Skitury – jak zacząć? Poradnik dla początkujących

Dwoje ludzi na skiturach

Skituring to dobry sposób na spędzenie zimowego urlopu dla wszystkich zastanawiających się, czy lepszą opcją byłaby piesza wędrówka czy też kilka dni spędzonych na stokach. Jak zacząć swoją przygodę z tego typu nartami? Prezentujemy poradnik dla początkujących.

Skitury dla początkujących. Przygotowanie kondycyjne

Ten rodzaj turystyki, wykorzystując narty łączące cechy biegówek i zjazdówek, pozwala na pokonywanie różnorodnych tras, trening różnych partii ciała i wszechstronne poznanie danego regionu. Oczywiście, tak jak inne typy aktywnego wypoczynku, wymaga odpowiedniego przygotowania – zarówno, jeśli chodzi o technikę czy kondycję, jak i sprzęt. Skituring, chociaż nie jest sportem elitarnym, nie też zabawą dla wszystkich. O ile umiejętności pozwalające na pokonywanie łatwiejszych tras można zdobyć już podczas krótkiego szkolenia, to niezbędne okazuje się właściwe przygotowanie kondycyjne. Większość turów łączy w sobie odcinki długich marszów oraz strome podejścia i zjazdy. Przygotowania do wyjazdu warto zacząć już latem, pracując nad swoją kondycją. Zalecane jest też, by najpierw spróbować swoich sił na zwykłych trasach zjazdowych i biegowych.

Skitury – jak zacząć? Sprzęt, akcesoria i szkolenia

Najważniejszym elementem skiturowego wyposażenia są oczywiście narty turowe. Ich najważniejsza cecha to obecność foków, czyli pasów tkaniny naturalnej lub syntetycznej o takim ułożeniu włosów, które gwarantuje brak cofania się narty na podejściach i zjazdach. Są one wyposażone w specyficzne wiązania z mocowaniem buta tylko w jednej części, dzięki czemu ten jest sztywno zamocowany przy jednoczesnym uwolnieniu pięty lub jej wsparciu przy stromych wejściach.

Podstawowy ekwipunek uzupełniają buty, kijki, kask oraz gogle o dobrej polaryzacji. Jednak ciężkie warunki podczas zimowych wypraw sprawiają, że bagaż odpowiedzialnego skiturowca powinien zawierać również inne akcesoria. Tu wspomnieć należy przede wszystkim o czekanie ułatwiającym pokonywanie stromych podejść, mocnej latarce czołowej oraz nawigacji GPS (najlepiej z funkcją lokalizatora).

Cały sprzęt skiturowy i turystyczny dla kilku osób zajmuje sporo miejsca, a jego wynajem na miejscu często okazuje się nieopłacalny lub niemożliwy. Planując taki wyjazd, warto więc odpowiednio przygotować do niego swoje auto. Warto wyposażyć się w boks dachowy Thule, dzięki któremu możliwości cargo samochodu wzrosną o kilkaset litrów. W zależności od modelu możecie przewieźć w nim nawet 7 par nart.

Skitouring dla początkujących. Gdzie szukać tras?

Ostatnia, ale równie ważna kwestia to dobór tras. Jeśli chodzi o polskie góry, dużym zainteresowaniem wśród początkujących skiturowców cieszą się szlaki wyznaczone na stokach takich gór jak Śnieżnik, Pilsko, Kasprowy Wierch, Rysianka czy Tarnica. Ciekawe i stosunkowo łatwe trasy wytyczono ponadto na terenie czeskiego Karkonoskiego Parku Krajobrazowego.