Jaki rozmiar łańcuchów śniegowych wybrać?

Jaki rozmiar łańcucha śniegowego wybrać?

Rozmiary łańcuchów śniegowych są dopasowane do dostępnych na rynku wielkości opon. Czy niewłaściwe ich dobranie może spowodować poważne konsekwencje? Czy istnieje model w uniwersalnych rozmiarze?

Rozmiary łańcuchów śniegowych

Na rynku łańcuchów śniegowych dostępne są wersje rekomendowane do konkretnych rodzajów opon i modeli samochodów – inne propozycje są dla aut osobowych, a inne dla ciężarówek czy pojazdów dostawczych, dlatego ciężko o łańcuchy śniegowe w rozmiarze uniwersalnym.

Wyjątkowym i oryginalnym ich wariantem jest wersja w spray’u, jednak nigdy nie zastąpi ona w 100% skuteczności standardowych łańcuchów. Spray’u można użyć w kryzysowych sytuacjach, na przykład nagłego ataku zimy, która złapała nas w trasie. Spray nanosi się równomiernie na koła, a po odczekaniu kilku minut już można ruszać. Preparat gwarantuje lepszą przyczepność na drodze, a na jezdni bez śniegu czy lodu wykruszy się z opon, nie uszkadzając ich powierzchni.

Na co zwracać szczególną uwagę podczas zakupu łańcuchów śniegowych w odpowiednim rozmiarze? Niezbędne informacje to rozmiar opon, a także marka i model używanego przez nas pojazdu. W teorii wszystkie tego typu informacje można znaleźć w internecie, ale nie zawsze dane katalogowe będą się pokrywać z rzeczywistością. Przykład takiej sytuacji? Kiedy w trakcie eksploatacji samochodu wymienimy opony na nowe, na przykład w innym rozmiarze, wtedy parametry z katalogu nie będą się zgadzać ze stanem bieżącym.

Dlaczego odpowiedni rozmiar łańcuchów śniegowych ma znaczenie?

Złe dopasowanie – zbyt luźne lub za ciasne – może sprawić, że opona lub inna, większa część pojazdu zostanie uszkodzona. Szczególnie narażone na awarię w takiej sytuacji są przewody hamulcowe, ABS, nadkola i zderzak, właśnie dlatego odpowiedni rozmiar łańcuchów śniegowych jest tak ważny. Zalecamy wybieranie łańcuchów od wiodących producentów takiego asortymentu, z odpowiednimi atestami i certyfikatami. Należy również pamiętać, że łańcuchy śniegowe nigdy w 100% nie zastąpią opon zimowych.

Rozmiary łańcuchów śniegowych w naszej ofercie

W ofercie naszego sklepu dostępne są zróżnicowane modele i rozmiary łańcuchów śniegowych. Podzielić je można według producenta, są to produkty przede wszystkim od König, Veriga, Pewag, Taurus, Weissenfels, a także innych marek. Inna klasyfikacja asortymentu z tej kategorii to ze względu na rozmiar opony.

Przed dokonaniem zakupu zalecamy sprawdzenie instrukcji samochodu – w przypadku niektórych modeli (jest ich bardzo niewiele) montaż na kołach może być niedozwolony. Dla wielbicieli marki Thule mamy informację – do wyczerpania zapasów łańcuchy śniegowe tej marki będą sprzedawane pod szyldem Thule, a później jako produkty marki Konig (która kupiła od Thule sekcję produktową z łańcuchami śniegowymi).

Inne pytania o Łańcuchy śniegowe

 1. Wzmocnienia kruszące lód – chyba każdy łańcuch to robi?
 2. System szybkiego demontażu, o co chodzi?
 3. Systemy sztywnych łuków/wewnętrznych giętkich linek, o co chodzi?
 4. Napinanie ręczne / samonapinacz, o co chodzi?
 5. Montaż na postoju/z najazdem?
 6. Mam aluminiowe felgi, czy łańcuch ich nie uszkodzi?
 7. Co daje grubość ogniwa?
 8. ABS/ESP itp. Kontra łańcuch?
 9. Mam napęd na przód/tył/4×4, ile łańcuchów potrzebuje?
 10. Czy do każdego auta mogę założyć łańcuchy?
 11. Szybki słownik pojęć