mogą wieść zarówno przez lasy i góry, jak i asfaltowe drogi, niezbędnych będzie kilka par obuwia. Stopień amortyzacji to co prawda kwestia indywidualna, ale dobierając ją, koniecznie uwzględnij swoją wagę (im więcej ważysz, tym większa amortyzacja jest potrzebna).

Jeśli chodzi o pływanie, to musisz pamiętać, że niektóre imprezy odbywają się wiosną i jesienią, kiedy woda w naturalnych akwenach nie jest tak ciepła jak latem. Nawet w czasie upałów przepłynięcie kilometra (lub więcej) może okazać się kłopotliwe. Warto więc zainwestować w piankę, która pozwoli trenować i startować przez cały rok. Podczas treningów przydatna może okazać się też bojka – w ich trakcie nie możesz przecież liczyć na asekurację z łodzi.

Jaki rower na triathlon? Czy da się przejechać wyścig na każdym jednośladzie?

Najważniejsze pytanie zadawane przed triathlonowych adeptów dotyczy tego, jaki rower na triathlon sprawdzi się najlepiej. Choć trasę – zwłaszcza krótszą – można pokonać na każdym sportowym jednośladzie, to jeśli o starcie myślisz poważnie, warto zainwestować w rower szosowy. Najlepiej, jeśli będzie to model przeznaczony do jazdy indywidualnej na czas, chociaż nawet ten o przeciętnej geometrii i ze zwykłym „barankiem” sprawdzi się lepiej niż MTB.

By dobrze przygotować się do startów, warto trenować w różnych warunkach – zarówno na długich, prostych odcinkach, jak i podjazdach o różnych nachyleniu i długości. Dlatego przydatny będzie uchwyt na rower, który pozwoli ci przewieźć jednoślad samochodem np. w góry, jeśli w twojej okolicy brakuje wymagających podjazdów.

Inne pytania o porady

  1. Szybki słownik pojęć