Najlepsze sposoby na przewóz nart w samochodzie

Najlepsze sposoby na przewóz nart w samochodzie

W polskich przepisach nie znajdują się precyzyjne wytycznych na temat przewozu nart w samochodzie. Podczas wyboru warto brać pod uwagę długość nart lub deski, a także model samochodu oraz maksymalne dozwolone obciążenie dachu. Wśród wielu propozycji popularne, ekonomiczne i rekomendowane przez nas modele to uchwyty lub boxy.

Sposoby na przewóz nart w samochodzie

Zimowy sprzęt do szusowania na stoku to spora inwestycja, dlatego tak ważny jest jego bezpieczny przewóz. Narty czy deska nie powinny wystawać poza obręb samochodu, poza tym nie ma żadnych prawnych obostrzeń na temat przewozu nart czy deski w samochodzie. Istotnym parametrem jest maksymalne dozwolone obciążenie dachu – podczas przewożenia kilku par nart czy desek warto sprawdzić, czy ich waga po zsumowaniu nie przekracza dozwolonej przez producenta wartości.

W teorii narty da się przewieźć wewnątrz samochodu, ale zdecydowanie odradzamy ten sposób. Dlaczego? Bo taka sytuacja stwarza zagrożenie dla kierowcy, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego. Narty mogą zasłonić część szyby lub lusterko.

Jakie są sposoby na przewóz nart w samochodzie? Przedstawiamy 2 sprawdzone rozwiązania:

Sposób 1 – uchwyt montowany na bagażniku bazowym

To rozwiązanie bez wad – uchwyt jest stosunkowo tani (w porównaniu do innych rodzajów bagażników), da się na nim mocować nawet długie narty. Po dotarciu na stok można szybko i w łatwy sposób włożyć lub wyjąć z niego narty czy deskę.

Uchwyty są dostępne w aluminiowej wersji, dzięki temu są lekkie i w atrakcyjnej cenie. Proponujemy produkt w dwóch kolorach: srebrnym lub czarnym – można wybrać bardziej pasujący do koloru samochodu wariant. Maksymalna ładowność uchwytów – w zależności od modelu – to 6 par nart lub 4 deski snowboardowe. W skład każdego oferowanego przez nas zestawu wchodzą 2 sztuki uchwytów. Na produkty z tej kategorii dajemy gwarancję od 2 do 5 lat. Żeby zamontować uchwyty narciarskie na dachu wymagane jest posiadanie bagażnika bazowego.

Sposób 2 – box na dach

Kolejny, sprawdzony sposób na przewóz sprzętu sportowego. Największy jego atut to wyjątkowo duża ładowność boxu – poza nartami czy deskami we wnętrzu zmieszczą się również ubrania termiczne, buty narciarskie, kijki i wiele innych rzeczy. Każdy, kto od czasu do czasu szusuje po stoku, zdaje sobie sprawę z tego, ile finalnie jest rzeczy do przewiezienia.

Istnieje kilka wyjątków, kiedy box nie sprawdzi się idealnie. Pierwsza taka sytuacja to w przypadku długich nart, które mogą się po prostu do niego nie zmieścić. Druga sytuacja to wysoki model samochodu, kiedy sięgnięcie do boxu na dachu bywa trudne lub niewygodne.

Jaki bagażnik do przewozu nart w samochodzie wybrać?

O dwóch sprawdzonych i bezpiecznych sposobach przewozu nart w samochodzie już napisaliśmy. Teraz pora na kilka porad o tym, jakie parametry techniczne powinien spełniać taki bagażnik. W przypadku uchwytu należy wziąć pod uwagę szerokość – im więcej par nart chcemy przewieźć, tym większa powinna ona być. W przypadku boxu ważna jest długość – optymalna jest taka, która zmieści na długość sportowy sprzęt. Ponieważ akcesoria do uprawiania sportów zimowych nie należą do najtańszych, dlatego w celu zabezpieczenia ich przed kradzieżą warto wybrać bagażnik posiadający zamknięcie na kluczyk. Kolejny, istotny parametr, który pomoże w podjęciu decyzji zakupowej, to materiał i konstrukcja, które nie porysują drogocennego sprzętu.

Inne pytania o porady

  1. Jak dbać o uchwyty?
  2. Jakie uchwyty wybrać?
  3. Po co mi uchwyty na narty? Mam już przecież box.
  4. Szybki słownik pojęć