Jaki bagażnik dachowy wybrać? Typy bagażników samochodowych

Jaki bagażnik dachowy - zamontowany box

Jeżeli prowadzisz aktywny tryb życia, z pewnością dużo podróżujesz. Gdy do tego zabierasz ze sobą rodzinę lub znajomych, na pewno spotkałeś się z problemem braku miejsca w samochodzie na sprzęt narciarski, rowery bądź torby bagażowe. Rozwiązaniem może być odpowiedni bagażnik mocowany na dachu.

Bagażnik rowerowy dla amatorów dwóch kółek

Istnieje kilka sposobów przewożenia rowerów autem, a jednym z nich jest bagażnik dachowy. To świetny wybór dla osób, które nie chcą montować uchwytu z tyłu samochodu oraz mają wystarczająco dużo siły, żeby podnosić rowery na sporą wysokość.

Aby móc przewozić rowery na dachu, musisz przede wszystkim posiadać bagażnik podstawowy, czyli belki (relingi) dachowe. W niektórych modelach samochodów stanowią one wyposażenie fabryczne, lecz w większości przypadków należy je zakupić samemu. Do bagażnika podstawowego montujemy specjalne uchwyty, w które będziemy wkładać rowery.

W zależności od szerokości dachu, możemy przewieźć do sześciu rowerów, choć dla bezpieczeństwa zaleca się, żeby ich liczba nie przekraczała czterech sztuk. Należy pamiętać o znacznym podwyższeniu samochodu i odpowiednio dostosowywać prędkość na trasie, a także użyć pokrowca bądź przynajmniej zabezpieczyć kierownice i siodełka przed owadami.

Uchwyt czy zamykany bagażnik na narty?

Sprzęt zimowy, ze względu na swoje gabaryty, zajmuje sporo miejsca. Narty i deski snowboardowe można przewozić wczepione w belki podstawowego bagażnika dachowego, dzięki zestawowi dwóch uchwytów. Taki zestaw może pomieścić do sześciu par nart lub cztery deski. Przy wyborze modelu warto zwrócić uwagę na to, by uchwyty nie rysowały powierzchni sprzętu narciarskiego. Najlepiej, gdyby ich ramiona były gumowe i miękkie. Ponieważ często będziemy wyciągać sprzęt rękoma w grubych rękawicach, przycisk do otwierania uchwytu powinien być sporych rozmiarów.

Innym rozwiązaniem jest załadowanie sprzętu narciarskiego do boxu dachowego – zamykanego bagażnika, który również należy zamocować na belkach. W zamykanym boxie mamy do zagospodarowania sporą przestrzeń, którą można wypełnić nie tylko deskami i kijkami narciarskimi, ale również całym oprzyrządowaniem narciarza. Zmieszczą się tam spokojnie kaski, kombinezony, buty narciarskie czy gogle.

Uniwersalny box dachowy pomieści wszystko

Jeśli podróżujesz zarówno latem, jak i zimą oraz chcesz mieć pewność, że w każdej sytuacji zmieścisz wszystkie bagaże do samochodu – rozważ zakup boxu dachowego. Oprócz wspomnianego wcześniej sprzętu narciarskiego, zapakujesz do niego wiele innych, dużych przedmiotów, umożliwiających czynne uprawianie sportu (np. wiosła czy zestaw do nurkowania). Dzięki opływowemu, areodynamicznemu kształtowi box dachowy nie będzie stawiał dużego oporu powietrza a jazda upłynie przyjemnie. Mimo dość wysokiej ceny, warto zastanowić się nad wyborem takiego rodzaju bagażnika, ponieważ będzie to inwestycja na lata. Przy wyborze konkretnego modelu, zwróć koniecznie uwagę na jego ładowność, czyli największą masę bagażu, jaki można umieścić w przestrzeni danego boksu dachowego.

Inne pytania o bagażniki bazowe

 1. Wybieram uchwyty rowerowe, na co zwrócić uwagę?
 2. Wybieram platformę, na co zwrócić uwagę?
 3. Co wybrać, platformę na hak holowniczy, czy uchwyt rowerowy na dach?
 4. Jak dbać o uchwyty?
 5. Jakie uchwyty wybrać?
 6. Po co mi uchwyty na narty? Mam już przecież box.
 7. Mam mało miejsca w garażu, gdzie mam przechowywać box, kiedy go nie potrzebuje?
 8. Czy mogę jeździć z boxem na dachu przez cały czas?
 9. O czym jeszcze warto pamiętać?
 10. Jak mam myć boxa?
 11. Jak mocuje się boxa na dachu?
 12. Czym się różnią box X i Y? Który mam wybrać?
 13. Czy bagażnik bazowy zwiększa spalanie/generuje hałas podczas jazdy?
 14. Jaka jest różnica pomiędzy belkami stalowymi i aluminiowymi?
 15. Jaki udźwig ma bagażnik bazowy?
 16. Mam już bagażnik firmy Thule, ale zmieniłem samochód – czy muszę kupić kolejny bagażnik?
 17. W jaki sposób bagażnik montowany jest do dachu?
 18. Czy dokupię u Państwa relingi dachowe?
 19. Czym różni się reling zintegrowany od niezintegrowanego?
 20. Czy muszę mieć relingi dachowe, żeby zamontować bagażnik bazowy?
 21. Czy do każdego samochodu mogę zamontować bagażnik dachowy?
 22. Czym się kierować przy zakupie?
 23. Z czego składa się standardowy bagażnik bazowy?
 24. Szybki słownik pojęć