Jak wymienić zamek w bagażniku dachowym?

Przedmioty przewożone w boksach dachowych oraz rowery i narty w uchwytach wymagają ochrony przed kradzieżą. Producenci bagażników wyposażają je w zamki znacznie utrudniające zadanie potencjalnym złodziejom. Problem jednak w tym, że jeśli mamy boks i kilka uchwytów, każde z tych akcesoriów musimy obsługiwać osobnym kluczem. 

Takie rozwiązanie nie tylko jest niewygodne, ale też stwarza ryzyko zgubienia któregoś z kilku kluczy i tym samym pozbawienia się dostępu do niezbędnych podczas wyjazdu przedmiotów. Takich problemów można jednak łatwo uniknąć dzięki zmianie wkładek zamkowych, na te pochodzące z jednego zestawu. Dzięki temu wszystkie zamki otworzymy jednym kluczem, a w razie jego zgubienia, łatwo zastąpimy go zapasowym egzemplarzem, przewożonym na przykład w schowku. Jak jednak samodzielnie zmienić zamek do bagażnika samochodowego?

Wymiana wkładki w zamku. Jak się do niej przygotować?

Wymiana wkładki w zamku do bagażnika na szczęście nie jest trudna i poradzą sobie z nią nawet osoby bez żyłki majsterkowicza. Cały proces składa się z kilku kroków (które szczegółowo omówimy w kolejnej części artykułu) i nie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi. Bez problemów uporamy się z nim nawet, gdy nasza skrzynka narzędziowa jest, delikatnie mówiąc, niezbyt dobrze wyposażona. Wystarczy jedno, cienkie narzędzie. Może to być niewielki płaski wkrętak, a w ostateczności nawet mały gwóźdź czy większa szpilka.

Wkładka do zamka do bagażnika dachowego. Jak wybrać zestaw?

Wybór wkładki do zamka również nie powinien przysporzyć trudności. Muszą one być dopasowane do akcesoriów do bagażnika. Właściwie jedynym sposobem na znalezienie wkładek kompatybilnych z naszymi uchwytami lub boksami jest skorzystanie z oferty ich producenta. Firma Thule swoim klientom dostarcza kilka różnych kompletów wkładek. Można stosować je ze wszystkimi akcesoriami marki. Przy ich wyborze należy więc zwrócić uwagę jedynie na ilość wkładek w danym zestawie – powinna wystarczyć do montażu we wszystkim zamkach.

Jak samemu wymienić zamek bagażnika? Instrukcja krok po kroku

W przypadku osłon belek dachowych i uchwytów rowerowych Thule, wymiana wkładki w zamku bagażnika zajmuje kilka minut i składa się z następujących kroków:

  1. odpowiednie ustawienie zamka – powinien znajdować się w pozycji otwartej;
  2. otwarcie blokady (jeśli wymieniamy zamek w uchwycie rowerowym) lub wymontowaniu elementu zamykającego boks);
  3. otwarcie pinu zabezpieczającego znajdującego się na samym dole wkładki zamkowej;
  4. wysunięciu pozostałych pinów – można to zrobić naciskając górną część zamka wspomnianym narzędziem. UWAGA: razem z niektórymi zestawami dostarczane są tak zwane klucze zerowe, które po wsunięciu do zamka ustawią wszystkie piny w pozycji umożliwiającej odblokowanie wkładki;
  5. włożeniu nowej wkładki przy jednoczesnym naciśnięciu pinu zabezpieczającego. Po umieszczeniu jej w otworze, pin sam wróci do wyjściowej pozycji i zablokuje wkładkę.

W boksach dachowych Thule cały proces wygląda dość podobnie, z tym że zamek powinien być zamknięty.

Inne pytania o montaż i konserwacja

  1. Szybki słownik pojęć