Przepisy dotyczące bagażników dachowych – przeczytaj, by nie dostać mandatu

bagażnik dachowy - przepisy

Bagażniki i boxy dachowe to bardzo wygodne rozwiązanie, pozwalające na przewożenie dużej ilości bagaży i pakunków. Chcesz zainwestować w box, ale obawiasz się mandatów? Sprawdź, jakich przepisów należy przestrzegać montując na dachu auta bagażnik.

Wyjeżdżasz na wakacje i chcesz bez większych problemów przetransportować deskę surfingową, narty lub inny sprzęt sportowy? Zależy Ci na powiększeniu przestrzeni ładunkowej auta? Doskonałym rozwiązaniem okaże się praktyczny i pojemny bagażnik dachowy. Przepisy obowiązujące w naszym kraju wymuszają jednak na uczestnikach ruchu drogowego stosowanie się do zasad mających zapewnić bezpieczeństwo. Jeśli nie chcesz otrzymać mandatu, musisz pamiętać o kilku podstawowych regulacjach.

Bagażnik dachowy – przepisy

Prawo o ruchu drogowym szczegółowo określa sposób przewożenia ładunku na dachu samochodu. Przede wszystkim ładunek nie może powodować przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej lub dopuszczalnej ładowności pojazdu, nie może też utrudniać kierowania autem, ograniczać widoczności, zasłaniać świateł, urządzeń sygnalizacyjnych czy tablic rejestracyjnych.

Zainwestowałeś w bagażnik dachowy? Przepisy wymuszają również na kierowcach obowiązek odpowiedniego zabezpieczenia przewożonego ładunku, w taki sposób, żeby nie mógł zmienić swojego położenia. Siatki służące do mocowania pakunków nie mogą być też narażone na rozluźnienie czy swobodnie zwisać. Przewozisz walizki na dachu, a pasy mocujące nie są odpowiednio napięte? Uważaj, bo drogówka może ukarać Cię mandatem.

Czy ładunek może wystawać poza obrys samochodu?

To nie wszystkie regulacje, które trzeba respektować montującbagażnik dachowy. Przepisy mówią również o sytuacji, kiedy ładunek wystaje poza obrys pojazdu. Jest to dopuszczalne, jednak pod pewnymi warunkami. Całkowita szerokość pojazdu z ładunkiem wystającym poza boczne płaszczyzny auta nie może przekraczać 2,55 m. Ładunek nie może wystawać z tyłu pojazdu powyżej 2 m, a z przodu – 0,5 m od przedniej płaszczyzny obrysu oraz 1,5 m od fotela kierowcy. Przepisy Prawa o ruchu drogowym określają również szczegółowo sposób oznaczania ładunku wystającego poza obrys auta. Ładunki oznacza się w zależności od tego, z której strony wystają poza obrys – chorągiewką pomarańczową lub dwoma białymi i dwoma czerwonymi pasami.

A co z bagażnikami rowerowymi?

Jeśli chodzi o sposoby przewozu rowerów, to istnieje podział na dwa podstawowe rodzaje. Pierwszy z nich to bagażnik naklapowy, montowany na klapie samochodu (nie rekomendujemy tego typu uchwytu), zaś drugi to platforma rowerowa, montowana na haku holowniczym. W 2016 weszło w życie rozporządzenie Ministra Infrastruktury, na mocy którego bagażnik montowany na haku powinien być wyposażony w oświetlenie na tablicę rejestracyjną, kierunkowskazy, światła awaryjne, pozycyjne, hamowania, światła przeciwmgielne oraz cofania. Bagażnik musi też posiadać 7-pinową lub 13-pinową wtyczkę. Bez względu na to, ile pinów ma wtyczka samochodu (13 czy 7) oraz rodzaj platformy (13 lub 7) możesz dokupić adapter wtyczki, którym połączysz gniazdo samochodu 13-pin do gniazda platformy 7-pin lub odwrotnie. Jest to w pełni legalne rozwiązanie.

Jeśli nie chcesz otrzymać mandatu, sprawdź czy Twój bagażnik spełnia powyższe wymagania.

Inne pytania o bagażniki bazowe

  1. Mam mało miejsca w garażu, gdzie mam przechowywać box, kiedy go nie potrzebuje?
  2. Czy mogę jeździć z boxem na dachu przez cały czas?
  3. O czym jeszcze warto pamiętać?
  4. Jak mam myć boxa?
  5. Jak mocuje się boxa na dachu?
  6. Czym się różnią box X i Y? Który mam wybrać?
  7. Czy bagażnik bazowy zwiększa spalanie/generuje hałas podczas jazdy?
  8. Jaka jest różnica pomiędzy belkami stalowymi i aluminiowymi?
  9. Jaki udźwig ma bagażnik bazowy?
  10. Mam już bagażnik firmy Thule, ale zmieniłem samochód – czy muszę kupić kolejny bagażnik?
  11. W jaki sposób bagażnik montowany jest do dachu?
  12. Czy dokupię u Państwa relingi dachowe?
  13. Czym różni się reling zintegrowany od niezintegrowanego?
  14. Czy muszę mieć relingi dachowe, żeby zamontować bagażnik bazowy?
  15. Czy do każdego samochodu mogę zamontować bagażnik dachowy?
  16. Czym się kierować przy zakupie?
  17. Z czego składa się standardowy bagażnik bazowy?
  18. Szybki słownik pojęć