Przewóz rowerów samochodem – najbezpieczniejsze metody

Przewóz rowerów samochodem - 3 bezpieczne metody

W jaki sposób zaplanować przewóz rowerów samochodem, żeby jednoślady były bezpieczne, a ich transport zgodny z polskimi przepisami drogowymi? Przedstawiamy 3 metody na przewóz rowerów samochodem wraz z plusami i minusami każdej z nich.

3 metody na przewóz rowerów samochodem

Istnieje wiele sposobów na przewóz rowerów samochodem – niektóre są poważną inwestycją, a inne prawie nic nie kosztują. Decyzję o wyborze najlepszej metody najczęściej podejmuje się w oparciu o posiadany model auta, liczbę rowerów do przewiezienia, a także częstotliwość ich przewozu. W transporcie rowerów bardzo ważne jest, by robić to zgodnie z przepisami, a także w możliwie najbardziej bezpieczny i niezagrażający kierowcy i pasażerom sposób.

Przewóz na haku

Żeby móc przewieźć rower na haku potrzebna jest platforma rowerowa. Każda platforma, by spełniała wymogi opisane w polskich przepisach drogowych, powinna zostać wyposażona w światła oraz tablicę rejestracyjną. By zamontować tablicę, wystarczy w wydziale komunikacji starostwa powiatowego złożyć wniosek o wydanie trzeciej tablicy rejestracyjnej.

Jakie są zalety tego sposobu transportu rowerów? Przewóz na haku w minimalnym stopniu wpływa na wygodę jazdy i zużycie paliwa, a także nie podnosi poziomu hałasu we wnętrzu auta. Istnieje możliwość zwiększenia ładowności platformy (np z trzech rowerów do czterech) poprzez dodanie adaptera.

Platforma rowerowa to propozycja uniwersalna, która nadaje się do wszystkich typów samochodów osobowych wyposażonych w hak. Również właściciele modeli posiadających koło zapasowe umieszczone na tylnej klapie mogą skorzystać z tego rozwiązania – wystarczy, że poza samą platformą dokupią również dodatkowy adapter do aut z kołem zapasowym na klapie.

Jakie są minusy tej metody przewozu rowerów? Większość platform rowerowych zapewnia możliwość odchylenia bagażnika, jednak nie wszystkie – w niektórych modelach jest utrudniony do niego dostęp. Platforma nieznacznie wydłuża samochód, przez co trzeba jeździć ostrożniej. Rower lub rowery przewożone tym sposobem mogą zasłaniać światła i tablicę rejestracyjną oraz ograniczać widoczność w trakcie prowadzenia pojazdu. Jednak należy pamiętać, że przepisy wymagają od posiadaczy platform rowerowych, by platforma była wyposażona w światła – dzięki temu kierowcy za naszym pojazdem widzą, co robimy na drodze.

Przewóz na bagażniku dachowym

Kolejny sposób na przewóz rowerów samochodem to na bagażniku dachowym. Istnieje kilka rodzajów takiego bagażnika – do najpopularniejszych zaliczane są uchwyty rowerowe. Jakie są zalety tej metody transportu jednośladów? Przede wszystkim uchwyty nie zabierają przestrzeni wewnątrz kabiny i nie ograniczają kierowcy widoczności. Niski koszt uchwytów rowerowych, łatwy montaż, czyszczenie i konserwacja to kolejne ich atuty. W razie stłuczki lub kolizji na drodze rowery przewożone na dachu są znacznie bezpieczniejsze niż np z tyłu samochodu, na tylnej klapie.

Minusy? Jak każda metoda również uchwyty rowerowe mają słabe strony. Podczas prowadzenia pojazdu – szczególnie w miejscach, takich jak wiadukty czy wjazdy na parking – należy pamiętać o znacznej zmianie wysokości samochodu. Ponadto przewóz rowerów na bagażniku dachowym, szczególnie przy prędkościach autostradowych, powoduje wyższe zużycie paliwa.4

Przewóz w bagażniku samochodu

Największym atutem tej metody jest niski lub praktycznie zerowy koszt. Niepotrzebne są żadne akcesoria czy uchwyty, by móc przewieźć swój jednoślad w bagażniku samochodu. Najłatwiej i najbezpieczniej przewozić rower, gdy posiadamy kratę oddzielającą siedzenia od części bagażowej lub solidną półkę. Niektórzy korzystają z pasów lub taśm transportowych, by rower nie przemieszczał się w trakcie jazdy, jednak w świetle polskiego prawa nie jest to obowiązkiem.

Nie każdy posiada pojazd, którego bagażnik pomieści rower, na przykład model typu kombi. W przypadku, gdy jest to mniejsza wysokość lub powierzchnia, jednoślad będzie trzeba rozkręcić – osobno włożyć do bagażnika ramę, a osobno opony i pozostałe elementy. Jest to dość czasochłonne, a ponadto istnieje ryzyko, że podczas ponownego składania roweru nieprawidłowo lub niewystarczająco mocne dokręcimy wszystkich jego części.

Inne wady i zagrożenia tego sposobu transportu rowerów? Rowery mogą zabrudzić wnętrze pojazdu lub je zniszczyć. Istnieje stosunkowo proste i niedrogie rozwiązanie tego problemu – rowery przed podróżą wystarczy spakować w pokrowiec.

Inne pytania o porady

  1. Wybieram uchwyty rowerowe, na co zwrócić uwagę?
  2. Wybieram platformę, na co zwrócić uwagę?
  3. Co wybrać, platformę na hak holowniczy, czy uchwyt rowerowy na dach?
  4. Szybki słownik pojęć