Wszystko, co musisz wiedzieć o transporcie na relingach

Transport na relingach - czy jest możliwy?

Dziś na blogu poruszamy temat transportu na relingach. Wiele osób zastanawia się, jaką funkcję pełnią one na dachu pojazdu osobowego oraz czy są niezbędne, by móc zamontować na nich bagażnik bazowy. Wyjaśniamy te kwestie.

Czym są relingi i jakie samochody je posiadają?

Relingi to belki, które znaleźć można na przykład na pokładach statków, ale również w pojazdach osobowych i większych. Na statku, w przypadku, gdy stopa się ześlizgnie, reling wystaje kilka centymetrów ponad pokład, zatrzyma ją i zapobiegnie wypadkowi. Relingi w samochodzie biegną wzdłuż dachu i można na nich zamontować bagażnik bazowy. Same w sobie nie wystarczają do zamontowania sprzętu, takiego jak box czy uchwyty rowerowe, bez bagażnika bazowego stanowią co najwyżej dekorację dachu.

Jakie pojazdy i modele samochodów posiadają fabrycznie wbudowane relingi? Większość samochodów typu kombi i SUV. Coraz częściej relingi pojawiają się w różnych wariantach modeli osobowych – jednak nie należą do podstawowego wyposażenia, ale można – opcjonalnie – się na nie zdecydować. Po zakupie również istnieje opcja, by wyposażyć samochód w relingi – można je zamontować samodzielnie lub zlecić to specjalistom.

Montaż bagażnika na dachu bez relingów

Niektóre modele samochodów zostały przystosowane do zamontowania relingów, jednak należy zaznaczyć, że nie wszystkie, które posiadają otwory fabryczne, można wyposażyć w relingi. Zalecamy zajrzeć do instrukcji samochodu lub skontaktować się z przedstawicielem marki i zapytać o możliwość montażu relingów.

Odpowiadając na pytanie postawione w śródtytule – montaż bagażnika na dachu bez relingów jest możliwy. Wystarczy skorzystać z  fabrycznych punktów montażowych, które posiada prawie każdy samochód osobowy i tam zamontować bagażnik bazowy. Istnieje jeszcze prostsze rozwiązanie. Większość modeli bagażników bazowych w ofercie naszego sklepu to modele, które da się zamontować na zwykłym dachu pojazdu. Do ich montażu wystarczą zaciski w otworach drzwiowych, niepotrzebne są relingi i inne punkty montażowe.

Transport na relingach – czy jest możliwy?

Jeśli chodzi o transport na relingach, to należy wyraźnie zaznaczyć, że relingi dachowe nie służą do przewozu czegokolwiek. Stanowią dekorację albo podstawę do zamontowania bagażnika bazowego, na którym następnie można instalować boxy dachowe czy uchwyty na sprzęt sportowy.

Inne pytania o bagażniki bazowe

 1. Czy bagażnik bazowy zwiększa spalanie/generuje hałas podczas jazdy?
 2. Jaka jest różnica pomiędzy belkami stalowymi i aluminiowymi?
 3. Jaki udźwig ma bagażnik bazowy?
 4. Mam już bagażnik firmy Thule, ale zmieniłem samochód – czy muszę kupić kolejny bagażnik?
 5. W jaki sposób bagażnik montowany jest do dachu?
 6. Czy dokupię u Państwa relingi dachowe?
 7. Czym różni się reling zintegrowany od niezintegrowanego?
 8. Czy muszę mieć relingi dachowe, żeby zamontować bagażnik bazowy?
 9. Czy do każdego samochodu mogę zamontować bagażnik dachowy?
 10. Czym się kierować przy zakupie?
 11. Z czego składa się standardowy bagażnik bazowy?
 12. Szybki słownik pojęć