Workation, czyli pracowakacje. Jak się przygotować i jakie miejsce wybrać?

Workation

Nowoczesne technologie dają nam możliwość łatwego połączenia wakacji i pracy. Podpowiadamy, jak zaplanować wyjazd na tzw. pracowakacje, czyli workation.

Pracowakacje – co to jest i jak się do nich przygotować?

Praca z hotelu lub apartamentu w malowniczym kurorcie jeszcze kilka lat temu była przywilejem jedynie freelancerów i niektórych przedsiębiorców. Wraz z pandemicznymi lockdownami nadeszła jednak zmiana podejścia do pracy zdalnej. Dziś pracodawcy znacznie bardziej doceniają zalety tego rozwiązania, a przedstawiciele wielu zawodów mogą przynajmniej częściowo wykonywać swoje obowiązki poza siedzibą firmy. To zaś umożliwia organizację wyjazdów zupełnie nowego typu. Workation na język polski najczęściej tłumaczy się jako pracowakacje. To określenie idealnie oddaje specyfikę takiej formy spędzania czasu. W uproszczeniu polega on na tym, że zamiast w biurze, pracujecie z hotelu, apartamentu lub pokoju w pensjonacie czy hostelu. Osiem godzin dziennie spędzacie przy komputerze, by przez resztę dnia korzystać z miejscowych atrakcji. W ten sposób nie wykorzystujecie dostępnego urlopu, a jednak zmieniacie otoczenie, poznajecie nowe miejsca i możecie odpocząć od miejskiego zgiełku (oczywiście jeśli tego potrzebujecie).

Przygotowania do pracowakacji zasadniczo nie różnią się od organizacji zwykłego, urlopowego wyjazdu. Ze względu na to, że poza wypoczynkiem, składa się na nie również praca, należy wziąć pod uwagę kilka dodatkowych czynników. Najważniejszy to na pewno dostępność stabilnego, szybkiego i nielimitowanego łącza internetowego (najlepiej bezprzewodowego). Jeśli planujecie wybrać się na inny kontynent, pamiętajcie też o różnicy czasu i upewnijcie się, że będziecie w stanie pracować w określonych godzinach.

Ponadto pogódźcie się z tym, że wasz bagaż będzie nieco większy niż zwykle. Muszą w nim znaleźć się także komputer i pozostałe akcesoria niezbędne do pracy. Największe znaczenie ma to jeśli wyjeżdżacie własnym samochodem. By zmieścić wszystkie niezbędne rzeczy, warto wyposażyć się w boks dachowy

Workation – gdzie się wybrać? Najlepsze miejsca w Europie

Workation dla wielu osób okazuje się idealnym sposobem na ucieczkę od wszechobecnych jesienią i zimą szarości oraz chłodu. Jeśli czujecie, że potrzebujecie dużej dawki słońca i ciepła, możecie zabrać swoją pracę w któreś z popularnych miejsc na południu Europy. W zasięgu kilkugodzinnego lotu czekają na was wyspy ciepłe nawet od listopada do kwietnia – np. Madera, Wyspy Kanaryjskie, Rodos, Kreta, Malta, Sycylia czy Majorka.

Pracowakacje nie muszą jednak oznaczać poszukiwań słońca. Równie dobrze możesz wykorzystać je do poznania dużych, europejskich miast – zwłaszcza po zmroku. Przed wyborem konkretnej destynacji sprawdźcie ranking Workation Indeks stworzony przez wyszukiwarkę Holidu. Na liście znalazły się m.in. Lizbona, Barcelona, Praga, Budapeszt i Kraków.

Najlepsze regiony na workation w Polsce

Oczywiście pracowakacje możecie spędzić także w naszym kraju. Na workation w Polsce świetnie nadają się spokojne, oferujące bezpośrednią bliskość z naturą regiony. Tych nie brakuje zarówno na południu, jak i na północy. My polecamy przede wszystkim Warmię i Mazury (zwłaszcza jeśli jesteście miłośnikami sportów wodnych), Kaszuby z licznymi szlakami rowerowymi (swoje jednoślady zabierzecie dzięki dedykowanym bagażnikom dachowym lub na hak) oraz pas od Karkonoszy po Bieszczady – idealny dla entuzjastów górskich wędrówek.