Jaka jest rzeczywista pojemność bagażnika samochodowego i gdzie szukać dodatkowej przestrzeni?

pojemność bagażnika samochodowego

Czy wiesz, że rzeczywista pojemność bagażnika twojego samochodu może się różnić od tej, którą obiecuje jego producent? Jeżeli jesteś osobą, której zawsze brakuje miejsca na spakowanie bagaży lub zakupów, to zobacz nasze propozycje dodatkowej przestrzeni w twoim samochodzie.

Pojemność bagażnika – podstawowa a rzeczywista

Z definicji podstawowa pojemność bagażnika to przestrzeń ograniczona przez elementy konstrukcji nadwozia, liczona przy rozłożonych tylnych siedzeniach. Powierzchnię można powiększyć przez złożenie tylnych siedzeń. Pojemność bagażnika może być niższa niż obiecana przez producenta na przykład w sytuacji, kiedy w bagażniku jest pełnowymiarowe koło zapasowe lub elementy nagłośnienia. Wtedy ta wartość spada nawet o kilkadziesiąt litrów.

Rzeczywista pojemność bagażnika a wartość obiecywana przez producentów to niekiedy zupełnie rozbieżne liczby. Według testów dziennikarzy z serwisów motoryzacyjnych różnice mogą wynosić kilkadziesiąt, a nawet kilkaset litrów. Skąd tak duże rozbieżności? Jednym z czynników są różne sposoby mierzenia powierzchni bagażnika. Niekiedy dodaje się do niej schowki w podłodze lub mierzy pojemność aż do linii okna lub dachu. Wszystko po to, żeby ta wartość była jak najwyższa. Dlaczego? Dla osób szukających rodzinnego samochodu może być to decydującym argumentem, ostatecznie przekonującym do zakupu.

Jak zwiększyć pojemność bagażową?

Pierwsza, pożyteczna wskazówka to porządki. Uprzątnięcie samochodu i wyrzucenie z niego niepotrzebnych, zalegających od tygodni rzeczy, to krok ku zwiększeniu wolnej przestrzeni i pojemności auta.

Oczywiście można zrezygnować z wszystkich dodatkowych elementów w bagażniku, takich jak koło zapasowe czy głośnik, ale w pewnym momencie wolna przestrzeń po prostu się skończy. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest szukanie dodatkowego miejsca poza wnętrzem samochodu. To znaczy gdzie? Na przykład na dachu. Za dodatkową przestrzeń do spakowania rzeczy może posłużyć box dachowy.

Pojemność nowoczesnych boxów dachowych od wiodących producentów może wynosić nawet 450-470 litrów, jest to ogromna przestrzeń do zagospodarowania. Oczywiście podczas pakowania się na wakacje czy stok należy wziąć pod uwagę limity ładowności dachu, ważne jest również równomierne rozłożenie ciężaru ładunku, znajdującego się wewnątrz boxu dachowego.

Pojemność bagażnika – metody pomiaru

Dwie najpopularniejsze metody mierzenia pojemności bagażnika samochodowego to VDA i SAE. Pomiar VDA wykonywany jest za pomocą litrowych “cegiełek” o wymiarach 200x100x50 mm, zlicza się ich ilość w przedziale ładunkowym. Z kolei pomiar SAE wykonywany jest za pomocą drobnoziarnistego materiału w kształcie kulek, umieszczanego  w bagażniku pojazdu. Europejscy producenci samochodów najczęściej używają metody VDA.

Jesteś na etapie kupna samochodu, a duża pojemność bagażnika jest dla ciebie ważnym, być może nawet decydującym argumentem w wyborze? Porównując ze sobą dwa modele koniecznie sprawdź, czy pojemność została mierzona tą samą metodą. Dlaczego? Rozbieżności pomiędzy pomiarem wykonanym metodą VDA i SAE mogą wynosić nawet kilkadziesiąt litrów.

Modele samochodów z małym bagażnikiem

Mały bagażnik to problem, który dotyka najczęściej posiadaczy kompaktowych, miejskich samochodów. Do modeli, które mają najmniejszą pojemność bagażnika, zalicza się auta takie jak Mazda MX-5. Minimalna pojemność bagażnika tego modelu to zaledwie 135 litrów, a dodatkowo brak kanapy z tyłu sprawia, że nie można tam dopakować chociaż części bagażu. Inne modele, które nie mogą się pochwalić spektakularną pojemnością bagażnika, to na przykład Suzuki Alto VI, Smart Cdi Coupe oraz MINI [BMW] Cooper S Hatchback II. Minimalna pojemność bagażnika tych wersji przy rozłożonych siedzeniach to 150 litrów. Nieco więcej miejsca na bagaż mają posiadacze modelu Nissan Micra I – są to 203 litry.

Posiadacze modeli z małym bagażnikiem mogą zdecydować się na box dachowy. Zainwestowanie w takie akcesorium samochodowe to zaledwie ułamek kwoty jaką należałoby wydać na nowy pojazd.

Inne pytania o bagażniki bazowe

  1. Mam mało miejsca w garażu, gdzie mam przechowywać box, kiedy go nie potrzebuje?
  2. Czy mogę jeździć z boxem na dachu przez cały czas?
  3. O czym jeszcze warto pamiętać?
  4. Jak mam myć boxa?
  5. Jak mocuje się boxa na dachu?
  6. Czym się różnią box X i Y? Który mam wybrać?
  7. Czy bagażnik bazowy zwiększa spalanie/generuje hałas podczas jazdy?
  8. Jaka jest różnica pomiędzy belkami stalowymi i aluminiowymi?
  9. Jaki udźwig ma bagażnik bazowy?
  10. Mam już bagażnik firmy Thule, ale zmieniłem samochód – czy muszę kupić kolejny bagażnik?
  11. W jaki sposób bagażnik montowany jest do dachu?
  12. Czy dokupię u Państwa relingi dachowe?
  13. Czym różni się reling zintegrowany od niezintegrowanego?
  14. Czy muszę mieć relingi dachowe, żeby zamontować bagażnik bazowy?
  15. Czy do każdego samochodu mogę zamontować bagażnik dachowy?
  16. Czym się kierować przy zakupie?
  17. Z czego składa się standardowy bagażnik bazowy?
  18. Szybki słownik pojęć