Wycieczka rowerowa – co zabrać i jak się przygotować?

Wycieczka rowerowa

Wypady rowerowe za miasto to najlepszy sposób na naładowanie akumulatorów po stresującym tygodniu. Zanim wyruszysz w teren, odpowiednio się przygotuj – zaopatrz się w niezbędny sprzęt i akcesoria. Co należy ze sobą zabrać? W jaki sposób przygotować siebie i jednoślad do wyprawy rowerowej? Przedstawiamy praktyczny poradnik!

Wycieczka rowerowa – jak się przygotować?

Jednodniowy wypad za miasto może być wspaniałą rozrywką – przy okazji rowerowej wyprawy możesz zwiedzić ciekawe miejsca, zobaczyć zabytki, zachwycić się malowniczymi krajobrazami czy poznać historię regionu.

Jeśli do tej pory Twoim ulubionym sposobem na spędzanie czasu było oglądanie seriali na wygodnej kanapie, ale chcesz zmienić przyzwyczajenia, nie planuj od razu długich i wymagających tras – możesz się tylko zniechęcić do wycieczek rowerowych. Jak się przygotować? Zacznij od krótkich, jednodniowych wypraw i wybieraj łatwe szlaki, np. takie, które prowadzą szosami i nie mają stromych podjazdów.

Jeśli nie znajdziesz takich w najbliższej okolicy, nic straconego. Możesz zamontować jednoślad na dachu auta, np. wykorzystując nowoczesne bagażniki rowerowe i pojechać dalej, np. w góry lub nad morze. Uchwyty mocowane na samochodzie pozwolą Ci przewieźć jednoślady w dowolne miejsce.

Wybór odpowiedniej trasy to nie wszystko – żeby wycieczka odbyła się bez problemów, musisz też odpowiednio przygotować rower, którym zamierzasz się poruszać. Na pewno konieczne okaże się sprawdzenie stanu opon i kół, przerzutek, klocków hamulcowych, często też nasmarowanie lub wymiana łańcucha. Nie można też zapominać o oświetleniu, które zapewnia bezpieczeństwo w czasie jazdy. Koniecznie sprawdź stan przednich oraz tylnych lamp i wymień je w razie potrzeby.

Przed wyprawą zastanów się także, jakich warunków pogodowych możesz się spodziewać i dostosuj do nich swoją odzież oraz ekwipunek. Deszcz i chłód, a może upał i palące słońce? Musisz się przygotować na to, że pogoda nie zawsze jest sprzyjająca. Pamiętaj też o dostosowaniu ilości bagażu do długości wyprawy. Na jednodniowy wypad z pewnością wystarczy niewielki plecak lub sakwa.

Wycieczka rowerowa – co zabrać?

Na wyprawie rowerowej może spotkać Cię wiele niespodzianek. Przebita opona, urwany łańcuch, uszkodzone koło lub awaria hamulców – to wszystko skutecznie utrudnia wycieczkę rowerową. Co zabrać, żeby być przygotowanym na każdą ewentualność? Przede wszystkim pamiętaj o narzędziach. Na pewno przyda się:

 • pompka rowerowa,
 • łyżka do opon,
 • zapasowa dętka,
 • dodatkowe łatki,
 • klej.

Nie zapomnij o zestawie kluczy imbusowych, np. typu multitool, które pomogą w kryzysowej sytuacji. Ważny okaże się także sprzęt elektroniczny – smartfon z GPS i powerbank. Jeśli wyruszasz w trasę obfitującą w malownicze widoki, weź ze sobą aparat fotograficzny.

To oczywiście nie wszystko – na szlaku przyda się także wiele innych akcesoriów, np.

 • kask,
 • bidon,
 • licznik rowerowy,
 • apteczka z podstawowymi lekami i opatrunkami,
 • dokumenty (dowód osobisty, paszport),
 • kosmetyki (krem z filtrem przeciwsłonecznym, środek na komary i kleszcze),
 • zapas wody oraz przekąski (batoniki energetyczne, ciastka).

Odpowiednie przygotowanie do wycieczki to połowa sukcesu! Nie zapominaj też o pozytywnym nastawieniu i chłoń każdy moment rowerowej wyprawy, a na pewno będziesz ją długo wspominać.