Rodzaje bagażników dachowych i ich budowa

Rodzaje bagażników dachowych - najpopularniejsze modele

Bagażniki samochodowe to praktyczny sposób na zwiększenie przestrzeni ładunkowej auta. Jakie są rodzaje bagażników dachowych i czym się od siebie różnią?

Rodzaje bagażników – zestawy bazowe

Każdy system belek na dachu, niezależnie od sposobu ich montażu (na goły dach, na relingi czy w punkty fabryczne) nazywamy bagażnikiem bazowym. Niezależnie od sposobu ich montażu belki zawsze są elementem składowym bagażnika bazowego. Bez wątpienia, w porównaniu do innych sposobów montażu, najłatwiej i najszybciej montuje się bagażnik na relingi dachowe.

W obrębie kategorii bagażników bazowych w naszej ofercie wyróżniamy kompletne bagażniki dachowe, stopy, belki, zestawy dopasowujące (kity).

Boxy samochodowe – rodzaje i budowa

Omawiając rodzaje bagażników dachowych, należy również wymienić również boxy dachowe. Na rynku dostępne są różne modele – mniejsze, większe, niskoprofilowe i aerodynamiczne boxy o dużej pojemności, a także bagażniki umożliwiające otwieranie z trzech stron. Standardowe boxy o pojemności 320 litrów i ładowności 75 kg są wykonane z materiałów odpornych na promieniowanie ultrafioletowe oraz zarysowania. Wyposażone w centralny, 3-punktowy zamek, zapewniają bezpieczny transport bagażu.

Wybrane modele posiadają także specjalne siłowniki, które dociskają dno boxa, gdy jest zamknięty, są również wyposażone w metalowe szyny zwiększające wytrzymałość bagażnika. Osoby zainteresowane zakupem bagażnika dachowego mogą także zdecydować się na model w systemie DualSide – dwustronnie otwierany box o pojemności 530 litrów lub aerodynamiczny box o obniżonym profilu i niskiej pozycji montażowej. Dostępne boxy mają w komplecie paski transportowe, które służą do mocowania przedmiotów wewnątrz bagażnika.

Rodzaje bagażników dachowych – uchwyty narciarskie i rowerowe

Funkcjonalne i ergonomiczne uchwyty narciarskie nie tylko pozwalają na bezpieczny transport sprzętu sportowego na dachu auta, ale również gwarantują wygodne otwieranie nawet w grubych rękawicach zimowych. Zestawy uchwytów przeznaczone są do montowania na bagażniku bazowym pojazdu i zamykane na zamek, co gwarantuje bezpieczeństwo. Również samo mocowanie jest zabezpieczone zamkiem.

Wybrane uchwyty posiadają podkładki dystansowe, stworzone z myślą o transporcie nart z wysokimi wiązaniami, a także są wyposażone w system dwustopniowej siły docisku. Montaż uchwytów przebiega szybko i nie wymaga używania dodatkowych narzędzi. Omawiając rodzaje bagażników warto też wspomnieć o praktycznych uchwytach rowerowych, które pozwalają na przewóz jednośladów w pozycji pionowej, a także platformach służących do przewozu rowerów na haku.

Inne pytania o bagażniki bazowe

 1. Mam mało miejsca w garażu, gdzie mam przechowywać box, kiedy go nie potrzebuje?
 2. Czy mogę jeździć z boxem na dachu przez cały czas?
 3. O czym jeszcze warto pamiętać?
 4. Jak mam myć boxa?
 5. Jak mocuje się boxa na dachu?
 6. Czym się różnią box X i Y? Który mam wybrać?
 7. Czy bagażnik bazowy zwiększa spalanie/generuje hałas podczas jazdy?
 8. Jaka jest różnica pomiędzy belkami stalowymi i aluminiowymi?
 9. Jaki udźwig ma bagażnik bazowy?
 10. Mam już bagażnik firmy Thule, ale zmieniłem samochód – czy muszę kupić kolejny bagażnik?
 11. W jaki sposób bagażnik montowany jest do dachu?
 12. Czy dokupię u Państwa relingi dachowe?
 13. Czym różni się reling zintegrowany od niezintegrowanego?
 14. Czy muszę mieć relingi dachowe, żeby zamontować bagażnik bazowy?
 15. Czy do każdego samochodu mogę zamontować bagażnik dachowy?
 16. Czym się kierować przy zakupie?
 17. Z czego składa się standardowy bagażnik bazowy?
 18. Szybki słownik pojęć