Mocowanie bagażnika rowerowego – skuteczne i bezpieczne metody

Mocowanie bagażnika rowerowego na 2 sposoby

Mocowanie bagażnika rowerowego – bez względu na jego rodzaj – nie jest czynnością trudną. Z instrukcją dołączoną do opakowania, a także przy wsparciu w postaci materiałów wideo od producenta, każdy z pewnością sobie z tym poradzi. Jak zamocować rower na bagażniku samochodu? Przedstawiamy 2 na to sposoby: przy użyciu uchwytów rowerowych lub platformy.

Mocowanie bagażnika rowerowego na 2 sposoby

Mocowanie bagażnika rowerowego powinno przebiegać zgodnie z dołączoną do produktu instrukcją. Na naszej stronie do każdego z uchwytów i platform rowerowych  – poza dokładnym opisem i specyfikacją – dołączona jest również instrukcja wideo, która pomoże w razie problemów z montażem.

Sposób nr 1 – mocowanie bagażnika rowerowego przy pomocy uchwytów

Uchwyty rowerowe to pierwsza propozycja. Atuty tego rozwiązania? Stosunkowo niska cena, lekka konstrukcja i prosty montaż. Do zamontowania uchwytu nie są potrzebne żadne narzędzia, bo jest on już fabrycznie złożony i gotowy do umocowania na dachu pojazdu. Uchwyty rowerowe można kupować pojedynczo – na jedną parę roweru lub w zestawie – dwóch, trzech lub czterech uchwytów (na kolejno 2, 3 lub 4 ramy roweru – w sam raz na rodzinny lub przyjacielski wyjazd).

Uchwyty rowerowe są lekkie – ważą około 3-4 kilogramy, dlatego nie stanowią dużego obciążenia dla dachu samochodu. W naszym sklepie znajdują się propozycje od wiodących producentów takich rozwiązań: marek Thule oraz Taurus. Są to modele wykonane z lekkich, nowoczesnych materiałów, które cechują się wyjątkowo wysoką trwałością, a ponadto nie rysują powierzchni rowerów. Mimo niewielkich rozmiarów mogą przewieźć jednoślady ważące nawet do 15-20 kilogramów sztuka.

Na co należy uważać, wybierając i mocując uchwyt rowerowy na dachu? Pierwsza, najważniejsza kwestia to konieczność posiadania bagażnika bazowego. Tylko dach samochodu zaopatrzony w taki model będzie bazą do zamocowania na nim uchwytów rowerowych. Druga, niemniej istotna kwestia to maksymalne obciążenie dachu pojazdu. Ten parametr zazwyczaj jest dostępny w specyfikacji modelu od producenta – nie można przekraczać zalecanego maksimum.

Ponadto korzystając z uchwytów rowerowych należy pamiętać, że rower lub rowery umieszczone na dachu znacząco podwyższają całkowitą wysokość pojazdu, dlatego zalecana jest ostrożniejsza jazda, szczególnie na trasach z punktami typu tunele, wiadukty czy parkingi podziemne.

Sposób nr 2 – mocowanie bagażnika rowerowego przy pomocy platformy

Drugim sposobem na mocowanie bagażnika rowerowego jest użycie platformy. Platforma rowerowa to uchwyt służący do przewozu jednośladów. Do jego montażu niezbędne jest posiadanie haka holowniczego.

Największe atuty przewozu rowerów na platformie? Można przewozić różnego rodzaju rowery – w odróżnieniu od uchwytów rowerowych także modele elektryczne. Na platformie można również umieścić rowery z hamulcami tarczowymi. Limit wagowy przewożonych pojazdów, licząc za każdą sztukę, to do 30 kilogramów. Platformę można złożyć – zajmuje wówczas bardzo mało miejsca. Każdy z modeli został wyposażony w tylne światła i miejsce na tablicę rejestracyjną, bo wymagają tego aktualne przepisy ruchu drogowego.

Każda platforma rowerowa w naszym sklepie jest objęta gwarancją – w zależności od konkretnego modelu od 3 do 5 lat. Platformy z naszej oferty służą do przewozu od 2 do 3 rowerów. Używając specjalnej części – adaptera – można przewieźć jeszcze jeden dodatkowy pojazd. Również w przypadku nietypowej ramy – np. damki lub BMX – konieczne jest zastosowanie adaptera. W naszej ofercie znajduje się m.in. adapter do ramy damki i BMX, który montuje się pomiędzy rurą podsiodłową a sterową.

Może się wydawać, że po zamontowaniu platformy rowerowej do bagażnika będzie znacznie utrudniony dostęp – nic bardziej mylnego. Nowoczesne modele Thule czy Uebler zostały skonstruowane w taki sposób, że nawet z zamontowanymi rowerami dostęp do bagażnika i tylnej klapy – dzięki nachyleniu stopki – jest bardzo prosty.

Jak zamocować rower na bagażniku samochodu?

O tym, jak zamocować rower na bagażniku samochodu, pisaliśmy już niejednokrotnie na naszym blogu. Najważniejsze parametry, którymi warto się kierować, to rodzaj modelu i jego waga, a także indywidualne preferencje. Osobom, które posiadają bagażnik bazowy, polecamy uchwyty rowerowe. Z kolei rowerzystom, którzy posiadają jednoślady nietypowe (np. elektryczne, damkę lub BMX), rekomendujemy platformy rowerowe. Postępując z instrukcją dołączoną do opakowania lub posiłkując się dodatkowo instrukcją wideo, dostępną na stronie każdego produktu w naszym sklepie, na pewno uda się to zrobić sprawnie i prawidłowo.

Inne pytania o uchwyty i platformy rowerowe

  1. Wybieram uchwyty rowerowe, na co zwrócić uwagę?
  2. Wybieram platformę, na co zwrócić uwagę?
  3. Co wybrać, platformę na hak holowniczy, czy uchwyt rowerowy na dach?
  4. Szybki słownik pojęć