Jak zabezpieczyć bagażnik rowerowy przed kradzieżą?

Rowery zamocowane na bagażniku dachowym samochodu

Dobry śpiwór – przynajmniej 200 złotych. Biwakowy sprzęt kuchenny – kolejnych kilkaset złotych. Kamera – 2 tysiące złotych. Laptop – podobna cena. Dane zgromadzone na nośnikach – spory problem. Ubrania – jeszcze większy. Koszty, które mogą wiązać się z utratą przedmiotów przechowywanych w bagażniku dachowym bywają naprawdę wysokie. O kradzież niestety nietrudno i może ona przydarzyć się nam nie tylko w zatłoczonych, turystycznych miejscowościach. 

Warto o tym pamiętać i zawczasu zabezpieczyć się przed amatorami cudzej własności. Tym bardziej, że na rynku dostępne są rozwiązania zapewniające kompleksową ochronę rzeczy przewożonych w różnych typach bagażników dachowych. By pomóc wam w uniknięciu problemów, przygotowaliśmy artykuł, w którym wyjaśniamy, jak zabezpieczyć bagażnik rowerowy przed kradzieżą i jak wybrać blokadę antykradzieżową.

Zabezpieczenie bagażnika rowerowego – blokada

Rowery przewożone na dachu, klapie lub haku to łakomy kąsek dla złodzieja. Nie tylko dlatego, że są one doskonale widoczne i przestępca może szybko ocenić ich wartość oraz najskuteczniejszy sposób kradzieży. Na ten problem nakłada się jeszcze jeden – często niedostateczne zabezpieczenie przewożonych samochodem rowerów.  Część kierowców nie zadaje sobie nawet trudu, by skorzystać z zabezpieczeń dołączonych wraz z bagażnikiem – nie wspominając już o dodatkowych blokadach.

W tej roli może sprawdzić się zwykłe zapięcie rowerowe, jakiego używamy na co dzień. Dużo lepszym wyborem będzie jednak dedykowane rozwiązanie – wyposażone w zamek taśmy mocujące koła do belek bagażnika. Nie tylko skutecznie utrudnią one złodziejowi zadanie, ale też będą w stu procentach dopasowane do danej konstrukcji, eliminując ryzyko uszkodzenia karoserii, bagażnika lub roweru.

Skuteczna blokada antykradzieżowa – zestaw zamków

Z zapewnieniem ochrony przedmiotom przewożonym w bagażniku nie warto zwlekać tym bardziej, że nawet kilka zamków można obsłużyć za pomocą jednego klucza. Umożliwiają to zestawy wkładek zamkowych Thule. Są one kompatybilne zarówno z boksami dachowymi, jak i uchwytami narciarskimi lub rowerowymi, dzięki czemu eliminują konieczność posiadania kilku kluczy – osobnego do każdego z tych akcesoriów – i ułatwiają korzystanie z nich podczas wyjazdu.

Jak uniknąć kradzieży? Kilka najważniejszych zasad

Nawet najlepsze zabezpieczenia nie zastąpią jednak zwykłej rozważności. By nie dopuścić do sytuacji, w których nasze bagaże mogą paść łupem złodzieja, warto unikać:

  • pozostawienia samochodu na niestrzeżonych parkingach – jeśli opuszczamy samochód na dłuższy czas, o ile to możliwe warto zostawić go na strzeżonym parkingu lub chociaż w zasięgu monitoringu – już sama obecność kamer działa na złodzieja odstraszająco;
  • spania „na dziko” – w te wakacje wielu z nas zabrało namioty lub przyczepy kempingowe i zapewne ten sposób podróżowania wybierze również w przyszłym roku. Warto jednak pamiętać, że nocując poza wyznaczonymi miejscami nie tylko ryzykujemy mandatem, ale też ułatwiamy zadanie złodziejowi, który spokojnie „zrobi swoje”, gdy będziemy spali;
  • zabierania drogiego sprzętu – o ile bez roweru czy nart trudno wyobrazić sobie udany urlop, a kamera sportowa czy dron faktycznie mogą okazać się przydatne, to zabieranie laptopa zwykle jest bezcelowe, a tylko skłania złodzieja do tego, by korzystając z chwili nieuwagi „zajrzeć” do naszego bagażu.

Inne pytania o niezbędnik kierowcy

  1. Szybki słownik pojęć