Jak się spakować na wakacje?

Rodzina na wakacjach, rozpakowująca bagaże

Nie potrzebujecie wiele, by zwiedzać Polskę na dwóch kółkach. Wystarczy sprawny rower, sprawność fizyczna oraz… dobry pomysł. Wiemy, że z tym ostatnim bywa najtrudniej, dlatego przygotowaliśmy dla was kilka inspiracji – podpowiadamy, jakie są najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce.

Czy w Polsce mamy piękne trasy rowerowe? O tak!

Kaszubskie lasy, wzniesienia Małopolski i Dolnego Śląska, mazurskie jeziora czy wiejski krajobraz okolic Puszczy Kampinowskiej? Nasz kraj oferuje naprawdę zróżnicowane krajobrazy. By poznać je wszystkie, nie trzeba wcale ruszać w podróż dookoła Polski. Wystarczy wolny weekend, samochód i platforma rowerowa, a także sprawny jednoślad. W nowym wpisie omawiamy najciekawsze szlaki z całego kraju, idealne na weekendowy lub kilkudniowy wypad.

Najpiękniejsze trasy rowerowe – Małopolska: Velo Małopolska

Velo Małopolska to system składający się z 8 szlaków, które zostały zaprojektowane w taki sposób, by umożliwić dotarcie do każdego regionu Małopolski. Podróżując nimi, możecie dotrzeć do takich miejscowości jak Kraków, Oświęcim, Wieliczka, Tarnów, Zakopane czy Nowy Targ, odwiedzając między innymi Podhale czy Przełom Dunajca.

Trasy dostępne są dla rowerów turystycznych – również tych wyposażonych w przyczepki dla dzieci.

Najpiękniejsze trasy rowerowe na Dolnym Śląsku: Rowerowa obwodnica Jeleniej Góry

Jeśli chodzi o najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce, na Dolnym Śląsku na uwagę zasługuje przede wszystkim rowerowa obwodnica Jeleniej Góry. Szlak został wybrany przez użytkowników serwisu rowerem.info najlepszą trasą w tym regionie.

Trasa liczy sobie 104 kilometry i wiedzie przez Góry Kaczawskie, Karkonosze, Izery oraz Rudawy Janowickie. Warto więc przygotować się nie tylko na oszałamiające widoki, ale też dość wymagające podjazdy.

Najpiękniejsze trasy rowerowe – Mazury: Pętla Nidzka

Jezioro Nidzkie bywa nazywane „Mazurskim Morzem”. O tym, czy to określenie jest słuszne, najlepiej przekonać się samodzielnie, tym bardziej że w okolicach Rucianego-Nidy wytyczono bardzo malowniczy szlak. Wiedzie przez niezbyt wymagający teren, a umiarkowana długość (niecałe 50 km) sprawia, że idealnie nadaje się na rodzinną wycieczkę.

Najciekawsze trasy rowerowe na Pomorzu: Kaszubska Marszruta

Kaszuby i Bory Tucholskie to jeden z najmniej zurbanizowanych regionów naszego kraju. Jest to więc idealne miejsce do tego, by odpocząć od miejskiego zgiełku i zażyć kojącej siły natury. Najlepiej zrobić to na dwóch kółkach, podróżując Kaszubską Marszrutą. To absolutna czołówka, jeśli chodzi o widokowe trasy rowerowe w Polsce – system szlaków łączących najważniejsze i najciekawsze miejsca regionu.

Najciekawsze trasy rowerowe na Mazowszu: Kampinowski Szlak Rowerowy

Kampinowski Szlak Rowerowy ma wprawdzie 144 kilometry, ale jego pokonanie z powodzeniem można podzielić na bardziej przyjazne dla mniej wprawionych cyklistów odcinki. Trasę wytyczono przede wszystkim asfaltowymi i ubitymi, gruntowymi drogami o niewielkim natężeniu. Wiedzie ona obrzeżami Parku Narodowego, głównie terenami wiejskimi i pozwala zapoznać się z typowymi dla Mazowsza krajobrazami. Pamiętajcie, by zabrać ze sobą mapę lub nawigację rowerową, bo oznakowanie w terenie niestety pozostawia wiele do życzenia.

Inne pytania o poradnik zakupowy

  1. Szybki słownik pojęć