Urlop w Chorwacji. O czym trzeba pamiętać, planując wyjazd autem do Chorwacji?

Urlop w Chorwacji

Chorwacja należy do najpopularniejszych wśród Polaków urlopowych destynacji. Większość z nas decyduje się dotrzeć nad Adriatyk samolotem. Warto jednak pamiętać, że odległość między Krakowem a Zagrzebiem, w porównaniu do innych wakacyjnych celów, jest stosunkowo mała, bez problemu możecie więc pokonać ją własnym samochodem. By wasz urlop w Chorwacji był udany pod każdym względem, przygotowaliśmy krótki poradnik. Wyjaśniamy w nim, kiedy najlepiej jechać, jakie przepisy trzeba znać, jakie dokumenty trzeba mieć oraz co powinno znaleźć się w bagażu. 

Urlop w Chorwacji. Kiedy warto zaplanować wyjazd nad Adriatyk?

Większość z nas na urlop w Chorwacji wybiera się latem. Dla przeciętnego turysty najlepsze miesiące to czerwiec i wrzesień. Średnia temperatura w dzień oscyluje wtedy wokół 25 stopni. Jest znacznie niższa niż w lipcu i sierpniu, kiedy notuje się wyniki na poziomie ponad 30 stopni. Równie dobre warunki panują nad Adriatykiem także w maju i październiku, ale wtedy nie działa spora część hoteli i pensjonatów. Z drugiej strony to właśnie wtedy na plażach i ulicach kurortów jest najmniej turystów, co dla osób unikających tłoku może być sporym atutem. 

Ciekawym przeżyciem może być też zimowy urlop w Chorwacji. Klimat tego kraju jest dość różnorodny. W grudniu, styczniu i w lutym w Zagrzebiu i okolicach nierzadki jest śnieg. W tym samym czasie na południowym wybrzeżu – na przykład w Dubrowniku – można cieszyć się iście wiosenną aurą. 

Wyjazd do Chorwacji autem. Jakie przepisy obowiązują w tym kraju?

Planując wyjazd do Chorwacji autem, koniecznie powinniście też zapoznać się z obowiązującymi w tym kraju przepisami. Tu warto wspomnieć przede wszystkim o:

  • limitach prędkości: dla aut osobowych 50 km/h w terenie zabudowanym, 90 poza nim, 110 na drogach ekspresowych i 130 na autostradach.
  • limicie poziomu alkoholu we krwi: wynosi on 0,5‰ (z wyjątkiem aut powyżej 3,5 tony oraz kierowców zawodowych i osób poniżej 24 roku życia, którzy w ogóle nie mogą spożywać alkoholu);
  • obowiązkowym wyposażeniu: kamizelkach odblaskowych dla kierowcy i pasażerów, apteczce, trójkącie ostrzegawczym i komplecie żarówek zapasowych;
  • minimalnej głębokości bieżnika: 1,6 mm w oponach letnich i 4 mm w zimowe;
  • zakazie noclegów w aucie poza kempingami;
  • zakazie przewożenia dzieci poniżej lat 12 (bez względu na wzrost i wagę) na przednim siedzeniu samochodu;
  • obowiązku jazdy w zapiętych pasach bezpieczeństwa.

Przed wyjazdem do Chorwacji upewnijcie się, że każdy uczestnik ma dowód osobisty z terminem ważności przynajmniej 6 miesięcy w przód lub paszport ważny jeszcze przez minimum 3 miesiące. Konieczne będzie też zabranie dokumentu potwierdzającego ważność polisy OC.

Wyjazd autem do Chorwacji – o czym pamiętać i co zabrać ze sobą?

Poza standardowymi elementami turystycznego ekwipunku, na wyjazd autem do Chorwacji warto zabrać różne akcesoria plażowe oraz buty do wody (tzw. aquashoesy). Nie zapomnijcie też o kremie z silnym filtrem UV – południowe słońce w sezonie jest naprawdę silne. Jeżeli macie ponton lub kajak umożliwiający pływanie po morskich wodach przybrzeżnych, również warto zabrać go ze sobą. Wszystko będzie wam łatwiej spakować dzięki boksowi dachowemu, dzięki któremu zwiększycie przestrzeń transportową nawet o 500 litrów.