Konserwacja roweru i bagażnika rowerowego krok po kroku

Konserwacja roweru i bagażnika - poradnik

Jak wygląda i z ilu etapów składa się konserwacja roweru na zimę i po zimie? Poradnik, który przygotowaliśmy, uwzględnia kilka kroków. Regularne ich wykonywanie wydłuży żywotność jednośladu i sprawi, że będzie wyglądać i działać prawidłowo przez długi czas. Ponadto przedstawiamy również wskazówki, jak konserwować uchwyty rowerowe i boxy dachowe. 

Konserwacja roweru na zimę krok po kroku

Konserwacja roweru na zimę składa się z kilku czynności:

  • Odkurzanie – w pierwszym kroku należy odkurzyć rower z pyłu i ulicznych zanieczyszczeń, a także usunąć największe zabrudzenia, błoto, liście i inne nieczystości.
  • Czyszczenie – czyszczenie roweru najlepiej rozpocząć od miejsc, które nie są zabrudzone smarem, tzn. ramy, kierownicu i mostka. Kolejne części wymagające czyszczenia to łańcuch i przerzutki. Łańcucha nie ma potrzeby ściągać, by go wyczyścić – najłatwiej zrobić to podczas kręcenia pedałami do tyłu i wtedy brud z łańcucha zebrać szmatką. Do czyszczenia przerzutki tylnej potrzebna będzie miękka szmatka (np. z mikrofibry) oraz śrubokręt. Ostatnie miejsce, które wymaga czyszczenia, to zębatki. By wyczyścić te części, najlepiej sięgnąć po szczotkę z długim włosiem.
  • Smarowanie – kolejny krok to właściwa konserwacja jednośladu. Niezbędne to tego produkty to smary i oleje, które można kupić stacjonarnie lub przez internet w sklepach dla rowerzystów. Kilka kropel smaru na łańcuch, kilka kropel oleju na elementy ruchome, takie jak przerzutki, smarowanie łożysk w kołach oraz łożyska w kierownicy – to niezbędne minimum. Jeśli chodzi o smarowanie linek w rowerze, to zaleca się raczej po prostu je wymienić. Zestaw linek (hamulcowych i do przerzutek) to niewielki koszt (około kilkunastu złotych).

Poza wymienionymi powyżej czynnościami, przed zimą warto pamiętać również o regulacji. Części, takie jak hamulce i przerzutki, należy odpowiednio wyregulować, a także sprawdzić wszystkie połączenia gwintowane. Jeżeli nie posiadamy w tym wprawy, to lepiej oddać jednoślad do serwisu.

Konserwacja roweru po zimie na 2 sposoby

To, jak wygląda konserwacja roweru po zimie, zależy od tego, czy był on o tej porze roku użytkowany. Zacznijmy od sytuacji, gdy pozostawał nieużywany w piwnicy lub na strychu. Będzie praktycznie gotowy na kolejny wiosenno-letni sezon. Wystarczy go przetrzeć z kurzu i sprawdzić stan opon. Jeżeli sytuacja tego wymaga, to koła można dopompować i gotowe. Konserwacja roweru po zimie, gdy był on regularnie użytkowany, wymaga wykonania wszystkich wymienionych w części o konserwacji na zimę jednośladu czynności.

Konserwacja bagażnika i uchwytu rowerowego

Nie tylko rower – również wszystkie akcesoria: koszyk, bagażnik, uchwyt na rower i inne – wymagają regularnego czyszczenia i konserwacji. Jeśli chodzi o bagażnik typu box dachowy, to najszybciej i najwygodniej czyścić go myjką ciśnieniową (np. w myjni bezdotykowej lub w domu, zakładając, że posiadamy takie urządzenie). Pokrywę boxu można również umyć środkiem do karoserii. Po myciu warto użyć specjalnego wosku, który zabezpieczy jego powierzchnię przed uszkodzeniami i osadzaniem się zabrudzeń. Jeśli chodzi o uchwyt rowerowy montowany na dachu pojazdu, to zalecane jest wykonanie dwóch kroków. Pierwszy to czyszczenie – myjką ciśnieniową lub ręcznie środkiem do karoserii. Drugi to konserwacja – producenci uchwytów zalecają, by 2 razy do roku zamki konserwować smarem w spray’u.

Inne pytania o montaż i konserwacja

  1. Wybieram uchwyty rowerowe, na co zwrócić uwagę?
  2. Wybieram platformę, na co zwrócić uwagę?
  3. Co wybrać, platformę na hak holowniczy, czy uchwyt rowerowy na dach?
  4. Szybki słownik pojęć