Jak przewozić narty w samochodzie? Aktualne przepisy na Słowacji, w Czechach i Austrii

Narty zamocowane na bagażniku dachowym

Zagraniczny wyjazd na narty? W tym roku tylko własnym samochodem i to na specjalnych zasadach. O jakich przepisach koniecznie powinniśmy pamiętać, podróżując z nartami przez Austrię, Słowację i Czechy?

Sezon zimowy za pasem. Ze względu na sytuację epidemiologiczną, zdecydowana większość z nas na narty wybierze się własnym samochodem. Dzięki coraz lepszej sieci dróg w naszej części Europy podróż nie musi być długa i męcząca – nawet do Włoch możemy dziś dojechać w jeden dzień. Jeśli nie decydujemy się na skorzystanie z wypożyczalni sprzętu, na miejsce musimy dojechać z własnymi nartami, wiązaniami, butami, kaskami i odzieżą. A to może rodzić problemy.

Dla wielu kierowców spakowanie całego sprzętu może okazać się sporym logistycznym wyzwaniem. Na szczególnie duże trudności muszą przygotować się właściciele niewielkich aut. O ile w bagażniku rodzinnego vana bez problemu powinny zmieścić się wszystkie bagaże, a narty nie będą wystawać poza obrys dachu, to w miejskim kompakcie sprzęt zwyczajnie się nie zmieści. Zadania nie ułatwia także konieczność dostosowania się do przepisów, które w różnych krajach różnią się od siebie.

Przewóz nart w Austrii. Co na ten temat mówią przepisy ruchu drogowego?

Przepisy drogowe dotyczące przewozu nart w Austrii mówią, że te nie mogą wystawać poza obrys pojazdu. Muszą również być odpowiednio przymocowane, w sposób zapobiegający ich przemieszczanie oraz przypadkowe odpięcie. W Austrii przepisy drogowe pozwalają również na przewóz nart w środku pojazdu. Decydując się na takie rozwiązanie, należy jednak odpowiednio je zabezpieczyć – tak by nie przeszkadzały kierowcy w prowadzeniu pojazdu ani nie stanowiły zagrożenia w razie gwałtownego hamowania.

Słowacja. Przepisy ruchu drogowego dotyczące przewozu nart

Wybierając się na narty na Słowację (lub przejeżdżając przez terytorium tego kraju), warto pamiętać, że w świetle słowackiego prawa narty nie mogą wystawać poza obrys samochodu. Ważne jest też zamocowanie nart do bagażnika dachowego – powinno ono być niezawodne i zapewniać bezpieczeństwo nam oraz innym użytkownikom ruchu drogowego. Jeśli decydujemy się na przewóz nart w samochodzie, należy dopilnować, by nie przeszkadzały w jeździe. W przeciwnym wypadku policja w kraju naszych południowych sąsiadów może ukarać nas mandatem.

Inne ważne przepisy, o których warto pamiętać podczas wyjazdu na Słowację to:

  • obowiązek założenia kamizelki odblaskowej przy wyjściu z auta na drodze i jej posiadania w kabinie;
  • obowiązek posiadania kompletu zapasowych żarówek;
  • zakaz stosowania antyradaru – grozi za to nawet kara pozbawienia wolności;
  • konieczność dokładnego oczyszczenia auta przed jazdą na śniegu lub lodzie;
  • zakaz mocowania ekranu nawigacji na środku przedniej szyby.

Przepisy ruchu drogowego w Czechach. Jak legalnie przewieźć narty?

Jeśli chodzi o przewożenie nart, czeskie prawodawstwo jest identyczne ze słowackim. Na czeskich drogach również mamy obowiązek posiadać kamizelkę odblaskową oraz zestaw żarówek (a także bezpieczników). Do końca marca konieczna jest również jazda na oponach zimowych, o ile utrzymuje się jednolita pokrywa śnieżna.

Inne pytania o niezbędnik kierowcy

  1. Szybki słownik pojęć