Jakie oświetlenie powinien posiadać bagażnik rowerowy na hak?

Rowery zamocowane na bagażniku na hak

Bagażnik rowerowy na hak ma wiele zalet. Nie zmienia aerodynamiki pojazdu, nie zwiększa hałasu, a ponadto zapewnia łatwy dostęp do bagażnika oraz pozwala uniknąć zniszczenia klapy. O czym jednak warto pamiętać przed jego kupnem? Co polskie przepisy mówią o jego oświetleniu?

W sieci aż roi się od informacji, według których bagażniki rowerowe montowane na hak holowniczy są w Polsce nielegalne. Ich źródeł należy na pewno szukać w dawnym stanie rzeczy. Obecnie, od stycznia 2016, ich montowanie jest jednak w stu procentach zgodne z prawem. Oczywiście by nie narazić się na karę, należy spełnić kilka warunków, związanych także z oświetleniem. Wiele niejasności dotyczy zwłaszcza tego ostatniego. Sytuacji nie poprawia fakt, że na rynku znajdziemy bagażniki z wtyczką 7-pinową oraz 13-pinową, a tylko te drugie dopuszczone są do legalnego użytku. Dlaczego? Jakie oświetlenie powinien posiadać bagażnik rowerowy na hak? Wyjaśniamy to w nowym wpisie.

Bagażnik rowerowy na hak – przepisy. Gdzie znajdziemy informacje?

Informacje o tym, jak legalnie użytkować bagażnik rowerowy na hak, znajdziemy w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 3 listopada 2015 roku zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U z 2015 roku, poz. 196). Przepisy obowiązują od 1 stycznia 2016 i mówią, że właściciel auta z bagażnikiem na hak powinien:

  • założyć na bagażnik tablicę rejestracyjną – otrzymamy ją w wydziale komunikacji właściwego urzędu;
  • wybrać model z homologacją;
  • zadbać o właściwe oświetlenie – by zostać dopuszczonym do użytku na polskich drogach, bagażnik musi posiadać światła przeciwmgłowe oraz cofania.

Zgodnie z rozporządzeniem, bagażnik umożliwiający przewóz rowerów samochodem nie może też zasłaniać żadnego światła auta. W przeciwnym wypadku musi być wyposażony we wszystkie światła, które powinny znaleźć się w pojeździe.

Bagażnik rowerowy na hak – oświetlenie. Wtyczka 7-pin czy 13-pin?

Przepisy dotyczące przewozu rowerów na haku jasno określają więc, jakie oświetlenie jest wymagane w bagażniku. Problem jednak w tym, że światło wsteczne dostępne jest tylko w modelach wyposażonych we wtyczkę 13-pinową. W świetle prawa bagażniki z wtyczką 7-pin są więc nielegalne.

Na rynku wciąż są one dostępne. Poza tym, niektórzy kierowcy zdążyli kupić je jeszcze przed doprecyzowaniem przepisów. Problemem może też okazać się brak 13-pinowej wtyczki w samochodzie. W takich przypadkach nie musimy jednak szukać innego sposobu na przewiezienie rowerów samochodem. Możemy bowiem zastosować specjalny adapter gniazda elektrycznego haka.

Bagażnik rowerowy – oświetlenie. Jaka kara grozi za złamanie przepisów?

Jeśli oświetlenie bagażnika rowerowego nie spełni wymagań określonych w przepisach lub gdy uniemożliwia odczytanie numeru rejestracyjnego, musimy liczyć się z karą nałożoną podczas kontroli drogowej. Może on wynieść od 100 do 200 złotych. Dobra wiadomość jest zaś taka, że za naruszenie wspomnianych przepisów policjanci nie nałożą na nas punktów karnych.

Inne pytania o niezbędnik kierowcy

  1. Szybki słownik pojęć