Trasy rowerowe w górach

Rowerem w górach

Wyprawy rowerowe to znakomity sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu – gwarantują dużą dawkę adrenaliny i przypływ endorfin, czyli hormonów szczęścia. Teraz, w dobie pandemii, coraz więcej osób zaczyna poszukiwać tras rowerowych w górach. Dokąd można się wybrać? Przedstawiamy górskie trasy rowerowe dla początkujących oraz bardziej wprawionych użytkowników jednośladów.

Brakuje Ci aktywnego wypoczynku i chcesz sprawdzić najlepsze górskie trasy rowerowe? Podhale, Góry Izerskie, Góry Sowie – w Polsce mamy wiele interesujących szlaków, które pozwalają podziwiać bogactwo fauny i flory oraz zwiedzać zabytki, na których czas odcisnął swoje piętno.

W jaki sposób przewieźć jednoślady samochodem do miejsca, w którym rozpoczniemy trasę? Najlepsze okażą się specjalne uchwyty rowerowe mocowane do haka holowniczego lub bagażniki umieszczane na dachu pojazdu. Pozwalają one przetransportować rowery w sposób komfortowy i bezpieczny, a jednocześnie nie zabierają miejsca w pojeździe.

Trasy rowerowe – Beskidy

Co powiesz na to, żeby przemierzyć Beskid Niski rowerem? Miłośnicy aktywnego wypoczynku znajdą tu wiele ciekawych tras rowerowych w górach, np. szlak zielony „Wokół Kotalnicy” Krempna – Krempna (Kołomyja) – Huta Krempska – Krempna o długości około 10 km. Ta krótka trasa rowerowa w Beskidzie Niskim, którą w połowie stanowią podjazdy, a w połowie zjazdy, będzie idealna dla osób ceniących urozmaicone szlaki. Wyprawę rozpoczynamy na skrzyżowaniu w Krempnej. Po drodze mijamy między innymi most na Wisłoce, potok Krempna, malownicze łąki Na Zarubi czy Obszar Ochrony Ścisłej „Zimna Woda”. Warto zwrócić uwagę na piękne kapliczki znajdujące się na terenie Huty Krempskiej, a także kościół oraz cerkiew w centrum Krempnej. Trasa „Wokół Kotalnicy” to idealny szlak dla wszystkich osób, które chcą przemierzyć Beskid Niski na rowerze, ale wolą wybrać krótsze trasy rowerowe.

Beskid Żywiecki także przyciąga miłośników rowerowych wypraw. Strome podjazdy i dużą dawkę adrenaliny zapewni między innymi ok. 20 km trasa na Rysiankę – 1322 m npm. Trasa Złatna Huta – Rysianka – Hala Lipowska – Zapolanka – Złatna Huta to wyzwanie dla miłośników bardziej wymagających szlaków. Po drodze mijamy schronisko na Rysiance i na Lipowskiej.

Trasy rowerowe w Górach Izerskich

Malownicze trasy rowerowe w polskich górach można też znaleźć w innych regionach kraju. Jeśli interesują Cię szlaki o różnym poziomie trudności, koniecznie sprawdź, co oferują Góry Izerskie. Na szczególną uwagę zasługuje trasa rozpoczynająca i kończąca się na Polanie Jakuszyckiej. Szlak o nazwie Izerska Pętla liczy ponad 40 km i wiedzie przez zapierające dech w piersiach górskie lokalizacje. Na trasie zobaczymy między innymi osadę Orlę czy Jizerkę.

Osoby, które wolą krótsze, ale bardzo intensywne szlaki, mogą zdecydować się na prawie 6 km trasę Świeradów Zdrój, która rozpoczyna się i kończy przy Domu Zdrojowym. Obfituje ona w strome podjazdy, dlatego jest świetnym pomysłem w przypadku osób, które chcą sprawdzić swoje możliwości na wymagających szlakach.

Trasy rowerowe w Górach Sowich

Jeśli z kolei interesują Cię łatwe trasy rowerowe w Górach Sowich, sprawdź 20-kilometrowy szlak z Zagórza Śląskiego. Trasa wiedzie przez Walim, Osówkę i Głuszycę, a kończy się z powrotem w Zagórzu. Rowerzyści mogą tu podziwiać między innymi zamek Grodno z XIII wieku, sztolnie w Walimiu pochodzące z czasów II wojny światowej, a także podziemne miasto w Osówce.