Zasady bezpiecznego przewożenia bagażu na dachu samochodu

Co o bagażu na dachu samochodu mówią polskie przepisy? Poradnik

Przewożenie ładunków na dachu auta osobowego jest jak najbardziej możliwe. Musicie jedynie pamiętać o bezpieczeństwie oraz dostosować się do obowiązujących przepisów. Co te mówią o transporcie bagażu na dachu samochodu?

Wbrew pozorom niepotrzebne jest dostawcze auto, by przewieźć ładunki, takie jak meble, drewno czy materiały sypkie. Z powodzeniem możecie przetransportować je również korzystając z samochodu osobowego – oczywiście pod kilkoma warunkami. Pierwszy to posiadanie odpowiedniego sprzętu. Pojazd musi być wyposażony w bagażnik dachowy wraz z akcesoriami umożliwiającymi bezpieczny przewóz ładunków.

Drugi, równie ważny, to znajomość przepisów. Podczas przewożenia przedmiotów o sporych gabarytach lub masie, nietrudno o naruszenie obowiązujących zasad. To zaś może skutkować nie tylko spowodowaniem bezpośredniego zagrożenia dla siebie i innych użytkowników drogi. W razie kontroli najpewniej okaże się to też wystarczającym powodem, by służby ukarały was sporym mandatem. Jak więc uniknąć takich problemów? Sprawdzamy, co na ten temat mówi prawo.

Przepisy o bagażu na dachu samochodu osobowego

Kwestie związane z przewożeniem ładunków poruszone zostały w artykule 61. kodeksu Prawo o ruchu drogowym. Dotyczą one zarówno aut ciężarowych oraz dostawczych, jak i osobowych. Z punktu widzenia właściciela samochodu osobowego, najważniejsze zapisy dotyczą:

  • masy ładunku – jego montaż nie może spowodować przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej (DMC) oraz dopuszczalnego nacisku na osie. Poza tym bagaż nie powinien zakłócać sterowności pojazdu oraz jego stateczności,
  • widoczności – bagaż nie może ograniczać widoczności kierowcy, który go przewozi ani pozostałych użytkowników drogi. W określonych sytuacjach musi też być odpowiednio oznaczony,
  • zabezpieczenia – ładunek powinien być zamocowany w ten sposób, by jego transport nie stwarzał zagrożenia. Niedopuszczalna jest zmiana położenia w trakcie jazdy, jego zwisanie czy generowanie hałasu przeszkadzającemu kierowcy i innym uczestnikom ruchu,
  • wyglądu i zapachu – na polskich drogach zabronione jest przewożenie ładunków o odrażającym wyglądzie i woni.

Czy bagaż na dachu samochodu może wystawać poza obręb pojazdu?

Prawo o ruchu drogowym szczegółowo reguluje też kwestie wymiarów przewożonego ładunku. W przypadku aut osobowych oraz przyczep lekkich, może on wystawać:

  • z przodu – limit wynosi 50 centymetrów. W takim przypadku powinien być oznaczony biało-czerwoną chorągiewką lub pasami w tych samych kolorach,
  • po bokach  – bagaż nie powinien zwiększyć szerokości pojazdu o więcej niż 2,5 metra,
  • z tyłu – niedopuszczalne jest wystawanie ładunku o więcej niż 2 metry.

Przepisy są też jednoznaczne, jeśli chodzi o wysokość pojazdu. Ta wraz z ładunkiem nie powinna przekroczyć 4 metrów. Ten przepis jest szczególnie ważny z punktu widzenia właścicieli samochodów osobowych, przewożących na dachu boxy, rowery lub sprzęt narciarski.

Bagaż na dachu samochodu pod specjalnym nadzorem

Ustawodawca wymienia również dwa rodzaje ładunków, których dotyczą odrębne zapisy na temat ich przewożenia. Pierwszy to drewno, którego masę oznacza się jako iloczyn jego objętości do średniej gęstości danego gatunku. Drugi typ to zaś materiały sypkie. Te powinny być przewożone jedynie w szczelnych skrzyniach, które dodatkowo muszą być zabezpieczone rękawami zapobiegającymi ich wysypywaniu się.

Inne pytania o niezbędnik kierowcy

  1. Szybki słownik pojęć